Muhabbet Kuşu kafes düzeni ve yaş, cinsiyet ayrımı yardım

Kutay

İşçi Karınca
Üye
merhaba, bi hediye muhabbet kuşu geldi evime kafes düzeni tamam mı yanlışım var mı sormak istedim. tünekler plastik tercih edilmiyor yarın mahallemdeki petshoptan tahta tünek alacağım 1 günlük plastik tünek sıkıntı yapmaz diye düşünüyorum. tünek yerleri, yem miktarı, suluk yeri, beyaz kalamar kemiği gibi birşey onun yeri ve kuşun cinsiyeti ve yaşı hakkında sorularımı yanıtlarsanız sevinirim. fotolar yetersizse yeni fotolar atarım

Ekli dosyalar

• IMG_0590.jpeg
    IMG_0590.jpeg
    73.2 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_0591.jpeg
    IMG_0591.jpeg
    43.5 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_0592.jpeg
    IMG_0592.jpeg
    51.2 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_0593.jpeg
    IMG_0593.jpeg
    41.6 KB · Görüntüleme: 18

Herba

Yumurta
Üye
Ömrü uzun olsun. Bu arada akıllı yemliği bir araştırmanızı öneriyorum.

Herba

Yumurta
Üye
teşekkür ederim, yaşı ve cinsiyeti hakkında bilgin var mı
Var aslında, bende uzun süre muhabbet kuşu besledim ama üzerinden 6-7yıl geçtiği için pek emin olamıyorum. Arkadaşlar yardımcı olmadığı taktirde yorum yapabilirim şimdi kafanız karışmasın

58aka

Pupa
Üye
merhaba, bi hediye muhabbet kuşu geldi evime kafes düzeni tamam mı yanlışım var mı sormak istedim. tünekler plastik tercih edilmiyor yarın mahallemdeki petshoptan tahta tünek alacağım 1 günlük plastik tünek sıkıntı yapmaz diye düşünüyorum. tünek yerleri, yem miktarı, suluk yeri, beyaz kalamar kemiği gibi birşey onun yeri ve kuşun cinsiyeti ve yaşı hakkında sorularımı yanıtlarsanız sevinirim. fotolar yetersizse yeni fotolar atarım
Kafesteki şeylerin yerleri iyi, daha yavru gibi duruyor yaşını bilemem İlk hafta yemi elden yedir daha hızlı alışır sana

Niko990

İşçi Karınca
Üye
Kafese gaga taşı koyabilirsiniz olmazsa olmaz değil fakat olursa iyi olur. Kuşun cinsiyeti dişi ve yavru, büyük ihtimalle 1 yaşının altında. Yemi biraz daha fazla koyarsanız iyi olur. Kuşlar hakkında çok bir tecrübem yok yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar düzeltsinler.

Kutay

İşçi Karınca
Üye
Kafese gaga taşı koyabilirsiniz olmazsa olmaz değil fakat olursa iyi olur. Kuşun cinsiyeti dişi ve yavru, büyük ihtimalle 1 yaşının altında. Yemi biraz daha fazla koyarsanız iyi olur. Kuşlar hakkında çok bir tecrübem yok yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar düzeltsinler.
gaga taşıymış o beyaz şey zaten erkek diye gelmişti ama bir sorun olmaz sanırım. dişilerde kızgınlıkta falan döllenmemiş yumurta olayı varmış sanırım açıklama şansınız var mı

Herba

Yumurta
Üye
Bu arada ekleyeyim kafes altındaki çekmeceye kağıt/ gazete tarzı bir şey koyarsanız temizlerken çok daha rahat edersiniz, dikkat edin yukarıdan çekiştiremesin. Zincir marketlerde dahi bulabileceğiniz ballı krakerler var genel olarak onları çok seviyorlar. Ceviz, yulaf gibi besinler verebilirsiniz bayılırlar. Çok yağlı besinlerdir sürekli olarak kesinlikle vermeyin ama ufak ufak elinizle vererek ele alıştırabilirsiniz arada yemlerine vs katabilirsiniz. Her kuş bu besinlere o kadar istekli olmuyor kuşunuzu tanıdıkça neyi daha çok sevip sevmediğini öğrenirsiniz zaten. Kafesinizdeki gaga taşını kullandığımı hatırlamıyorum, ben düz kalamar kemiklerini tercih ediyordum. Kafes üzerinde de bir salıncak görüyorum bazı kuşlar onunla oynamayı seviyor ama bazıları da hiç ilgilenmiyor eğer sevmiyorsa kaldırabilirsiniz kalabalık yapmasın. Ara arada tırnaklarının kesilmeye ihtiyacı var, kesilmediği taktirde evde gezerken veya kafes içerinde ki tüle vs bir yerlere takılıp ciddi yaralanmalara sebep oluyor lütfen bunun takibine özen gösterin. Kendiniz kesmeye çekinirseniz herhangi bir petshop ya da bir veteriner çabucak halledebilir onlara yaptırabilirsiniz

Niko990

İşçi Karınca
Üye
gaga taşıymış o beyaz şey zaten erkek diye gelmişti ama bir sorun olmaz sanırım. dişilerde kızgınlıkta falan döllenmemiş yumurta olayı varmış sanırım açıklama şansınız var mı
Evet çiftleşmediklerinde döllenmemiş yumurta bırakabiliyorlar benim başımada geldi.

B7675383-3B02-4EEC-908A-4C343FEF98EB.jpeg
Gaga taşı diyerek bundan bahsediyorum. Yemleri sindirmesinde yardımcı oluyor bildiğim kadarıyla.

Kutay

İşçi Karınca
Üye
Evet çiftleşmediklerinde döllenmemiş yumurta bırakabiliyorlar benim başımada geldi.

Ekli dosyayı görüntüle 22930
Gaga taşı diyerek bundan bahsediyorum. Yemleri sindirmesinde yardımcı oluyor bildiğim kadarıyla.
ha onlardan evet yarın ondanda alıcam mineral taşı diye de geçiyormuş yemek sindirmesine yardımcı oluyormuş