Örümcek Yumurtaları

Umudu

Pupa
Üye
Selamlar herkese, İncelemek için aldığım argiope örümceği eve götürene kadar taşıma şişesinin içine yuvarlak koza gibi bir şey ördü. İçinde yumurtladığını düşünüyorum. Daha önce baktığı bir kaç örümcek daha bu şekilde yumurtlamıştı ve daha sonra örümcekler yumurtadan çıktı. Merak ettiğim konu örümceklerin yumurtalarıyla ilgilenip ilgilenmediği hakkında. Yani yumurtalar tek başlarına sağlıklı bir şekilde çıkabilirler mi? Ne kadar bir süre geçmesi gerekiyor?

Umudu

Pupa
Üye
Konuyu biraz daha araştırdım ama pek bilgi edinemedim. Konuda bilgisi olan biri konuyu görmemiştir belki diye üstlere taşımak için bu mesajı atıyorum. Eğer yapmam gereken bir şey varsa yumurtalar için yapmak istiyorum. Doğaya bırakmam daha iyi olacaksa onu da yapabilirim.

WhatsApp Image 2022-08-12 at 16.23.53.jpegWhatsApp Image 2022-08-12 at 16.23.52 (1).jpegWhatsApp Image 2022-08-12 at 16.23.52.jpeg

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Canlı Argiope lobata ve o ördüğü şey tahmin ettiğiniz gibi bir yumurta kesesi. Birçok örümcek familyası en azından örümcekler çıkana kadar yumurta kesesini korur. Bazıları yumurtadan çıkan örümceklerle de ilgilenir. Tek başlarına çıkmalarında gerekli koşullar sağlandığı sürece bir sorun olmayacaktır. Kimi örümcekler annelerinin öldürdüğü avlarla beslenirler. Araneidlerde bu ne kadar geçerli bilmiyorum fakat yine de en sağlıklısı çıktıktan sonra daha kolay beslenebilmeleri için anneleri ile kalmaları olacaktır diye tahmin ediyorum. Her ne kadar yavruların kendi başlarına da beslenebileceğini düşünsem de oldukça zor olacaktır.

Umudu

Pupa
Üye
Yumurtalar çıktıktan sonra hepsini aynı bölgeye salmam mı daha Doğru olur yoksa bir süre daha beslemem mi?

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Anneleri sizinleyse anneleriyle bir süre tutabilirsiniz. Değilse salmanızın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Umudu

Pupa
Üye
Benimle şuan her gün un kurdu ile besliyorum. Dediğiniz gibi yapacağım. Teşekkürler yardımcı olduğunuz için.

Umudu

Pupa
Üye
Argiopeyi un kurduyla düzenli olarak besledim ve ikinci bir yumurta kesesi daha bıraktı :) Daha önce birden fazla yumurtladıklarını görmemiştim. Çiftleşmeden sonra birden çok kez verimli bir şekilde yumurtlayabiliyorlar mı? İkinci yumurtladığı döllenmemiş olabilir mi?