Pitbull'ların Kısırlaştırılması

haryn

Larva
Üye
Son zamanlarda İnstagram Reels, Tiktok gibi platformlarda aşırı görüyorum sahipleri çok üzgün ve çaresiz köpekler sadece üzgünce yatıyor hatta titreyen bir köpek bile gördüm. sizin düşünceleriniz ne bu konuda merak ettim. Düşüncesiz insanlar yüzünden köpeğin katil olarak çıkması ve bunun bilinçli sahiplere bir torun (hayvanının yavrusu) sevdiremeyeciği düşüncesi beni gerçekden üzüyor.

Sizin düşünceleriniz neler?
(Siyasi Yaklaşım Yapmayalım)

Ghar

Yumurta
Üye
Bu son günlerde çok sevecen ve cana yakın olan bir köpek ırkı olan, "American Bully"ler sırf görüntüsü yüzünden ülkemizde yasaklandı, bu köpeğin dünyada yasak olduğu tek yer bizim ülkemiz, ve bu çok acı bir şey.

eray

Yumurta
Üye
Cezaların hayvana değilde yetiştiren insana verilmesini sonuna kadar savunuyorum.
dostum iş işten geçtikten sonra sahibine verilen ceza pek bir şey ifade etmediği için yasaklanıyor zaten. yoksa bu türlerin tamamı saldırgan değil ama böyle yetiştirilen köpekler gereğinden agresif olabiliyor. bu yüzden sorunu kökten çözmeye çalışıyorlar

haryn

Larva
Üye
Bu son günlerde çok sevecen ve cana yakın olan bir köpek ırkı olan, "American Bully"ler sırf görüntüsü yüzünden ülkemizde yasaklandı, bu köpeğin dünyada yasak olduğu tek yer bizim ülkemiz, ve bu çok acı bir şey.
Evet maalesef çok üzücü bi durum insanları hayvanlardan daha ne kadar soğutabilir kanunlar.

spideryagiz

Yumurta
Üye
Ben açıkçası tamamen Petshop denilen kavramın kaldırılıp, gerçekten sağlam barınaklar yapıldıktan sonra (sıcaklığın ideal, hayvanların rehabilite edilebileceği ve mutlu olabileceği) bir alan hazırlandıktan sonra, hayvanların sahiplendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.En azından sokakta donan, acı çeken, şiddete uğrayan hayvan sayısında ciddi azalma olur.Ve bir hayvan beslenirken yetkililerin arada sırada kontrole gelip, hayvanın durumuna bakmaları gerektiğini düşünüyorum.Eğer böyle sistem yaparlar ise bu bizim açımızdan çok daha iyi olur hemde vergiler bu tarz barınaklara yardım paketi olarak gönderilebilir.Petshop'ta ise sadece denetimli olarak balık ve o tarz canlılar satılmalı (esarete uygun bir ortam hazırlanarak.)

haryn

Larva
Üye
Ben açıkçası tamamen Petshop denilen kavramın kaldırılıp, gerçekten sağlam barınaklar yapıldıktan sonra (sıcaklığın ideal, hayvanların rehabilite edilebileceği ve mutlu olabileceği) bir alan hazırlandıktan sonra, hayvanların sahiplendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.En azından sokakta donan, acı çeken, şiddete uğrayan hayvan sayısında ciddi azalma olur.Ve bir hayvan beslenirken yetkililerin arada sırada kontrole gelip, hayvanın durumuna bakmaları gerektiğini düşünüyorum.Eğer böyle sistem yaparlar ise bu bizim açımızdan çok daha iyi olur hemde vergiler bu tarz barınaklara yardım paketi olarak gönderilebilir.Petshop'ta ise sadece denetimli olarak balık ve o tarz canlılar satılmalı (esarete uygun bir ortam hazırlanarak.)
Evet mantıklı ama, barınakların maliyeti devlete olcak petshoplardan alınan vergi gidecek yapılması cok zor. keşke öyle olsa

caner_arslan_

Yumurta
Üye
hayvan beslemek maalesef ülkemizde heves olarak görülüyor insanların hevesleri geçtiği an ya sokağa atılıyor yada barınaklara veriliyor.
heves eden insanlar da ( çoğunuzu tenzi ederek söylüyorum ) doğru şekilde eğitmediği için üzücü olaylar yaşanıyor. bu durumda bana kalırsa sadece ismi yasaklı ırklar olarak geçen değil her hayvan için sahipleri nasıl bakıyor, nasıl eğitim veriyor gibi özelliklere bakarak, bakmayan hayvan sahiplerine cezai işlem uygulanırsa daha mantıklı olur. bunun nedeni hangi cins olursa olsun ( köpek, kedi, kuş, karınca vs ) hepsinin duyguları, yaşama hakları var ve bu ellerinden alınamaz.

spideryagiz

Yumurta
Üye
Evet mantıklı ama, barınakların maliyeti devlete olcak petshoplardan alınan vergi gidecek yapılması cok zor. keşke öyle olsa
Petshoplardan vergi kesilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz, hani caydırıcı bir şekilde olduğu için belki petshoplar kapanır ve hayvanların temel ihtiyaçlarını veterinerler üzerinden alırız çünkü birçok veterinerde mama halihazırda satılıyor ve mama almaya gelenlerde hayvanların kontrollerini yaptırır.Çok maliyetli bir sistem olur fakat bunun getirisi topluluğumuza iyi bir şekilde olur.Sonuçta hükümetin para harcadığı yapıların çoğunu görüyorsunuz, barınaklara bütçe ayırmak zor olmasa gerek. (Siyasete kaçmadan, herkesin gözünün gördüğünü söylüyorum, yanlış anlaşılmasın.)

MGPrime

Nanitik
Üye
Son zamanlarda İnstagram Reels, Tiktok gibi platformlarda aşırı görüyorum sahipleri çok üzgün ve çaresiz köpekler sadece üzgünce yatıyor hatta titreyen bir köpek bile gördüm. sizin düşünceleriniz ne bu konuda merak ettim. Düşüncesiz insanlar yüzünden köpeğin katil olarak çıkması ve bunun bilinçli sahiplere bir torun (hayvanının yavrusu) sevdiremeyeciği düşüncesi beni gerçekden üzüyor.

Sizin düşünceleriniz neler?
(Siyasi Yaklaşım Yapmayalım)
Hastalıklar çok fazla, kıyamam onlara.

EmreSefa

Yumurta
Üye
dostum iş işten geçtikten sonra sahibine verilen ceza pek bir şey ifade etmediği için yasaklanıyor zaten. yoksa bu türlerin tamamı saldırgan değil ama böyle yetiştirilen köpekler gereğinden agresif olabiliyor. bu yüzden sorunu kökten çözmeye çalışıyorlar

Bunun kökten çözümü diye nitelendirdiğin şey doğru mu sence. Düşüncesi fikri olmıyan bir varlıktan bahsediyoruz nereye çekersen oraya geliyor. Kurunun yanında yaş yanmamalı. Tedbirlere evet tasmasız gezdirilmemeli buna katılıyorum. Ama ağızlık zorunluğu hiç hoş değil. Cip kontrolü olmasına evet ama kısırlaştırmak zorunda olmak yine hoş değil. Kökten çözüm bu hayvanları silicek çözüm olmamalı.

Angrycrodocile

Larva
Üye
Eğer ki kısırlaştırılması gerekiyorsa kısırlaştırılmalı. Çok fazla saldırgan olabiliyorlar.

haryn

Larva
Üye
Eğer ki kısırlaştırılması gerekiyorsa kısırlaştırılmalı. Çok fazla saldırgan olabiliyorlar.
Kurunun yanında yaş yanıyor. Sahibi nasıl büyütürse öyle büyür.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

yapılan bir çok saçmalık var mesela sadece 6 tür yasakladılar oysa baskın ırk olarak daha bir sürü tür var, demek istediğim onları da yasaklasınlar değil, Onlarda ne yaptıklarını neden yaptıklarını bilmiyor, amaçları halkı susturmak. Bir diğer saçmalık da biliyorsunuz ki dünyada en çok insan öldüren canlı sivrisinekler ama ben ilaçlanmaya dair bir şey göremiyorum. Hadi tamam bunu da geçtim biz insanlar diğer canlılardan daha çok birbirimizi katlediyoruz(gerisini siz anlayın siyasete girebilir) Ayrıca yaptıkları kısırlaştırma olayı türün her ne kadar yurt dışında olsa da ülkemizdeki soyunun sonunu bile getirebilir, hiç etik olduğunu düşünmüyorum. Son olarak eklemek isterim ki petshopların kapatılması saçma olur fakat petshoplar da canlı sarışının sonlandırılması çok yerinde olur. Zaten yasaklandı da..
Çok haklısınız.

beratulker

Yumurta
Üye
Cezaların hayvana değilde yetiştiren insana verilmesini sonuna kadar savunuyorum.
İnsanlığını kaybeden vasıfsızların bu cinsi böyle tanıttıkları için resmen Türkiye'de soykırıma gidildi ileride ülkemizde pitbull göremeyeceğiz veya bizden sonrakiler göremeyecek. Bu yasa Pitbulllara değil de taciz tecavüzcülere gelmeliydi.

haryn

Larva
Üye
İnsanlığını kaybeden vasıfsızların bu cinsi böyle tanıttıkları için resmen Türkiye'de soykırıma gidildi ileride ülkemizde pitbull göremeyeceğiz veya bizden sonrakiler göremeyecek. Bu yasa Pitbulllara değil de taciz tecavüzcülere gelmeliydi.
Belki 15-20 yıl sonra hiç göremeyeceğiz çok saçma resmen dedigin gibi soykırım.

fureagle

Nanitik
Üye
Bence çok saçma birşey bu cinsleri değil onları bu hale getirenleri bu şekilde yetiştirenleri bulup cezalandırmak lazım.

MCS

Larva
Üye
Böyle saçma bir çözüm yöntemi yok. O köpekleri dövüş için kullanan şahıslar şuan ceza yememek adına köpekleri dışarı salmışlar sokakta ''tehlikeli'' köpek ırkları dolaşıyor. Bunların yapacağı max çözümde bu olur işte.