messorlar da şekerli su

mudkipyigit

Yumurta
Üye
messorlar a şekerli su gerek varmi yoksa sadece tohum yeter mi

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Merhabalar, Messor hasatçı bir cinstir. Şeker ihtiyaçlarının bir kısmını tohumlardan karşılayacaktır. Bu yüzden şekerli su verseniz bile tüketim az olacaktır. Ama tüketirlerse de verebilirsiniz tabii ki, zararı olmaz.

bulutsensei

Nanitik
Üye
Merhabalar, Messor hasatçı bir cinstir. Şeker ihtiyaçlarının bir kısmını tohumlardan karşılayacaktır. Bu yüzden şekerli su verseniz bile tüketim az olacaktır. Ama tüketirlerse de verebilirsiniz tabii ki, zararı olmaz.
hocam teşekkürler, protein için ne kadar sürede bir takviye etmemizi tavsiye edersin? camponotus ve messor için.

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
hocam teşekkürler, protein için ne kadar sürede bir takviye etmemizi tavsiye edersin? camponotus ve messor için.
Bu sorunuz çok değişkenlik gösterir. Koloninizin boyutuna göre kendiniz ayarlamalısınız. Ben tüketildikçe yeni besin ekliyorum, siz de öyle yapabilirsiniz.

karincalemi

Yumurta
Üye
Şekerli su şart değil fakat benim kolonim aşşırı seviyor verdiğimde 1 2 saate bitiriyorlar neredeyse bi deneyin belki severler.

İgnifer

Nanitik
Üye
tabikide şekerli su verin hasatçı olmalarıyla bir ilgisi yok hasatçılık ekstra bir durum nede olsa emin olun hüpeteceklerdir ayrıca sıvı besinler hem yumurtaların daha hızlı gelişmesine hemde koloni içi besinlerin aktarılmasında çok hızlı ve etkilidir

mudkipyigit

Yumurta
Üye
tabikide şekerli su verin hasatçı olmalarıyla bir ilgisi yok hasatçılık ekstra bir durum nede olsa emin olun hüpeteceklerdir ayrıca sıvı besinler hem yumurtaların daha hızlı gelişmesine hemde koloni içi besinlerin aktarılmasında çok hızlı ve etkilidir
Bende vermek istiyorum ama geçen verdigimde test ipine bu tohumun kabuğu yapismi şekerli su yüzünden baya cikmiyodu o yüzden muhtemelen outworld bağlayana kadar vermiyecem ama sonra veririm

EfeAkkurt-_-

Larva
Üye
Bende vermek istiyorum ama geçen verdigimde test ipine bu tohumun kabuğu yapismi şekerli su yüzünden baya cikmiyodu o yüzden muhtemelen outworld bağlayana kadar vermiyecem ama sonra veririm
Verdikten sonra kulak temizleme çubuğu ile içmeyi bitirdiklerinde temizlersen sıkıntı çıkmaz

İgnifer

Nanitik
Üye
ben genelde kraliçeyi ilk bulduğum zaman bir kap içinde sakinleştirip kaba şekerli su koyup içmesini sağlıyorum ondan sonra tes tüpüne yerleştiriyorum işçileri çıkana kadar da bir daha vermiyorum ekstra durumlar hariç sonrasında ufak alüminyum parçalar üzerinde veriyorum şekerli suyu içtiklerinden emin olunca da alüminyum folyoyu çıkartıyorum
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

1644012677364.pngtablodan anladığıma göre %4.5 % 9 ve %18 oranlarında verilen şekerli sulardan en verimlisi %4.5 lik olan

1644012754765.png
1644013150198.png

konu aklıma takıldı biraz araştırayım dedim valla tablodan anladığım kadarı ile ve az buz İngilizcemle çevirdiğim kadarı ile şekerli su verirken ki şeker oranlarının koloni beslenmesine ve büyümesine etkisini araştıran bir çalışma yapılmış ve sonuç olarak şeker oranın düşük olduğu şekerli sulardan daha çok işçinin beslendiği şeker oranı arttırıldığında bu oranın düştüğü gözlemlenmiş sanırsam zaten şöyle bir baktığın zaman doğadaki en şekerli meyvelerin bile esasen o kadar şeker içermediğini görüyoruz ben eskiden şekeri basardım yani dellendirirdim ortalığı belki %20ler %30 ları görüyodum demek ki yanlışmış
1644013285800.png,

link e tıklayarak makaleye ulaşabilirsiniz ingilizcesi iyi olan dostlarımız hatalarım eksiklerim varsa düzeltsinler lütfen

Son düzenleme:

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Aslında oldukça ilgili. Tohumlarda bulunan nişastadan şeker ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılayabiliyorlar. Bu konu üzerinde yıllardır duruyoruz. Tek damla şekerli su dahi vermeden sağlıklı bir şekilde ürettiğimiz, ürediğini duyduğumuz messor kolonileri oldu. Doğal yaşam alanlarına da bakacak olursak -kurak, yarı kurak araziler ve çöller- bunun çok da şaşılası bir şey olmadığını görürüz.

İgnifer

Nanitik
Üye
Aslında oldukça ilgili. Tohumlarda bulunan nişastadan şeker ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılayabiliyorlar. Bu konu üzerinde yıllardır duruyoruz. Tek damla şekerli su dahi vermeden sağlıklı bir şekilde ürettiğimiz, ürediğini duyduğumuz messor kolonileri oldu. Doğal yaşam alanlarına da bakacak olursak -kurak, yarı kurak araziler ve çöller- bunun çok da şaşılası bir şey olmadığını görürüz.
sonrasında yazdıklarımıda göz önünde bulundurun lütfen