Mushamba ile Formica Rufibarbis

Mushamba

Yumurta
Üye
Merhabalar,

Yaklasik 20 yillik surungen ve akvaryum tecrubeme, uzun arastirmalar ve bilgi edinmeler sonrasinda karinca macerama Formica Rufibarbis ile basladim. Koloni bana geleli yaklasik 2 gun oluyor, 6-7 kadar iscisi mevcut. Rahatsiz etmemek adina cok fazla resim cekmedim sadece gunluk olarak balli su ve yarim kucuk bir un kurdu ile besliyorum. Ortam isisi yaklasik 27 derecelerde.

Oneri ve yorumlariniz bekliyorum :D

Melih

MGPrime

İşçi Karınca
Üye
Merhabalar,

Yaklasik 20 yillik surungen ve akvaryum tecrubeme, uzun arastirmalar ve bilgi edinmeler sonrasinda karinca macerama Formica Rufibarbis ile basladim. Koloni bana geleli yaklasik 2 gun oluyor, 6-7 kadar iscisi mevcut. Rahatsiz etmemek adina cok fazla resim cekmedim sadece gunluk olarak balli su ve yarim kucuk bir un kurdu ile besliyorum. Ortam isisi yaklasik 27 derecelerde.

Oneri ve yorumlariniz bekliyorum :D

Melih
Un kurdunu nereden temin edebiliriz? Ve ballı su yani bir bal ile suyu karıştırıp öyle mi veriyorsunuz?

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Un kurdunu nereden temin edebiliriz? Ve ballı su yani bir bal ile suyu karıştırıp öyle mi veriyorsunuz?
İnternette çok kolayca bulabilirsin canlı yem satıcılarını. Uygun fiyata bayağı bir un kurdu alabilirsin.

Mushamba

Yumurta
Üye
Balli su evet, 1 e 2 gibi karistirip veriyorum. 2 kasik sicak suya 1 kasik bal karistirip eritip. damla olarak veriyorum. Argentavis'in dedigi gibi kurt internette mevcut, kolayca temin edebilirsin.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Merhabalar, kurduğunuz Setup ve yaptıklarınız gayet güzel. Size tek önerim tüpe sardığınız Cover'ı değiştirmeniz olabilir. Formica bol stresli bir cins olduğu için çok açıp bakmanızı önermem, sizin de yaptığınız gibi. Ama açmadan bakabilmek için kırmızı asetat kağıdı sararsanız, kırmızıyı algılayamadıkları için onlar için karanlık bir ortam oluşur ve siz de onları Cover'ı açmadan gözlemleyebilirsiniz.

İgnifer

Pupa
Üye
çok gergin bir tür zamanında başarısız olmuştum ilk kraliçelerimdendi tabiri caizse hayvanı kontrol ede ede öldürdüm yani işçileri çoğalana kadar fazla rahatsız etmemeye çalışın formicalarda fotoreseptör olduğu için ışığa ekstra hassas kımırızı bir kaplama yapın

Mushamba

Yumurta
Üye
Merhabalar, kurduğunuz Setup ve yaptıklarınız gayet güzel. Size tek önerim tüpe sardığınız Cover'ı değiştirmeniz olabilir. Formica bol stresli bir cins olduğu için çok açıp bakmanızı önermem, sizin de yaptığınız gibi. Ama açmadan bakabilmek için kırmızı asetat kağıdı sararsanız, kırmızıyı algılayamadıkları için onlar için karanlık bir ortam oluşur ve siz de onları Cover'ı açmadan gözlemleyebilirsiniz.
Evet elimde kirmizi asetat yoktu bu yuzden gecici bir sure bu sekilde kapladim edindigim anda degistiricem.

Umarim basarili bir sekilde cogalmalarini saglayabilirim :)

Tesekkurler.