Önemli!

Eren1233211234

Yumurta
Üye
Arkadaşlar bildiğiniz üzere birçok kişi hobiye başlıyor. bu da bir sürü kişinin kraliçe karınca arayacağı anlamına geliyor. Lütfen doğaya zarar vermemek için bilinçli davranalım ve aynı tür kraliçesinden maksimum 2-3 tane alın. Herkes çıkıp bir sürü kraliçe alırsa büyük çaplı bir olay olduğu için ekosistemin dengesini bozacaktır.
Lütfen bilinçli davranalım.

UhutOkcusu

Larva
Üye
Arkadaşlar bildiğiniz üzere birçok kişi hobiye başlıyor. bu da bir sürü kişinin kraliçe karınca arayacağı anlamına geliyor. Lütfen doğaya zarar vermemek için bilinçli davranalım ve aynı tür kraliçesinden maksimum 2-3 tane alın. Herkes çıkıp bir sürü kraliçe alırsa büyük çaplı bir olay olduğu için ekosistemin dengesini bozacaktır.
Lütfen bilinçli davranalım.
Dünyanın sadece bir yerinde değil her yerinde farklı türlerde milyarlarca kraliçe dölleniyor ekosistemlerine zarar vermek o kadar kolay olamaz.

AurA

Yumurta
Üye
Dünyanın sadece bir yerinde değil her yerinde farklı türlerde milyarlarca kraliçe dölleniyor ekosistemlerine zarar vermek o kadar kolay olamaz.
Ormanda falan sorun olmaz ama, parklar vb. gibi yerlerde hepsini alirsan daha o parkta zor bulursun. Ayrıca satış işi yapmak için koloni patlamaya çalışan şahıslar olacak bunlarda hesaba katılmalı

Berk1497

Pupa
Üye
Zarar vermemek önemli tabiki. Ama zaten her sene uçuş yapan onbinler kraliçenin binlercesi koloni kuramadan uygun şartlar bulamadığı için ölüp gidiyor. Ticaret amaçlı olmayarak 3-5 kraliçe toplamakla, onlara bakmak şartıyla, bir zarar olacağını ben düşünmüyorum.

Mssr

Pupa
Üye
Güzel bir konuya değinmişsiniz. Teşekkür ederiz. Geçen senede olduğu gibi bu tarz olaylar yaşanmaya devam ediyor maalesef. Bir uçuşta 100 tane kraliçe toplayan mı dersin, her gördüğü koloniyi patlatan mı dersin, bir sürü vaka. Ve bunların hepsi kâr gütmek amacı ile yapılıyor maalesef ve gerçekten ciddi miktarlarda paralar elde ediyorlar. Hobiye yeni başlayan arkadaşlardan ricam böyle kişilerden alışveriş yapmayın, İşçisiz kraliçe satan görürseniz almayın. Biz ne kadar onlardan almaya devam edersek onlarda bir misli daha doğadan almaya devam edecek. Selametle, iyi hobiler dilerim.

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Bi uçuştaki kraliçe sayısı değişebilir. Genelde bu sayı fazla olur ama bir çoğu koloni kuramadan ölür. Kuşlar, örümcekler, insanlar tarafından büyük bir kısmı ölür, bazıları yem olur(uçuşlar çoğu canlı tarafından büyük bir besin kaynağıdır) çok az bi kısım sağlıklı bir şekilde koloni kurar. Doğadaki denge dediğimiz şey budur. Çok fazla karınca uçuşu olur ve bunlar çok fazla canlıyı etkiler, sadece karıncalar olarak düşünmeyip biraz geniş yaklaşmalısınız olaya. Elbette alacağınız 5-6 kraliçeden bir şey olmaz fakat sırf üç kuruş para kazanmak için doğadan onlarca belki de yüzlerce kraliçe toplayan insanları da görüyoruz. Bu o bölgenin ekosistemine ciddi zarar verir ve genelde kötü şartlar altında bakılarak canlıların ölümüne sebebiyet verir. Her bölgenin kendine özel bir ekosistemi vardır ve hobiciler olarak bu ekosisteme zarar vermemeliyiz...
İyi hobiler.

Beowulfs

Yumurta
Üye
Tek uçuştan 50-60 kraliçe toplayarak bu sene belki zarar veremzsiniz ama diğer sene ekosistemde saçma bi nadirlik başlar :) biraz bilnçli olmakta fayda var, beslemek için almalıyız satmak için değil.

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
Abartılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Milyonlarca kraliçe var zaten.
hocam mantıken haklısınız fakat o bölgede bulunan 5 kraliçeyi alırsanız eğer o kısımdaki karınca popülasyonu azalacağı için problem yaratabilir sonuçta. birde bunu herkesin yaptığını düşünün.

Akenash

Yumurta
Üye
hocam mantıken haklısınız fakat o bölgede bulunan 5 kraliçeyi alırsanız eğer o kısımdaki karınca popülasyonu azalacağı için problem yaratabilir sonuçta. birde bunu herkesin yaptığını düşünün.
Soyunu tüketemeyeceğimiz yegane canlı karıncadır. İnsanları kalıba sokup hobiden soğutmaya gerek yok diye düşünüyorum

melihgokcen

Larva
Üye
Soyunu tüketemeyeceğimiz yegane canlı karıncadır. İnsanları kalıba sokup hobiden soğutmaya gerek yok diye düşünüyorum
Soyunu tüketemezsin ama o bölgedeki popilasyonuna ciddi zarar verebilirsin. Yukarıda mantisinde dediği gibi uçuş yapan kraliçe/prenseslerin bir çoğu yuva yapamadan ölüyor, zaten ölmeyenleride sen toplarsan o bölgede o türün popilasyonu büyük ölçüde artacakken büyük ölçüde azalır ve doğal denge bozulmuş olur.

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
kimseyi hobiden soğutmaya çalışmıyorum, şahsen bende bekliyorum mart ayını fakat dediğim şey doğru.

Eren1233211234

Yumurta
Üye
Abartılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Milyonlarca kraliçe var zaten.
Milyonlarca kraliçe var ve her tarafta var bu doğru ama tüm dünya'ya olmasa bile bulunduğunuz bölgedeki kraliçelerden çok fazla almak o bölgeye büyük ölçüde zarar verecektir. O kraliçelerin zaten çok büyük bir çoğunluğu yuva kuramadan çiftleşme uçuşunda ölecektir. geriye kalanlar da alınırsa düşününün 15-20 tane aynı türün kraliçesini aldınız, tamam etrafta hala bir sürü koloni var zarar vermedim diye düşünebilirsiniz ama o aldığınız 20 kraliçe diğer yıla yüzlerce/binlerce yeni kraliçenin oluşmasını sağlayacaktı. Tek seferde pek eksiklik görmeseniz bile ilerleyen zamanlarda belli olacaktır.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Güzel bir konuya değinmişsiniz. Teşekkür ederiz. Geçen senede olduğu gibi bu tarz olaylar yaşanmaya devam ediyor maalesef. Bir uçuşta 100 tane kraliçe toplayan mı dersin, her gördüğü koloniyi patlatan mı dersin, bir sürü vaka. Ve bunların hepsi kâr gütmek amacı ile yapılıyor maalesef ve gerçekten ciddi miktarlarda paralar elde ediyorlar. Hobiye yeni başlayan arkadaşlardan ricam böyle kişilerden alışveriş yapmayın, İşçisiz kraliçe satan görürseniz almayın. Biz ne kadar onlardan almaya devam edersek onlarda bir misli daha doğadan almaya devam edecek. Selametle, iyi hobiler dilerim.
Bi uçuştaki kraliçe sayısı değişebilir. Genelde bu sayı fazla olur ama bir çoğu koloni kuramadan ölür. Kuşlar, örümcekler, insanlar tarafından büyük bir kısmı ölür, bazıları yem olur(uçuşlar çoğu canlı tarafından büyük bir besin kaynağıdır) çok az bi kısım sağlıklı bir şekilde koloni kurar. Doğadaki denge dediğimiz şey budur. Çok fazla karınca uçuşu olur ve bunlar çok fazla canlıyı etkiler, sadece karıncalar olarak düşünmeyip biraz geniş yaklaşmalısınız olaya. Elbette alacağınız 5-6 kraliçeden bir şey olmaz fakat sırf üç kuruş para kazanmak için doğadan onlarca belki de yüzlerce kraliçe toplayan insanları da görüyoruz. Bu o bölgenin ekosistemine ciddi zarar verir ve genelde kötü şartlar altında bakılarak canlıların ölümüne sebebiyet verir. Her bölgenin kendine özel bir ekosistemi vardır ve hobiciler olarak bu ekosisteme zarar vermemeliyiz...
İyi hobiler.
Bunlara da değinmek istiyordum, gayet güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederim.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Kalıba sokmak gibi bir derdim yok tabii ki kraliçe almayın beslemeyin demiyorum ben de besliyorum ve gayet zevkli, sadece üstüne değinmek istedim.

Son düzenleme: