Ne bu¿?

Enesersoy45

Larva
Üye
Dostlar,detayların sorulmamasının iki taraf açısından da daha mutlu ilerleyen hayatlara mal olacağı bir deneyin mahsulü olarak bu elemanlara rastladım.
Bir tür parazit olduklarını düşünüyorum,gözlemler şu şekilde ilerliyordu:
Gün 18: Kap içerisinde meyve sinekleri(Drosophila melanogaster)görüldü ve yumurta bırakmış olma ihtimalleri yüksek!
Gün 21: Kap içeriği pek net görülemese de içeride bir hareketlenme var,larvalar olabilir.
Gün 28: Kap içerisinde çok sayıda larva ve meyve sineği görüldü,kap tabanında biriken posa tarzı bir şey var.
Gün 41: Kap içerisindeki canlıların transferi için yeni ortamlar hazırlanıyor,canlılar yem olarak kullanılabilir.
Bugün de Gün 44,kap açıldı ve bu elemanlarla karşılaştım.Ne olduklarına dair fikrim yok.
Deney imha edildi🥰

Ekli dosyalar

• 20240317_193420.jpg
    20240317_193420.jpg
    56.2 KB · Görüntüleme: 46
  • 20240317_194307.jpg
    20240317_194307.jpg
    28.3 KB · Görüntüleme: 45
  • 20240317_193421.jpg
    20240317_193421.jpg
    56.1 KB · Görüntüleme: 43
  • 20240317_193351.jpg
    20240317_193351.jpg
    112.1 KB · Görüntüleme: 42
  • 20240317_193350.jpg
    20240317_193350.jpg
    111.3 KB · Görüntüleme: 41
  • 20240317_193342.jpg
    20240317_193342.jpg
    63 KB · Görüntüleme: 47

exxper

Yumurta
Üye
Ne olduğunu bilmiyorum ama neden? Canlı yem olarak verilmez bilmediğin şeyler ters tepebilir canlıya dokunabilir ve tekrardan neden?

Enesersoy45

Larva
Üye
Ne olduğunu bilmiyorum ama neden? Canlı yem olarak verilmez bilmediğin şeyler ters tepebilir canlıya dokunabilir ve tekrardan neden?
Detayların sorulmaması iki taraf için de iyi sonuçlanır demiştim😌
Ama en basit bahaneyle bu da benim antidepresanım. "Yaşam bir yolunu bulur" isimli bir proje oluşturmuştum 4.sınıfta,canlıları farklı koşullarda yetiştirip ufak ekosistemler veya yaşam alanları oluşturuyorum. Bu da "acaba bir kap içerisinde saçma besinleri bekletirsek ne olur?" düşüncesine karşın yaptığım bir denemeydi.
Deneyin 28. Günü elimde bulunan bilgiler ile daha büyük bir kap ile bir deney daha yaptım ve meyve sineği yerine klasik ev sineği larvaları buldum.
Fakat boyutun yanında malzemeler de farklıydı ve sebep muhtemelen buydu.
Bu deney sinek elde etmek için yapılmamıştı yani.
Sinekleri görünce onları birkaç nesil -mümkünse kendi seçilimime göre- yetiştirip canlı yem olarak kullanacaktım. Ama işler ters tepti

exxper

Yumurta
Üye
Ama en basit bahaneyle bu da benim antidepresanım. "Yaşam bir yolunu bulur" isimli bir proje oluşturmuştum 4.sınıfta,canlıları farklı koşullarda yetiştirip ufak ekosistemler veya yaşam alanları oluşturuyorum. Bu da "acaba bir kap içerisinde saçma besinleri bekletirsek ne olur?" düşüncesine karşın yaptığım bir denemeydi.
Deneyin 28. Günü elimde bulunan bilgiler ile daha büyük bir kap ile bir deney daha yaptım ve meyve sineği yerine klasik ev sineği larvaları buldum.
Sinekleri görünce onları birkaç nesil -mümkünse kendi seçilimime göre- yetiştirip canlı yem olarak kullanacaktım. Ama işler ters tepti
İlgi çekici bir konu deniyeceğim kap kapalı mıydı yoksa havalandırması varmıydı evde olurmu kötü kokuyor mu içine tam olarak ne koydun cevapladığın için teşekürler

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Yine bir sinek larvası fakat meyve sineği değil sadece. Yani Cyclorrhapha olduğunu bilmeniz yeterli herhalde

Enesersoy45

Larva
Üye
İlgi çekici bir konu deniyeceğim kap kapalı mıydı yoksa havalandırması varmıydı evde olurmu kötü kokuyor mu içine tam olarak ne koydun cevapladığın için teşekürler
Deneyin yazılarına 18. Günde başlamamın sebebi,ilk 14 gün kapta hiç delik açmamış olmamdı. İçeride hava akışı olmayınca pek fazla şey de yaşanmıyor. 15. Gün sabahı kapağına delikler ve kenarına kesikler açtım(kesikler sadece çizikten ibaretti). İçeride hava akışı oluşmaya başlayınca küflenme birden arttı ve sinekler de deliklerden içeriye girebilir hale geldi.
İçine koyduklarım da şu şekilde(beni yargılamayın):
Taban için bir pamuk katmanı
Bahçeden bulunan mantarlardan 6 parça
Bir çay kaşığı şeker
Unda 7 gün bekletilen elmanın un kısmı
Bir katman daha pamuk
2 adet çoğunluğu kurumuş halde olan morio kurdu cesedi(bu canlıları parazit sanma sebebim moriolardı)
Üç parça ince dilimlenmiş patates
Ve en tepeye marketten alınmış kültür mantarının sporları(sanırım).Çünkü neden olmasın?
Her şey bittikten sonra su en dibe ulaşana kadar her gün birkaç fıs su sıktım ve bu sürede kutuda delik yoktu,su dibe ulaştıktan sonra delikleri açtım.
Kokuyor muydu sorusuna gelirsek yakınına gelince kokusunu alıyordum,1 metre falan yakınındayken bi histen ibaretti ama 30cm falan yanına gelirsem gayet belli oluyordu
Kap diye bahsettiğim şey büyük boy bir sos kabı olduğundan pek koku yaymıyordu.
1,2Lt saklama kabında da 1m civarından kokusu belli oluyordu.
Ama içeride küflenme ve üreme çok artarsa kokusu gayet keskin ve belli olur.Önermiyorum.
Ben o kokuyla birlikte yemek yiyebilecek kadar midesiz olduğumdan dert etmiyorum ama kokudan çekinirseniz yapmayın.

Son düzenleme:

Enesersoy45

Larva
Üye
Ayrıca deneyin farklı malzemeler ile olan versiyonunda da sadece un kurtlarının yataklıklarını kullandım.
İçine yine bahçeden bulduğum birkaç mantarı ekledim ve tepesine ilk günden itibaren delik açtım.
4. Gün içerisine bir adet doğadan bulduğum un kurdu benzeri bir larvanın cesedini attım.
İşler bu sayede çılgınlaşıyor:)
O kap içerisinde de türünü cinsini bilmediğim şu klasik ev sineklerinden üremeye başladı.
Yine koku vardı ama kapağı açmadıkça kokuyu almıyordunuz.

exxper

Yumurta
Üye
Sakın yiyim filan deme başımıza iş açma (;

Gökdennz

Larva
Üye
Dostlar,detayların sorulmamasının iki taraf açısından da daha mutlu ilerleyen hayatlara mal olacağı bir deneyin mahsulü olarak bu elemanlara rastladım.
Bir tür parazit olduklarını düşünüyorum,gözlemler şu şekilde ilerliyordu:
Gün 18: Kap içerisinde meyve sinekleri(Drosophila melanogaster)görüldü ve yumurta bırakmış olma ihtimalleri yüksek!
Gün 21: Kap içeriği pek net görülemese de içeride bir hareketlenme var,larvalar olabilir.
Gün 28: Kap içerisinde çok sayıda larva ve meyve sineği görüldü,kap tabanında biriken posa tarzı bir şey var.
Gün 41: Kap içerisindeki canlıların transferi için yeni ortamlar hazırlanıyor,canlılar yem olarak kullanılabilir.
Bugün de Gün 44,kap açıldı ve bu elemanlarla karşılaştım.Ne olduklarına dair fikrim yok.
Deney imha edildi🥰
dostum şakasız şu görüntüler resident evil 7 yi hatırlattı.. aşırı iştah açıcı duruyor tuz ve karabiber de iyi gider gibi.

Kadadul

Yumurta
Üye
Allah affetsin ipek böcekleri nin besini onutunca güzelim tirtillarim böyle bir nide bulantısına dönüşmüş tü çok üzücü idi adamlar 3 günde yok okdular temizlemede de hata yaptım zaten kabım küçük tü

Mustafay

Larva
Üye
kussam mı hocam bu ne umarım o güzel kolonileri tarantulaları bunla beslemiyorsunuzdur.