Neden yumurtalarım büyümüyor

Mucitadam

Yumurta
Üye
Merhabalar, neredeyse 1 ay önce yumurtlayan messor kraliçelerimin yumurtalarında hiçbir değişiklik yok malesef. Yumurtlamasının üzerinden 30 gün geçmesine rağmen yumurtalar larva dönemine girmemiş. Kraliçelerimi haftada 1 defa kontrol ediyorum. Elimden geldiğince sıcak tutuyorum (22°c nin üzerinde). Karanlık ortamda ve bez ile sarılı durumdalar. Aşşağıdaki fotolarda her iki kolonime ait kraliçelerim mevcut. Bir sıkıntı varmı

IMG_20220501_154731.jpg
Bu yukarıdaki fotoda görünen kraliçe benim 1. Kolonim. Ve sanırsam biraz strese girmiş. Pamuğu eşelemiş. bulunduğu durumdan rahatsız görünüyor Test tüpüne transfer etmelimiyim ve durumu nedir bilgisi olan paylaşabilirmi benimle. Yumurtalar da göründüğü gibi bir değişiklik gözle fark edemedim ilk günki gibiler

IMG_20220501_154537.jpg
Yukarıdaki görselde görünen kraliçe de benim 2. Kolonim. Ve bunun durumu daha iyi strese girmemiş, fakat bu kolonimdeki yumurtalardada hiçbir değişiklik yok gibime geldi. Sadece yumurtaların orda büyük bir yumurtamsı bir şey var larva olduğunu zannediyorum yinede bilemedim. Bu kolonim hakkındada yorumunuzu merak ediyorum

Not: kraliçeleri yakaladığımda test tüpü bulamamıştım ve bende kendi çözümümü yarattım. 2 adet 10mm lik enjektörü fotolarda da göründüğü üzere birbirine vidaladım. Bir bölümde su ve diğer bölümde kraliçe var, test tüpünden farkı yok. Tabi test tüplerimide satın aldım şu anda ilk işçilerin çıkmasını bekliyorum, çıktıktan bir süre sonra cam tüplere transfer edeceğim.

Argentavis

Kraliçe
Moderatör
Yardımsever
Üye
İlk kraliçeniz yuvasına alışamamış, bu yüzden de yumurtalarla ilgilenmiyor olabilir. Aslında 1 ay da çok kısa bir süre değil ama belki daha farklı bir yerde muhafaza etmeyi deneyebilirsiniz.
İkinci kraliçenizin de ilgilendiği bir larvası var gibi görünüyor.
Dediğiniz gibi ilk işçiler çıktıktan sonra transfer etmeniz daha iyi olur ama belki ilk görseldeki kraliçenizi yumurtalarıyla beraber test tüpüne manuel transfer edebilirsiniz. Bu durumda yumurtaları yeme ihtimali de var ama belki daha uygun bir ortam sağlamış olursunuz ve yeniden yumurtlar.
Messorlar hassastır, çok sık kontrol ediyorsanız bunu da yapmamalısınız.

Mucitadam

Yumurta
Üye
İlk kraliçeniz yuvasına alışamamış, bu yüzden de yumurtalarla ilgilenmiyor olabilir. Aslında 1 ay da çok kısa bir süre değil ama belki daha farklı bir yerde muhafaza etmeyi deneyebilirsiniz.
Dediğiniz gibi ilk işçiler çıktıktan sonra transfer etmeniz daha iyi olur ama belki ilk görseldeki kraliçenizi yumurtalarıyla beraber test tüpüne manuel transfer edebilirsiniz. Bu durumda yumurtaları yeme ihtimali de var ama belki daha uygun bir ortam sağlamış olursunuz ve yeniden yumurtlar.
2 hafta boyunca dokunmamaya çalışacağım bakalım nasıl olacak.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

İlk görseldeki kraliçemi transfer edeceğim ama bir kaç gün sonra. Bu gün baktığım için daha fazla strese sokmak istemiyorum bakalım nasıl olacak

ramix

Larva
Üye
Dostum sana büyümemiş gibi gelebilir ama ilk yumurtladığı döneme göre yumurtalar birazcık daha büyük oluyor bende de aynı şey olduğu için söylüyorum 1 ay oldu yumurtlayalı şu an sadece 1 kraliçemin 2 yumurtası pupa oluyor, messorlarda gelişim biraz daha yavaş

Mucitadam

Yumurta
Üye
1. görseldeki kralieyi test tüpüne transfer etmek için baktığımda ne yazıkki yumurtaların çoğunu yemiş durumda idi. bende transfer ettim fakat yumurtaların tamamı yok oldu. 2. kraliçemin durumu gayet iyi. onları daha karanlık bir şekilde kaldırdım. uzunca bir süre kontrol etmeyeceğim. 2 hafta sonra kontrol etmek için bakacağım. umarım istediğim sonuca o vakte kadar ulaşırım.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Dostum sana büyümemiş gibi gelebilir ama ilk yumurtladığı döneme göre yumurtalar birazcık daha büyük oluyor bende de aynı şey olduğu için söylüyorum 1 ay oldu yumurtlayalı şu an sadece 1 kraliçemin 2 yumurtası pupa oluyor, messorlarda gelişim biraz daha yavaş
doğru söylüyorsunuz, fakat 1 ay gerçekten uzun bir süre. yumurtaların 1 ay gibi uzun bir sürede işçi olmasını beklemiyorum fakat en azından yumurtalardan bir kaçı bu vakte kadar larva olmalıydı diye düşünüyorum. 2. kolonimdeki larvaya benzeyen şey de yumurtaymış fotoda dikkatli bakınca fark ettim. kısacası 1 aydır yumurtalar pupayı olmayı bırak larva bile olmadı

Ares

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Üye
Konuyla ilgili göz atabilirsiniz.Keyifli hobiler