Messor structor hakkında birkaç soru

Kremalu

Yumurta
Üye
Aşağıdaki sorulara cevap verebilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.
1-Messor Structor tipi kraliçe kaç günde işçi çıkartır?
2-Kraliçeye işçi çıkarana kadar yemek-su vermeyin diyenler var doğru mu?
3-Aldığım yaşam alanındaki demirden oluşan delikli teli Messor kraliçesi veya işçisi delebilir mi?

İzem

Yumurta
Üye
1-her kraliçesi fark gösterebilir
2-kraluçe işçi çıkarana kadar şekerli su vesayre verilmez. sadece test gününde nem sağlaması için konulan pamuğun arkasındaki su bulundurulur.
3-demiri parcalayamazlar. karınca bu en nihayetinde. Süper karıncaya denk geldiyse bilemem.

Kremalu

Yumurta
Üye
Kraliçe işçi çıkarana kadar formikaryuma çıkarmayayım mı? Ortalama olarak kaç günde iş çıkar peki?

İzem

Yumurta
Üye
Kraliçe işçi çıkarana kadar formikaryuma çıkarmayayım mı? Ortalama olarak kaç günde iş çıkar peki?
hayır deney tüpü dolana kadar formikaryuma çıkartma. bunlar toprak altında da geniş alanlarda yaşamıyorlar. Alan fazla geniş olursa ufak bir hatada koloniyi kaybedebilirsin.

benim koloninin ilk işçisi bir buçuk hafta sonra çıkmıştı. ama kesin en az bu tarihte en fazla bu kadar gün sonra çıkar diye bir şey söyleyemem. Bu iş sabır işi.

Kremalu

Yumurta
Üye
Anladım,teşekkürler fakat ufak bir hatada kaybedersin derken? Orienlaris veya structor hangisni almalıyım sizce? Size de zahmet verdik.

İzem

Yumurta
Üye

kylorenn2891

Yumurta
Üye
Almalıyım derken satın almayı düşünüyorsanız şuanda hala messorların uçuş mevsimi ve ben daha dün 3 adet messor buldum. Satın almadan önce her şeyi denediğinizden emin olmanızı öneririm.

Kremalu

Yumurta
Üye
Almalıyım derken satın almayı düşünüyorsanız şuanda hala messorların uçuş mevsimi ve ben daha dün 3 adet messor buldum. Satın almadan önce her şeyi denediğinizden emin olmanızı öneririm.
Önce bulmayı deneyeceğim fakat envai çeşit tür var yeni başladığım için çokta anlamıyorum.1 kolonide 1 kraliçe yetmez mi ve kanatlı mı olması gerek?

kylorenn2891

Yumurta
Üye
Bak şimdi bence yapman gerekeni söylüyorum. Hangi şehirdesin bilmiyorum fakat muhtemelen uçuş vardır. Aramaya çıkmadan önce koyacağın tüp dahil her şeyi temin etmeni öneririm, sonra dışarı çıkıp park bahçe veya herhangi bir yerde gezmeye başlıyorsun. Gördüğün kraliçeye benzeyenleri alıyorsun (internetten kraliçe resimlerine bak). Kanatsızları alsan da olur almasan da. Sonra onların fotoğrafını buraya yükleyip kraliçe mi diye soruyorsun. Kraliçeyse tüpü karanlık yapıp sabrediyorsun. Değilse salıyorsun. Bu kadar ve eklemek gerekirse tam yuva girişlerindeki kanatlı veya normal hiçbir karıncayı almayacaksın. Çok kötü ve kısa anlattım ama sorun oldukça buradan bilgi alabilirsin zaten
.

Kremalu

Yumurta
Üye
Çok teşekkürler .Neden yuva girişlerindekini almamalıyım ve aldığım kraliçe ya döllenmemişse ?

Kremalu

Yumurta
Üye
Yağmurlu bir havada İstanbulda Nisanın ikinci haftası (yani şu an) messor structor bulunurmu?

Bora

Larva
Üye
Ben daha dün 4 tane buldum 30 dakika arayarak sadece iki tanesini aldım nerede arayacağını iyi bilirsen sonra geriye sedece Güneşli (15 derece ve üstü) ve rüzgarsız bir havada ( Yağmurdan sonra nemli bir hava olursa daha iyi olur ) dışarı çıkarsan şansın dahada artar bu bilgilerden yola çıkarak bulma çok daha kolay iyi hobiler

Zafer Murat

Minör
Üye
hayır deney tüpü dolana kadar formikaryuma çıkartma. bunlar toprak altında da geniş alanlarda yaşamıyorlar. Alan fazla geniş olursa ufak bir hatada koloniyi kaybedebilirsin.

benim koloninin ilk işçisi bir buçuk hafta sonra çıkmıştı. ama kesin en az bu tarihte en fazla bu kadar gün sonra çıkar diye bir şey söyleyemem. Bu iş sabır işi.
Bir buçuk hafta da messor işcisi biraz imkansız değil mi?

Antlantis

Nanitik
Üye

İşçiden kastınız larva evresi mi?
Eğer ciddi ciddi işçiyse nasıl bir yol takip ettiniz?
2-3 gün yumurta, 2-3 gün larva, 2-3 gün pupa desek yok yine tatmin olmadım pupa kararmaya başladıktan sonra dahi 2-3 gün sonra en az sürer açılması.

drusus

Nanitik
Üye
2-3 gün yumurta, 2-3 gün larva, 2-3 gün pupa desek yok yine tatmin olmadım pupa kararmaya başladıktan sonra dahi 2-3 gün sonra en az sürer açılması.
Kraliçe speedrun yapmış, helal olsun valla. Arkadaş gerçekten bu durumu yaşadıysa sırrını öğrenmek isterim. 1.5-2 ay neyine bekleyeceğim yoksa 😄

İzem

Yumurta
Üye
Yumurtayı kastetmiştim