Moss Terrarium

Krestav

Yumurta
Üye
Öncelikle herkese iyi forumlar. İnternette illaki denk gelmişsinizdir fanusun yada cam bir akvaryumun içine toprak ve diğer gerekli malzemeleri koyarak terrarium yapıyorlar ben de yapmayı düşünüyorum fakat birkaç tane sorum var;
1.Terrariumun içine springtail koymam zorunlu mu koyamazsam da olur mu?
2. Springtail edinebileceğim bir site vs. var mı?
3. Satın aldığımız 5x5 tellere sarılmış moss'ları nasıl üreteceğim?
Daha önceden bu konuda bir tecrübem yok o yüzden araştırıyorum cevaplar için şimdiden teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:

rcy

Yumurta
Üye
1. Olur
2. Instagram da satanlar var
3.sanırım tele sarılanlar akvaryum için oluyor

darkness

İşçi Karınca
Üye
Öncelikle herkese iyi forumlar. İnternette illaki denk gelmişsinizdir fanusun yada cam bir akvaryumun içine toprak ve diğer gerekli malzemeleri koyarak terrarium yapıyorlar ben de yapmayı düşünüyorum fakat birkaç tane sorum var;
1.Terrariumun içine springtail koymam zorunlu mu koyamazsam da olur mu?
2. Springtail edinebileceğim bir site vs. var mı?
3. Satın aldığımız 5x5 tellere sarılmış moss'ları nasıl üreteceğim?
Daha önceden bu konuda bir tecrübem yok o yüzden araştırıyorum cevaplar için şimdiden teşekkürler
Bahsettiğiniz teraryumlar küçük cam kavonozlara yapılan hava deliksiz teraryumlar mı?Bu tarz IMG_2247-scaled.jpgSpringtail olmazsa teraryum içinde ekosistem olmaz.Mosslar ve bitkiler karbondioksit ile beslenip oksijen üretir springtailer oksijen harcar karbondioksit üretir eğer springtail yada her hangi bir canlı olmazsa mosslar kurur ve springtailer teraryumda oluşan artıkları yerler.Hangi tür moss alacaksınız.Çoğu moss türü nemli bir ortamda bitki toprağına ekip ekili olmayan alana doğru yayılıp çoğalırlar.
Ve bir vakitten sonra teraryumdaki bitkiler aşırı büyüyecek ve çirkin bir görüntü olacak yenisini yapmanız gerkecek haberiniz olsun

Son düzenleme:

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Springtail olacak diye bir kural yok. Olursa teraryumunuz 'bioactive' bir teraryum olur. Yalnızca bitki kullanabilirsiniz.

darkness

İşçi Karınca
Üye
Springtail olacak diye bir kural yok. Olursa teraryumunuz 'bioactive' bir teraryum olur. Yalnızca bitki kullanabilirsiniz.
Eğer hava deliği olmayan bir teraryum ise içeride mutlaka karbondioksit üretecek bir canlı olmalıdır.

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Eğer hava deliği olmayan bir teraryum ise içeride mutlaka karbondioksit üretecek bir canlı olmalıdır.
Bitkiler gündüzleri fotosentez yaptıkları gibi geceleride solunum yaparlar. Kapalı sistemde sabah ürettikleri oksijeni geceleri tüketebilirler.

darkness

İşçi Karınca
Üye
Bitkiler gündüzleri fotosentez yaptıkları gibi geceleride solunum yaparlar. Kapalı sistemde sabah ürettikleri oksijeni geceleri tüketebilirler.
Bitkiler gündüzleri karbondioksit alır oksijen verir.Geceleri karbondioksit ve oksijen alır.Yani bu durumda bir vakit sonra karbondioksitleri biter, bitmese bile yetersiz kalır.

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Bazı bitkiler gündüz karbondioksit depolayıp gece onu kullanırlar ama mosslar öyle değilmiş.Yinede springtail ve isopod olmazsa tetramorium aşırı büyüyüp çirkin bir görüntü oluşabilir
Haklısınız. Aslında bana göre bitkilerin aşırı büyümesi, kurulan sistemin doğru çalıştığını gösterdiğinden iyi bir durum.

Krestav

Yumurta
Üye
Bahsettiğiniz teraryumlar küçük cam kavonozlara yapılan hava deliksiz teraryumlar mı?Bu tarz Springtail olmazsa teraryum içinde ekosistem olmaz.Mosslar ve bitkiler karbondioksit ile beslenip oksijen üretir springtailer oksijen harcar karbondioksit üretir eğer springtail yada her hangi bir canlı olmazsa mosslar kurur ve springtailer teraryumda oluşan artıkları yerler.Hangi tür moss alacaksınız.Çoğu moss türü nemli bir ortamda bitki toprağına ekip ekili olmayan alana doğru yayılıp çoğalırlar.
Ve bir vakitten sonra teraryumdaki bitkiler aşırı büyüyecek ve çirkin bir görüntü olacak yenisini yapmanız gerkecek haberiniz olsun
Bitkilerin büyümesinin sıkıntı olacağını sanmıyorum zaten moss oldukları için uzadıkça makas ile kırparım. Çok büyük olmasa da fanusun içine yapmayı planlıyorum ancak elimde büyük bir akvaryum var tahmini ebatları 40x20xh30 ve boşta o yüzden tam karar veremedim hangisi olacağına zaten önemsiz ikisi de moss teraryum'u yapmak için uygun sadece springtail bulamadım en kötü springtail olmadan denerim olmazsa da bulmanın bir yoluna bakarım.
Bende böyle düşünüyorum ancak springtail küf ve çürümüş bitkileri yedikleri için faydalı oluyorlarmış ama bulmakta biraz zorluk çektim o yüzden sprintail olmadan deneyeceğim. Tabi önce moss'larımın büyümesi lazım.:)
Cevaplarınız için teşekkür ederim iyi forumlar.