Ne yapabilirim?

Erenerno55

Larva
Üye
Bu nedir ve nasıl değerlendirebilirim büyütebilir miyim sizce beni bilgilendirir misiniz 3 adet var

Ekli dosyalar

• 20220831_113328.jpg
    20220831_113328.jpg
    37.8 KB · Görüntüleme: 73

eyupbardak32

Pupa
Üye
Bu nedir ve nasıl değerlendirebilirim büyütebilir miyim sizce beni bilgilendirir misiniz 3 adet var
Bir çeşit tırtıl, güve veya kelebek tırtılı olduğunu düşünüyorum.
Evet büyütebilirsiniz, eğer birtakım tırtıllar gibi tek tip bir yaprakla beslenmiyorsa önce koza sonra da yetişkin canlı ortaya çıkacaktır. (bkz. İpek böceği - dut yaprağı)
Gözlem yapmak için bulduğunuz bitkinin yaprakları ile besleyip deneyebilirsiniz.
Karınca veya diğer canlılarınız varsa yem yapabilirsiniz fakat doğadan bulunan canlılarla besleme biraz sıkıntılı olabilir, forumda bununla alakalı yazılar mevcut.
Karınca, çiyan ve mantis gibi besleyebilmeyi beklemeyin.
Tavsiyem doğaya geri bırakmanız, ancak belirttiğim gibi gözlem maksatlı da tutabilirsiniz.

Erenerno55

Larva
Üye
Bir çeşit tırtıl, güve veya kelebek tırtılı olduğunu düşünüyorum.
Evet büyütebilirsiniz, eğer birtakım tırtıllar gibi tek tip bir yaprakla beslenmiyorsa önce koza sonra da yetişkin canlı ortaya çıkacaktır. (bkz. İpek böceği - dut yaprağı)
Gözlem yapmak için bulduğunuz bitkinin yaprakları ile besleyip deneyebilirsiniz.
Karınca veya diğer canlılarınız varsa yem yapabilirsiniz fakat doğadan bulunan canlılarla besleme biraz sıkıntılı olabilir, forumda bununla alakalı yazılar mevcut.
Karınca, çiyan ve mantis gibi besleyebilmeyi beklemeyin.
Tavsiyem doğaya geri bırakmanız, ancak belirttiğim gibi gözlem maksatlı da tutabilirsiniz.
Tüm bitkiyi neredeyse yemiş bulunduğum ortamda da pek durabileceği doğa yok o yüzden gözlem için tutabilirim Peki hepsini mi tutmamı önerirsiniz yoksa tek bir tane yeter mi

Claw

Media
Üye
Yanılmıyorsam lahana yaprağı güvesi (plutella xylostella) olabilir.
Bunlardan zamanında hiç değilse 10 tane başka tırtıllardan ise 40 fln beslediğim olmuştur. Hepsini lahana yaprağında buldum zaten baktıklarımı maks. 2-3 gün bakmışımdır. Direkt koza yapıyorlar. Varsa lahana yaprağında kolaylıkla bakabilirsiniz. Niyeyse üstünde bulunduğu bitkiyi domates e benzettim. Bulunduğu bitkiden varsa onunla besleme yapabilirsiniz.