Şüpheli ölüm

spykex

Yumurta
Üye
Yaklaşık 2 hafta önce Eskişehir de bulduğum kraliçemi kontrol ettiğimde ölmek üzere olduğunu fark ettim yumurtaları var neden ölmüş olabilir stresten olduğunu sanmıyorum çünkü yumurtalarını yememiş ayrıca o test tüpüne başka kraliçe koysam yumurtaları beslerim iyi hobiler

ramix

Larva
Üye
Sıcaklığı mı yüksek tuttun ya da havasız mı kaldı?

drusus

Nanitik
Üye
Yaklaşık 2 hafta önce Eskişehir de bulduğum kraliçemi kontrol ettiğimde ölmek üzere olduğunu fark ettim yumurtaları var neden ölmüş olabilir stresten olduğunu sanmıyorum çünkü yumurtalarını yememiş ayrıca o test tüpüne başka kraliçe koysam yumurtaları beslerim iyi hobiler
Tek bir soruyla çözebileceğime inanıyorum, tüpü ne ile kapatmıştınız?

Emperorofinsects

Pupa
Üye
Kullandığınız suyun kalitesinden tut sıcaklık, nem, ışık, hatta parazitler bile bunun sebebi olabilir. Bazı pamuklarda özellikle makyaj malzemeleri için olanlarda başka maddeler de olabilir. Her şeyi en baştan kontrol etmenizi ve hata yaptığınız yeri bulmanızı tavsiye ederim. Ömrü de dolmuş olabilir. Kim bilir.

drusus

Nanitik
Üye
Tıpa
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ama tıpa delikdi oraya pamuk tikamistim

Havalandırsam kraliçe kendine gelirmi
Su veya başka bir şey ile ilgili hata yapmadığınıza eminseniz çok büyük ihtimal sebep budur diye düşünüyorum. Tıpa yüzünden havasız kalması çok muhtemel. Pamuk tıkamanız muhtemelen hava akışına yardımcı olamamış. Kraliçenin durumunu bilemiyorum ama yaşıyorsa tıpayı en kısa sürede çıkartıp pamuk kullanın. @Böceksever 'in dediği gibi pamuk kokulu veya kimyasal içeren bir pamuk ise bu işleri daha da kötüleştirmiş olabilir.

spykex

Yumurta
Üye
Herşeyi aynı 1 hafta daha önce bulduğum kraliçem hayatta ve gayet sağlıklı tıpa takiliydi hepsinde hemen çıkartıp pamuğa geçtim sağolun

Peki sağlıklı yumurtasız bi kraliçeyi o test tüpüne aktarsam yumurtaları sahiplenir mi besler mi

drusus

Nanitik
Üye
Herşeyi aynı 1 hafta daha önce bulduğum kraliçem hayatta ve gayet sağlıklı tıpa takiliydi hepsinde hemen çıkartıp pamuğa geçtim sağolun

Peki sağlıklı yumurtasız bi kraliçeyi o test tüpüne aktarsam yumurtaları sahiplenir mi besler mi
Türü aynıysa kabul edebilir, değilse de yer, güzel bir protein kaynağı olur cevabı var genel olarak bu soruya ama bir konuda da yabancı madde olarak algılayıp strese girebilir diyeni görmüştüm. Direkt gözlemlemediğim için tecrübeli arkadaşlar veya modlar cevaplandırsa daha iyi olur. Yanlış bilgi vermeyeyim. @Pratensis @Kraussei Sizi aktif gördüm sizi etiketleyeyim :).

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Türü aynıysa kabul edebilir, değilse de yer, güzel bir protein kaynağı olur cevabı var genel olarak bu soruya ama bir konuda da yabancı madde olarak algılayıp strese girebilir diyeni görmüştüm.
Bu durumun Brood Boosttan farkı yok bence. Daha önce bir Lasius kraliçesinde denemiştim böyle bir şey. Olumlu sonuç almıştım. Ama olumlu olmak zorunda değil dediğiniz gibi. Sonuçta yumurtalar farklı bir kraliçeye ait. Şans faktörü devreye giriyor burada biraz.

spykex

Yumurta
Üye
Bu durumun Brood Boosttan farkı yok bence. Daha önce bir Lasius kraliçesinde denemiştim böyle bir şey. Olumlu sonuç almıştım. Ama olumlu olmak zorunda değil dediğiniz gibi. Sonuçta yumurtalar farklı bir kraliçeye ait. Şans faktörü devreye giriyor burada biraz.
Messorlarda tür Tahmini imkansız mı birkaç fotoğraf atsam en azından bir tahminde bulunabilir misiniz yumurtaları korumak adına

Spry_mrs

Yumurta
Üye
Kanka eskişehir in neresinde buldun bide ne günü buldun

spykex

Yumurta
Üye
Kanka eskişehir in neresinde buldun bide ne günü buldun
Bana özelden telefon numaranı ver ben seni bizim Eskişehirlilerin olduğu gruba ehliyetim istersen kraliçeyi yaklaşık iki hafta önce okuldan eve giderken Baksan taraflarında buldum

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Messorlarda tür Tahmini imkansız mı birkaç fotoğraf atsam en azından bir tahminde bulunabilir misiniz yumurtaları korumak adına
Malesef sallamaktan öteye gitmez. Zaten genel tür tespiti işçilerden yapılır. Ve işçi çıkarıp mikroskop altında çekimler yapıp atsanız dahi, ben tespit yapabilecek donanıma sahip değilim.

spykex

Yumurta
Üye
Malesef sallamaktan öteye gitmez. Zaten genel tür tespiti işçilerden yapılır. Ve işçi çıkarıp mikroskop altında çekimler yapıp atsanız dahi, ben tespit yapabilecek donanıma sahip değilim.
Yardımınız için çok teşekkürler iyi akşamlar

spykex

Yumurta
Üye
Durum güncellemesi dün koyduğum kraliçe bu gün yumurtaları ağzında gezdiriyor sebebini bilmiyorum ama yiyecekmiş gibi durmuyor

kylorenn2891

Yumurta
Üye
Durum güncellemesi dün koyduğum kraliçe bu gün yumurtaları ağzında gezdiriyor sebebini bilmiyorum ama yiyecekmiş gibi durmuyor
Yumurtalar dağınık yerlerdeyse onları tek bir yere topluyor olabilir. Eklediğim fotoğraf dağınık hali eğer buna benzer ise topluyor olabilir ki benim ki de bir süre sonra hepsini bir yere topladı.

Ekli dosyalar

• IMG_20220405_200156.jpg
    IMG_20220405_200156.jpg
    80.6 KB · Görüntüleme: 15