Messor kraliçem öldü mü?

Kremalu

Yumurta
Üye
1-Kraliçe çok yavaş haraket ediyor ölmüş müdür?
2- Beyaz olanlar yumurtamı?
3-Su fazlamı tüp boyutu 16×100mm pamuk baya ıslanmış eriyecek gibi bu durumda karıncayı taşımalımıyım?
Sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20220419_155754.jpg
    20220419_155754.jpg
    47.5 KB · Görüntüleme: 43
  • 20220419_155659.jpg
    20220419_155659.jpg
    38.5 KB · Görüntüleme: 43
  • 20220419_155652.jpg
    20220419_155652.jpg
    37.5 KB · Görüntüleme: 43

c4nduru

Larva
Üye
1- ölmemiş ama böyle devam edersen stresten ölecek karanlık bir yere koy 1-2haftda bir bak.
2- evet yumurta
3-hayır bir şey olmaz.

c4nduru

Larva
Üye
Bunu bilemeyiz. Zaten elinden de bir şey gelmez. Ufak bir damla dıştaki pamuğun dibine şekerli su koyup rahat bırakın.

c4nduru

Larva
Üye
Hayır. Dıştaki pamuğun yakınlarına bir damla şekerli su koyun. Eğer içmek isterse o gider orada içer. Onun haricinde bir şey yapmanıza gerek yok. Rahatsız etmemek çok önemli ışık görmesin
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada zaten hızlı hareket etmesi iyi bir şey değildir. Streslenen kraliçe hızlı hareket eder.

Kremalu

Yumurta
Üye
Hayır. Dıştaki pamuğun yakınlarına bir damla şekerli su koyun. Eğer içmek isterse o gider orada içer. Onun haricinde bir şey yapmanıza gerek yok. Rahatsız etmemek çok önemli ışık görmesin

Bu arada zaten hızlı hareket etmesi iyi bir şey değildir. Streslenen kraliçe hızlı hareket eder.
Yumurtaları stresten yerse yenisini yumurtlarmı peki?

Bora

Larva
Üye
Dıştakı pamuğu şekerli su ile ıslatayım mı?(1-2 damla)
Herkes birşey yapma demiş ama ben pamuğu biraz fazl ıslak gördüm yani bana soracak olursan ben transfer etmeni öneririm taşınırken yumurtaları yeme ihtimali var ama ölmesinden iyidir messorlar nem istemeyen türlerdir istedikleri nemi biraz geçseniz birşey olmaz ama burada o nem seviyesinin çok fazla üstüne çıkmışsınız trensfer edin ve yumurtaları yememesini dileyin birde şekerli su yerine önüne biraz EZİLMİŞ kuş yemi koyun messorlar şeker ihtiyaçlarınıda kuş yemlerinden karşılarlar ezilmiş olmasıda şuan sizin messorunuz çok halsiz ve bitkin olduğu için önemli herşeyin açıklamasını yaptım ama siz bilirsiniz ister transfer yapın ister yapmayın
———— İyi Hobiler 🐜🙂

Herkes birşey yapma demiş ama ben pamuğu biraz fazl ıslak gördüm yani bana soracak olursan ben transfer etmeni öneririm taşınırken yumurtaları yeme ihtimali var ama ölmesinden iyidir messorlar nem istemeyen türlerdir istedikleri nemi biraz geçseniz birşey olmaz ama burada o nem seviyesinin çok fazla üstüne çıkmışsınız trensfer edin ve yumurtaları yememesini dileyin birde şekerli su yerine önüne biraz EZİLMİŞ kuş yemi koyun messorlar şeker ihtiyaçlarınıda kuş yemlerinden karşılarlar ezilmiş olmasıda şuan sizin messorunuz çok halsiz ve bitkin olduğu için önemli herşeyin açıklamasını yaptım ama siz bilirsiniz ister transfer yapın ister yapmayın
———— İyi Hobiler 🐜🙂
Tabi bu arada kuş yemi çok fazla ezilmiş toz haline gelmiş gibide olmasın havanda bir iki darbe vursanız yeter

———— İyi Hobiler 🐜🙂

Tabi bu arada kuş yemi çok fazla ezilmiş toz haline gelmiş gibide olmasın havanda bir iki darbe vursanız yeter
Son olarakta o kadar yavaş hareket ediyor ise önüne kuş yemi ile duvar örmeyin geçecek yeride kalsın

c4nduru

Larva
Üye
Dostum kraliçe kuş yemini yemeyecektir. Besleme yapılmaz enerji olsun diye şekerli su ver bir damla koy karanlık yere. O pamuğun amacı zaten ıslak olması ıslak olamadıktan sonra nasıl nem verecek?
Kuş yemi falan verme ilk işçide verirsin.

Başka tüpe taşımak falan yani çok saçmalamış arkadaş ama bir şey demiyorum. Benimki ufak bir tavsiye.

c4nduru

Larva
Üye
Erimemiş onu karınca yapıyor öyle. Kendi uygun ortam hazırlıyor. Yumurtlar fakat ne zaman belli olmaz 2-3ay belki de hiç. Hayvanın hiçbir sıkıntısı yok bir damla şekerli su ver ufak bi damla. Karanlık yere koy kendi haline bırak. Tohum falan verme.

Kremalu

Yumurta
Üye
Erimemiş onu karınca yapıyor öyle. Kendi uygun ortam hazırlıyor. Yumurtlar fakat ne zaman belli olmaz 2-3ay belki de hiç. Hayvanın hiçbir sıkıntısı yok bir damla şekerli su ver ufak bi damla. Karanlık yere koy kendi haline bırak. Tohum falan verme.
Dıştaki pamuğu açıp mı vereyim suyu😞

c4nduru

Larva
Üye
Dıştaki pamuğu aç, kürdan ucuyla bir damla bırak

c4nduru

Larva
Üye
Hayır o bilir ne yapması gerektiğini. Şimdi karanlık bir yere bırakın 1 hafta sonra bakın

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Transfere gerek yok. Kraliçeler zaten hareketli olmaz. Ayrıca ne alaka enerji alsın? Bugün çok spor yaptın, gel enerji suyu iç mi diyorsunuz? Ben bir mantık veremiyorum buna. Zaten kargo sürecinden çıkmış bir canlı. Brood bölgesine işçiler yokken bilinmeyen bir nesnenin girmesi o kraliçe için iyi bir şey değil. Besine de ihtiyacı yok. Karanlık bir ortama koyup varlığını unutun o kadar.

Kremalu

Yumurta
Üye
Transfere gerek yok. Kraliçeler zaten hareketli olmaz. Ayrıca ne alaka enerji alsın? Bugün çok spor yaptın, gel enerji suyu iç mi diyorsunuz? Ben bir mantık veremiyorum buna. Zaten kargo sürecinden çıkmış bir canlı. Brood bölgesine işçiler yokken bilinmeyen bir nesnenin girmesi o kraliçe için iyi bir şey değil. Besine de ihtiyacı yok. Karanlık bir ortama koyup varlığını unutun o kadar.
Suyu verdim ama:( Ne yapacağımı şaşırdım.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Suyu verdim ama:( Ne yapacağımı şaşırdım.
Tamam şimdilik bir şey olmaz, bundan sonraki bakımlarında dikkat edersin.
Fully claustral ve semi claustral olmak üzere ikiye ayrılıyor türler. Fully claustral türler, işçi çıkana kadar besine ihtiyaç duymuyor. Kanat döktünten sonra işlevsiz kalan kanat kaslarından besin depoluyorlar. İşçi çıkana kadar bu besin deposu, hem kendisine hem de yumurtaları beslemeye yetiyor. Senin kraliçen de bir fully claustral. Onun için besine ihtiyaç duymuyor. Öyle enerji içeceği gibi şeker vermene gerek yok. Ayrıca dediğim gibi brood bölgesi, yani yumurtaların ve kraliçenin bulunduğu bölge, bir koloninin en hassas ve dikkat edilen bölgelerindendir. İşçiler yani koloninin savunma mekanizması yokken, bu bölgeye yabancı bir cisim girdiğinde kraliçe kendini tehlike altında hissedebilir özellikle stresli bir cinsse. Onun için işçi çıkana kadar böyle bir şeye kalkışılmasını mantıklı bulmuyorum.