Örümcek ile Tarantula arasındaki fark nedir?

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Selamlar, arama kısmından bir araştırma yaptım fakat bir bilgiye ulaşamadım. Sorum şu ; örümcek ile Tarantula arasında ne gibi ayırt edici farklar var?
Yani, neye göre tarantula olabiliyor?
Teşekkür ederim.

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Nasıl karıncaların cinslerini ayırt ederken vücut yapıları, koza örüp örmemeleri, bulunan bölge etkili oluyorsa örümcekler içinde öyle. Örümcekler içinde vücut yapısı, ağ örüp örmemeleri, nasıl ağ ördükleri, bulunduğu bölge hangi cinste bir örümcek bulduğunu belirliyor ve tarantulada bir örümcek sonuçta.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Her tarantula bir örümcektir fakat her örümcek bir tarantula değildir. Basit taksonomi. "Tarantula" dediğimiz kavram (ismin orijini olan Lycosid tür Lycosa tarantula'yı dahil etmeyerek) Theraphosidae familyasını belirtir. Yani bu familyanın içerisinde bulunan her örümcek türü bir tarantuladır. "Örümcek" dediğimiz kavram ise içerisinde tarantulalar gibi güncel olarak 131 diğer familyayı barındıran Araneae takımıdır ("ordo" da denilir). Elbette bu familyalar da kendi içlerinde bir çok üst taksonlara ayrıştırılarak sınıflandırılıyorlar. Bir familyanın karakteristik özelliklerine bakmadan önce içerisinde olduğu üst taksonların karakteristik özelliklerine bakmak, ardından bu üst takson içerisindeki diğer familyalardan nasıl ayrıldığını görmek daha mantıklı. Örneğin tarantulalar Araneae takımının içerisindeki Opisthothelae alt takımının içerisindeki Mygalomorphae infra takımının içerisinde bir familya. Mygalomorfların keliserlerin birbirine paralel pozisyonda olması, iki çift kitapsı akciğere sahip olması gibi özelliklerini geçersek, Theraphosidler diğer Mygalomorflardan clawt tuft'ları ve iki tarsal claw'larının olması, scopula pad'lerinin olması gibi özellikleriyle ayırt edilebilirler.

konigs

Yumurta
Üye
Selamlar, arama kısmından bir araştırma yaptım fakat bir bilgiye ulaşamadım. Sorum şu ; örümcek ile Tarantula arasında ne gibi ayırt edici farklar var?
Yani, neye göre tarantula olabiliyor?
Teşekkür ederim.
Tarantulalar diğer örümcekler kadar zeki ve pusu yapan ağ kurarak avını bekleyen bir örümcek türü değil, direkt olarak titreşimin geldiği yöne hareketlenerek hamle yapan bir tür diğer türlere göre daha iri ve kıllı olması onu ayrıştırıyor.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Tarantulalar diğer örümcekler kadar zeki ve pusu yapan ağ kurarak avını bekleyen bir örümcek türü değil, direkt olarak titreşimin geldiği yöne hareketlenerek hamle yapan bir tür diğer türlere göre daha iri ve kıllı olması onu ayrıştırıyor.
Senden bir önceki yazıyı okudun mu?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Evet arkadaş biyolojik olarak cevap vermiş dostum, ben gözle görülür ayrıştırmasını yazdım?
O yazıda tarantulaların bir familya olduğu yazıyor, sen ise yazında tarantulalardan tür olarak bahsediyorsun. Her ne kadar fazla bilgi sahibi olmasam da ağ ile avını bekleyen türler de var. Söylediklerin konuya katkı sağlamış gibi durmuyor üstelik eski bir konu.

konigs

Yumurta
Üye
O yazıda tarantulaların bir familya olduğu yazıyor, sen ise yazında tarantulalardan tür olarak bahsediyorsun. Her ne kadar fazla bilgi sahibi olmasam da ağ ile avını bekleyen türler de var. Söylediklerin konuya katkı sağlamış gibi durmuyor üstelik eski bir konu.
Tarantula bir familya evet, ben tür olarak adlandırdım orası bir hata olabilir ek olarak ağ yapan türler ağaç türleridir yinede ağ yaparak beslenmiyorlar ekstra durumlarda kabuk atma, çiftleşme vaktinde ağ yapabilirler tarantulalar bulduğu yerde atlayarak avını emiyorlar konunun eski olduğunu yeni fark ettim. Ki ağaç türlerini pek sık bulamazsın genelde yer türü ile başlanır. Teşekkürler, iyi günler.