🐍 - Red Tail Boa Hk. - 🐍

umurdaglar

Pupa
Üye
-RED TAİL BOA-

indir (3).jpg

ANAVATANI: Güney Amerika

BOYUT: Dişi ve erkek Boa'lar arası boy ve ağırlık farkı vardır. Erkekler 2-3 metre civarı olurken dişiler 3-5 metre boyutlarına ulaşabilir.

indir (5) (1).jpg

YAŞAM SÜRESİ: İyi bir bakımla 20-30 yıl arası yaşabilirler.

DAVRANIŞLARI: Genellikle saldırgan yılanlar değillerdir. Yavru olarak sahiplenmeniz davranışlarını anlamanıza ve ona göre hareket etmenize yardımcı olacaktır. Başlangıç için uygun değillerdir.

indir (4) (1).jpg

TERARYUM: 4-5 metre gibi uzunluklara ulaşan bu canlı için büyük bir alana ihtiyaç vardır. Minimum 3 metre taban alanı, 80-90 cm yüksekliğinde ve 1-1.5 metre genişliğinde bir alan yetişkin boa için yeterlidir. Teraryumda yılanınızın içine rahatça girebileceği bir su kabı olmalı. Teraryumu kurarken yılanınızın saklanıp kendini güvende hissedeceği bir mağara yapmayı unutmayın.

TABAN MALZEMESİ: Taban malzemesi olarak havlu kağıt, cocopeat veya yılanlar için özel üretilmiş malzemeleri kullanabilirsiniz. Görüntü olarak havlu kağıt güzel durmasa da hijyenik açıdan en iyi seçimdir.

IŞIKLANDIRMA: Boa yılanları için UVB zorunlu değildir. Fakat üstten ışıklandırma yapmak istiyorsanız bunu UVB ile yapabilirsiniz.

images (3).jpg

SICAKLIK VE NEM: Çoğu yılanda olduğu gibi Red Tail Boa'larda da teraryumda sıcak alan ve normal alan olmak üzere iki bölüm olmalıdır. Sıcak bölümde sıcaklık 29-31 derecelerde olması gerekirken normal bölümde derece 24-26 olmalıdır. Nem ise %50-%65 arası olması uygundur.

BESLENME:
Boa'lar yem konusunda zor hayvanlar değillerdir. Genelde yeme direkt saldırırlar. Lab,rat,Hamster ve bıldırcın tüketebilirler.

YAYGIN SAĞLIK SORUNLARI:

Zatürre ve diğer solunum yolu hastalıkları: Solunum sorunları sürüngenler arasında yaygın bir rahatsızlıktır ve genellikle teraryumda ki yanlış sıcaklıklardan kaynaklanır.

Parazitler: Akarlar ve diğer parazitler, herhangi bir yılanla ilgili sorunlara neden olabilir, bu nedenle teraryumlarını düzenli olarak temizlemek gerekmektedir.

İnklüzyon vücut hastalığı: Pitonları ve boa yılanlarını etkileyebilen ölümcül bir virüstür. Hastalığın belirtileri arasında büzülememe ve yılanın ters çevrildiğinde kendini düzeltememesi yer alır.

NOT: Yazı tarafımdan hazırlanmış ve düzenlenmiştir. İzinsiz paylaşılması yasaktır.
KAYNAKLAR:
OKAN YÜCETÜRK, https://www.thesprucepets.com, https://animaldiversity.org

Sadicefaction

Yumurta
Üye
Teknik olarak siz Okan değilseniz ve izin almadıysanız bu yazı dizisini paylaşırken, notta yazıldığı gibi yanlış birşey yapmıyor musunuz ? Yanlış biliyor isem lütfen yetkili arkadaşlar düzeltsin beni ama bilgi paylaşımı konusunda özgünlük veya izin doğrultusunda paylaşım gerekmiyor mu ?

umurdaglar

Pupa
Üye
Teknik olarak siz Okan değilseniz ve izin almadıysanız bu yazı dizisini paylaşırken, notta yazıldığı gibi yanlış birşey yapmıyor musunuz ? Yanlış biliyor isem lütfen yetkili arkadaşlar düzeltsin beni ama bilgi paylaşımı konusunda özgünlük veya izin doğrultusunda paylaşım gerekmiyor mu ?
Yazı bana ait. Okan abi ile discord üzerinden konuşup bazı sorular sordum ve cevabını verdi. Kaynağa da belirttim zaten burada yanlış olan nedir ?

Sadicefaction

Yumurta
Üye
Yazı bana ait. Okan abi ile discord üzerinden konuşup bazı sorular sordum ve cevabını verdi. Kaynağa da belirttim zaten burada yanlış olan nedir ?
Benim hatam özür dilerim. Sabahın 7'sinde bir gözüm kapalı okumuşum yazıyı o yüzden "Kaynaklar" bölümünü anlayamamıştım siz açıklayınca tekrar okudum ve anladım.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
5 metreye varabilecek tek Boid türü yeşil anakondadır. :D Boa constrictor imperator (common boa) alttürünün dişi bireylerinin en büyükleri 3 metre civarında olabiliyor. Gerçek red-tail boa olan Boa constrictor constrictor alttürü bundan biraz daha büyük olabiliyor. Ama öyle 5 metre olan bir boa türü yok. Eunectes murinus hariç. ;)

umurdaglar

Pupa
Üye
5 metreye varabilecek tek Boid türü yeşil anakondadır. :D Boa constrictor imperator (common boa) alttürünün dişi bireylerinin en büyükleri 3 metre civarında olabiliyor. Gerçek red-tail boa olan Boa constrictor constrictor alttürü bundan biraz daha büyük olabiliyor. Ama öyle 5 metre olan bir boa türü yok. Eunectes murinus hariç. ;)
Cevabınız için teşekkür ederim. :) Benim bildiğim kadarıyla da BCI olanlar o kadar büyümüyor. Fakat BCC olanların dişileri 4.6 m olarak gözüküyor yabancı kaynaklarda. :) Bende yuvarlayarak yazdım.