Pamuk

Şahin2508

Yumurta
Üye
Bu aralar kraliçemi çok strese soktum . İnşallah bi sıkıntı olmaz

DanqeR

Larva
Üye
Hayır daha yeni zaten
o zaman hiç bakmayın hocam sabretmesi zor evet 1 hafta karanlık ortalama 25 derece sıcaklıktaki biryere bırakırsanız yumurtlayacaktır benim messor kraliçesi daha az önce yumurtluyordu sanırsam çalışma masanızın altında çekmece olur yada klavye koymak için yer falan varsa oraya koyun tüpün etrafına kırmızı defter kabı sarabilirsiniz o şekilde orası hem karanlık olur aşşağı eğilip bakabilirsiniz benimki bu şekilde :

Mesorun mekan.jpg
mesorun mekann.jpg

Şahin2508

Yumurta
Üye
o zaman hiç bakmayın hocam sabretmesi zor evet 1 hafta karanlık ortalama 25 derece sıcaklıktaki biryere bırakırsanız yumurtlayacaktır benim messor kraliçesi daha az önce yumurtluyordu sanırsam çalışma masanızın altında çekmece olur yada klavye koymak için yer falan varsa oraya koyun tüpün etrafına kırmızı defter kabı sarabilirsiniz o şekilde orası hem karanlık olur aşşağı eğilip bakabilirsiniz benimki bu şekilde :

Ekli dosyayı görüntüle 21995
Ekli dosyayı görüntüle 21996
Ben alttan ısıtmalı bir odada çekmecenin ayağının yanına koydum. O kırmızı kağıtlar ne diye geçiyo bilmiyorum.

DanqeR

Larva
Üye
Ben alttan ısıtmalı bir odada çekmecenin ayağının yanına koydum. O kırmızı kağıtlar ne diye geçiyo bilmiyorum.
Asetat kağıdı diye geçer veya kırtasiyelerden şeffaf kırmızı renkte defter kabı kullanabilirsiniz şefaf olması dışarıdan ufak kontroller yapabilmeniz adına iyi fakat siyah renk opak bir kağıdıda sarabilirsiniz. termometreniz varsa ölçün 30 dereceyi geçmesse iyi olur banada öyle dediler.

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
-Kraliçenizin sulu pamuğa yakın durması normal ve beklediğimiz bir davranış.

-Kullandığımız kırmızı asetat kağıtları ışığı %100 filtereleyemiyor bu nedenle opak ile cover yapmanız yumurtlama süresini kısaltacaktır.

-Deneylerim sonucunda kraliçe ilk işçilerini çıkarma aşamasında iken geniş boşluklar süreci çok yavaşlatıyor bu nedenle iki, iki buçuk kraliçe boyu kalana kadar ön pamuğu ittirin.

-Messor kraliçeniz bu dediklerimi uyguladıktan sonra ortalama 5 günde yumurtluyor fakat siz yine de 1 hafta rahatsız etmeyin.

-Bir tüpü herhangi bir ısıtıcı ile ısıtıyorsanız tüpün ıslak pamuk kısmı serin dış kısmına doğru sıcak olmalıdır kraliçe veya işçiler kendine göre ayarlayacaktır.

-Kraliçelerinizi klavye altı gibi yerlere koymayın özlellikle messorlar ses ve titreşimden çok etkileniyolar.

Aşşağıya yararlanabilceğiniz görsel ve video bırakıyorum.

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

1.45 ve 5.00 arasını izleyebilirsiniz