Nemlendirme Konusu

theby

Yumurta
Üye
merhaba albo tarim var rosea alacağım. (sling) bir türlü nemlendirmeyi ayarlayamıyorum. yani kürdan kabında bakıyorum. nemi yetermi yetmezmi anlayamıyorum. Bu nemi nasıl ayarlayacağım mesela roseanın teraryumunu kaç günde bir nemlendirme yapmam lazım ve ne kadarını? bir şey daha soracağım. brachypelma cinslerinde nemlendirme gerekmiyormuş galiba su kabı yeterli oluyormuş?
soracaklar için söyliyim canlıyı almadan önce araştırma yaptım, çok sevdiğim tecrübeli abimlerimle de konuştum fakat nem olayı hassas bir konu harbiden ayarlayamıyorum.

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Nem konusu yer türlerinde o kadar hassas bir konu değil aslına bakarsan. Albo ve roseaların nem tolerans aralığı yüksektir. Slingler için torfun 1/4'ünü nemlendirmeniz yeterli, yüzdelikler genel olarak üretim yapanların daha sağlıklı yapması ve resmi sayısal bir değer yazılması açısından kullanılıyor. Bu yüzden yer türleri için o kadar dikkat etmene gerek yok. Bol ve doğru havalandırma deliği açmak, torfu kurutmamak, çamur haline getirmemek yeterlidir. Torf kurudukça veya azaldığını gördüğün sürece nem yapman yeterlidir.

theby

Yumurta
Üye
Nem konusu yer türlerinde o kadar hassas bir konu değil aslına bakarsan. Albo ve roseaların nem tolerans aralığı yüksektir. Slingler için torfun 1/4'ünü nemlendirmeniz yeterli, yüzdelikler genel olarak üretim yapanların daha sağlıklı yapması ve resmi sayısal bir değer yazılması açısından kullanılıyor. Bu yüzden yer türleri için o kadar dikkat etmene gerek yok. Bol ve doğru havalandırma deliği açmak, torfu kurutmamak, çamur haline getirmemek yeterlidir. Torf kurudukça veya azaldığını gördüğün sürece nem yapman yeterlidir.
Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Versicolor tarzı ağaç türlerinde nem olayını nasıl ayarlayacağım, sling versi almayı planlıyorum biraz narin bir tür, o yüzden soruyorum.

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Versicolor tarzı ağaç türlerinde nem olayını nasıl ayarlayacağım, sling versi almayı planlıyorum biraz narin bir tür, o yüzden soruyorum.
Versicolor'da asıl olay hayvanı neme boğmayıp kararında nem yapmaktır. Çapraz ve bol havalandırma delikleri ile ihtiyacın olan havalandırmayı yapabilirsin. Azaldığı zaman biraz ağına/yuvasına biraz da torfa nem yaparsan sorun olmaz. Tabii ki benim tavsiyem biraz daha tecrübelenmen Versicolor için. Ölürse insanı hobiden soğutabiliyor.

emin12

Yumurta
Üye
Yeni bi l2 albo sahiplendim aldığım arkadaş ne ile nemlendireceğimi söylemedi musluk suyu koysam hayvana bi zararı olurmu teşekkürler cevaplarınız için

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
Yeni bi l2 albo sahiplendim aldığım arkadaş ne ile nemlendireceğimi söylemedi musluk suyu koysam hayvana bi zararı olurmu teşekkürler cevaplarınız için
kireçli vs değilse koyabilirsiniz ben şahsen içme suyu veriyorum