Multiqueen hakkında...

semirik

Yumurta
Üye
Uçuş döneminde topladığımız aynı tür kraliçeleri ayrı test tüplerine koyup, 20-30 işçi olduktan sonra kolonileri tek yaşam alanında birleştirip multiqueen bir koloni yapmamız mümkün mü? Yoksa kraliçeleri en başından tek test tüpünde mi tutmalıyız?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
"Aynı tür" diyerek bir genelleme yapılamaz, aynı tür ama hangi tür? Her cins/tür multi queen olarak kolonileşmez. Multi queen olabilen türlerde söylediğin 2 yöntemle de olması mümkün ki doğada da genelde bunu görürüz. Ya kraliçeler aynı brood bölgesinde yumurtlarlar ya da civardaki aynı tür koloniler birleşip tek bir koloni olabilirler.

İgnifer

Nanitik
Üye
prantensis in yazısına ek olarak işgalci türler (örnek olarak polyergus rufescens birçok formika türünün kolonisine sızıp koloniyi ele geçiriyor )var ama o işi yapmak o kadar kolay olmayabilir gerçi ele geçirse bile genelde ana kraliçeyi öldürüyo biraz konudan bağımsız olmuş benim dediğim
: )

semirik

Yumurta
Üye
"Aynı tür" diyerek bir genelleme yapılamaz, aynı tür ama hangi tür? Her cins/tür multi queen olarak kolonileşmez. Multi queen olabilen türlerde söylediğin 2 yöntemle de olması mümkün ki doğada da genelde bunu görürüz. Ya kraliçeler aynı brood bölgesinde yumurtlarlar ya da civardaki aynı tür koloniler birleşip tek bir koloni olabilirler.
Örneğin messorlarda multi queen yapılabilir mi?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Örneğin messorlarda multi queen yapılabilir mi?
Türüne göre değişir. Doğada multi queen messor kolonileri gördüm fakat daha önce gördüğüm hiçbir messor türüne benzemiyordu. Kendi tecrübelerim bu girişimin genelde başarısız olduğunu gösteriyor, pek çok arkadaş da bunu doğrulayacaktır. Genelde kavga ediyorlar ya da işçiler çıktıktan sonra 1 kraliçe hariç geri kalanı ölüyor ki işçiler çıkana kadar bile birlikte yumurtladıklarına pek denk gelmedim kendi kolonilerimde.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Plagiolepis, Tapinoma, Lepisiota, Tetramorium, Pheidole, Solenopsis... Bu cinsler multi queen olabiliyor ama örnek istersen.

semirik

Yumurta
Üye
Türüne göre değişir. Doğada multi queen messor kolonileri gördüm fakat daha önce gördüğüm hiçbir messor türüne benzemiyordu. Kendi tecrübelerim bu girişimin genelde başarısız olduğunu gösteriyor, pek çok arkadaş da bunu doğrulayacaktır. Genelde kavga ediyorlar ya da işçiler çıktıktan sonra 1 kraliçe hariç geri kalanı ölüyor ki işçiler çıkana kadar bile birlikte yumurtladıklarına pek denk gelmedim kendi kolonilerimde.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Plagiolepis, Tapinoma, Lepisiota, Tetramorium, Pheidole, Solenopsis... Bu cinsler multi queen olabiliyor ama örnek istersen.
Henüz araştırmaya yeni başladığım için türleri nasıl ayırt edebileceğim konusunda pek bilgi sahibi değilim açıkçası. Sadece başlangıç için tetramorium veya messor düşünüyordum. Multi queen işini biraz daha araştırıp uçuş döneminde bulabilirsem tetramorium için değerlendirebilirim o halde. Messorlar için henüz o topa girmeye gerek yok anladığım kadarıyla :D Teşekkürler hocam, iyi forumlar...