Murinusum Aşağı İnmiyor

QuentinTarantula

Yumurta
Üye
Hayırlı akşamlar tarantula dostları,

Dün murinusum için yeni bir teraryum hazırladım fakat hayvan sürekli kapağın altında ve hiç aşağı inmiyor, ben indirdiğimde de tekrar tırmanıyor. Bugun ısrarla beslemeye çalıştım fakat yemedi. Yanlis bir şey mi yapiyorum? Konunun uzmanları cevaplarsa sevinirim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler. 20231115_081156.jpg

Emre52ege52

Pupa
Üye
Tam bilgili olmasamda araştırdığım kadarıyla
Torfda nemin fazla olması
Torfta mite yada küf bulunması
Sıcaklık
gibi etkenler den dolayi yukarıda duruyor olabilir . Yardım ettiysem ne mutlu bana

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
1. kap canlı için çok büyük ve kapağı kaçmasına müsait duruyor baya canlıya boy olarak uygun bir yere alın
2. nem fazla duruyor çok belli olmasa da torfun görünen kısmının tamamı koyu (nemli) duruyor
3. daha küçük bir yere alıncada canlı için yarım kesilmiş saksı gibi bir saklanma alanı koymanızı öneririm daha hızlı alışmalı ve canlının rahatı için iyi olur

QuentinTarantula

Yumurta
Üye
1. kap canlı için çok büyük ve kapağı kaçmasına müsait duruyor baya canlıya boy olarak uygun bir yere alın
2. nem fazla duruyor çok belli olmasa da torfun görünen kısmının tamamı koyu (nemli) duruyor
3. daha küçük bir yere alıncada canlı için yarım kesilmiş saksı gibi bir saklanma alanı koymanızı öneririm daha hızlı alışmalı ve canlının rahatı için iyi olur
Öncelikle cevabınız için teşekkürler😁 Torf olarak siyah toprak kullandım, biraz da ıslattım. Sanırım torfunu sevmedi fakat küçük bir kavanoza aktarınca da beslenmiyor(kavanozda da aynı topraktan var). Torf türü beslenmeyi etkiler mi yoksa kabuk atma zamanı mı gelmiştir?

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
siyah toprak dediğiniz satılan bahçe toprağıysa küf yapmaya daha müsaitler ama kimyasal yoksa kullanılabilir gene kuruduğunda şuan ana sorun çok büyük olmaı ve nemi kavanoza koyduğunuzda ki beslemek için iyi bir yer değil o da torf gene böyle nemliyse orda da çıkması normal

phawula

İşçi Karınca
Üye
Murinus çok nem seven bir tür değil, aynı zamanda teraryum çok büyük ve kapaklar canlının kaçmasına müsait. Daha yatay ve uzun bir kap kullanabilrsin. Zaten canlı kendi yaptığı ağ içerisinde yaşayacak, içerisine çalı çırpı koymana gerek yok.