Springtail

EArslan

Minör
Üye
Benim bildiğim springtailler ince uzun oluyorlar. Bunların cinsi mi böyle yoksa henüz yetişkin değiller mi? Aralarında ince uzun olanlarda var.

Fotoğrafın kalitesi düştüğünden belli olmamış ama ortadaki beyaz noktaların bacakları var.

20230404_164937.jpg

OmerZLP

Yumurta
Üye
Bu yuvarlak canlılar( bana bir çeşit mite gibi geldi ama springtail de olabilir) benim springtaillerin olduğu kapta da vardı, çok fazla üremeleri dışında bir sorunla karşılaşmadım ama yinede kaptan aldığım bir kaç yetişkin springtail sıfırdan kültür oluşturmaya çalışıyorum. İsterseniz kaba sulu meyve ya da başka bir şey koyup sayıladprını azaltmayı deneyebilirsiniz.

The_Arthropod

Majör
Ansiklopedik İnsan
Üye
Küresel biçimli olması springtail olmadığının bir göstergesi denilemez (Symphypleona örneğin) fakat mite gibi farklı bir canlı da olabilir. Springtail gibi sıçrıyorlarsa mite değildir.

EArslan

Minör
Üye
Sıçramıyorlar ( Yani ben görmedim ).

2-3 hafta önce aldım ve yanlış bir şey yapmadığımı düşünüyorum. Adamın sitesinde fotoğraf olarak gösterdiği canlı ile bendekiler benzemiyor.

Fotoğraftaki canlıdan gelmesi gerekiyor ama bendekilerin 5-6 tanesi böyle geriye kalan 200 tanesi falan böyle ( toprak yüzeyinde olanlardan bahsediyorum ).

Bir de geçen baktığımda küçük kahverengimsi bir canlı hızla toprağın altına kaçmıştı. Zararlı bir şey değildir diye ellemedim.

021220211056151.jpg

OmerZLP

Yumurta
Üye
Benim aldığım kültürde de çok gözükmüyordu ama başka kaba geçirmek için su doldurduğum da yüzlerce yavru gördüm, yetişkin çok yoktu ama.