Solenopsis geminata hakkında bilgi?

Taha_akgul

Yumurta
Üye
Solenopsis geminata hakkında bildiğiniz herşeyi anlatırsanız çok sevinirim. Türkçe kaynak varsa atabilir misiniz? Şimdiden Teşekkürler.

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
UYARI: İstilacı olan bu türün ülkemizi istila etmediği için çok şanslıyız eğer ki türkiye içerisinde besleyeni veya getirteni görürsem bizzat kendim şikayet ederim bilginiz olsun.

Bu karınca hakkında türkçe kaynak bulamadım, yabancı kaynaklardan ve videolardan özelliklerini öğrenebilirsiniz.

orhun789

Yumurta
Üye
UYARI: İstilacı olan bu türün ülkemizi istila etmediği için çok şanslıyız eğer ki türkiye içerisinde besleyeni veya getirteni görürsem bizzat kendim şikayet ederim bilginiz olsun.

Bu karınca hakkında türkçe kaynak bulamadım, yabancı kaynaklardan ve videolardan özelliklerini öğrenebilirsiniz.
Peki türkiyede bulunan istilaci türler nelerdir lasiuslari istilaci olarak sayabilirmiyiz?

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Peki türkiyede bulunan istilaci türler nelerdir lasiuslari istilaci olarak sayabilirmiyiz?
Direkt tüm cinse istilacı diyemiyoruz. Tıpkı Solenopsis geminata, Linepithema humile(Arjantin karıncası)'nda olduğu gibi. Solenopsis türleri ya da Linepithema türleri denilmiyor. Özellikle o türlerden bahsediliyor. Bildiğim kadarıyla genellikle karıncalarda istilacı türler, o coğrafyada bulunmayan beşeri nedenlerle oraya yerleşmiş türleri içeriyor. Mesela Linepithema humile kıtalar arası gemi yolculuklarında farklı coğrafyalara yayılmayı başarmışlar ve yayıldıkları coğrafyalardaki yerli türlerin popülasyonlarını önemli ölçüde etkilemişler. Türkiye'de böyle bir tür var mıdır bilmiyorum açıkçası.

Ares

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Üye
Direkt tüm cinse istilacı diyemiyoruz. Tıpkı Solenopsis geminata, Linepithema humile(Arjantin karıncası)'nda olduğu gibi. Solenopsis türleri ya da Linepithema türleri denilmiyor. Özellikle o türlerden bahsediliyor. Bildiğim kadarıyla genellikle karıncalarda istilacı türler, o coğrafyada bulunmayan beşeri nedenlerle oraya yerleşmiş türleri içeriyor. Mesela Linepithema humile kıtalar arası gemi yolculuklarında farklı coğrafyalara yayılmayı başarmışlar ve yayıldıkları coğrafyalardaki yerli türlerin popülasyonlarını önemli ölçüde etkilemişler. Türkiye'de böyle bir tür var mıdır bilmiyorum açıkçası.
Evet, güzelim Türkiye'mizde de bulunuyor. Fakat ne kadar sayıda olduğu hakkında bir bilgi bulamadım

Emir1938191

Yumurta
Üye

Daha dün sahibinden'de gördüm yazdım, satmış bile türkiyede bulunuyor satan da var.

Yetkin

Nanitik
Üye
sahibindendeki ilanları vs pek ciddiye almamak gerek Poyraz'ın dediği gibi sallamadır
tür için başka solelerden bakımı çok farklı değil diye biliyorum yabancı dc lerde bakanlar vardı fakat ne zaman biri bu türü aldığını yazsa herkes g.o tarzı mesajlar atıyordu çok hızlı ürediği ve kaçmaya meyilli olduğu için sıkıntılı olarak bahsediliyordu hep

MADOFF

Yumurta
Üye
Knk satani atsana özelden şikayet etçem,cimere toplu şikayet yapsak ceza yer
Boş iş.
Bende doğadan yakaladığı canlıları satan birini şikayet ettim. Gerekli bilgileri ve görüntülerini dahil eklediğim halde aldığım cevaba bakın.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230627_123504_com.huawei.email_edit_103743096808127.jpg
    Screenshot_20230627_123504_com.huawei.email_edit_103743096808127.jpg
    30.7 KB · Görüntüleme: 21