Monte Carlo için Bitki Torfu Üzerine Ne Kullanmalıyım?

kehribarpiko

Yumurta
Üye
Merhaba bitkili akvaryum kurmak istiyorum. Fiyat listesi çıkarıyorum. Akvaryuma Monte Carlo dikmek istiyorum. Düşüncem alta bitki torfu kullanırım. 2.5 cm falan. Üstüne başka bir kum kullanmalı mıyım kullanacaksam ne kullanmalıyım? Uygun fiyata kum öneriniz var mı? Vitasand dere kumu kullanacaktım ancak 10 kg olanlar 150 tl falan daha ucuz kum önerisi yoksa onu kullanacağım.

Kimliksiz

Yumurta
Üye
Hagen ve aquaclay'i önerebilirim ama fiyatları ondan aşağı değildir.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca galiba yanlışlıka tuzlu su bölümüne açmışsınız konuyu :)

kehribarpiko

Yumurta
Üye
Hagen ve aquaclay'i önerebilirim ama fiyatları ondan aşağı değildir.

Ayrıca galiba yanlışlıka tuzlu su bölümüne açmışsınız konuyu :)
Tatlı su bölümüne açacaktım, evet. Yazdığınız kumlara da bakacağım teşekkürler.
Not: sanırım bölümü değiştiremiyorum.

Peki sadece bitki torfu kullansam nasıl bir sorun yaşarım?

MRSYREAN

Yumurta
Üye
Bir süre sonra su bulanıklaşır hatta çamurumsu bir yapı olur eğer tecrübeli değilseniz bitkikumu yada hagen öneririm lav kırığıda hem ucuz hem bitkiler için iyidir

kehribarpiko

Yumurta
Üye
Hagen kumun siyah renk olmasından dolayı görüntüsü daha çok hoşuma gitti. Peki kaç mm önerirsiniz? 1-2 mm ve 3-5 mm var.

Mertali

Asker
Üye
1-2de daha iyi tutunurlar ama filtre çok güçlü olursa uçuşma riski var. walstad metodunda torf kumdan az kullanılmalıdır ve genelde 2 cm torf, 4-5 cm kum olarak yaparlar aklınızda bulunsun. eğer torf kumdan fazla olursa zamanla torfunuz suya karışabilir.

StickCinnamon

Yumurta
Üye
torf değilde normal toprak kulanmanız veta paketlenmiş topraklardan kullanmanızı öneririm torf bildiğimiz üzere çürüntüden oluşur normal bitkilerde bile tek başına torf kullanmak verim düşürür tavsiyem paketlenmiş toprak almanız ama içinde gübre falan olmasın

Kanjozoku

Yumurta
Üye
Hagen kum ve biraz lav kırığı karışımı taban kullanmanızı öneririm yeni başlayanlar için görsel ve bakım kolaylığı anlamında en uygun ve etkili çözüm.