Messor Kraliçe Yumurtaları Büyümüyor

AcemiHobici06

Yumurta
Üye
Merhaba, Nisan başında 4 tane messor buldum. Şuan üçününde yaklaşık 15 - 20 işçisi ve haricinde yumurtaları var, herşey güzel ilerliyor. Ancak bir tane kraliçe 3-4 tane yumurtası var sürekli onlarla takılıyor yumurtaların büyüdüğüde yok 3 ay geçti nerdeyse hala sanki 2 haftalık kraliçe gidi duruyor. Geçenlerde artık açlıktan ölmesin diye çim tohumu verdim onlarıda gitmiş pamuğa taşımış ve çimlenmişler. Bu kraliçenin amacı nedir neden böyle olmuş olabilir?

Not: karanlık ve stressiz bir ortamda zaten hepsi aynı yerde. Sorun olsa hepsinde olması gerekmez mi? Sizce beklemeye devam mı yoksa yapabileceğim birşeyler var mı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Topirak

Media
Üye
Bazen kraliçelerde çiftleşmemiş olup kanat dökme durumu görülebiliyor.Böyle olunca kraliçe doğada prens yumurtluyor ve bu yumurtalar çok çok yavaş gelişiyor diye biliyorum konuya çok hâkim değilim daha tecrübeli birileri yardım edebilir.Birde o çim tohumlarını temizleyiniz lütfen. Ek olarak çim tohumlarının çoğunda ilaç var kuş yemi kullanmanızı tavsiye ederim.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bu durumu yakın zamanda yaşadım. Kraliçeyi buz dolabına bıraktım 1 dakika kadar kısa bir süre, baya bir hareketleri yavaşlamıştı. Daha sonra eski yerine koyduğumda aynı gün 10 15 tane yumurta verdi ve gelişimleri de şu an iyi gidiyor. Denenebilir ama fazla bekletirseniz kraliçe ölür.
Ek olarak kolonilerde tohum gibi sert yiyeceklerle kraliçeler ilgilenmez, onları kırmak işçilerin görevidir. Yani bu tarz sert yiyecekler vermeyin. Çekirdek içini biraz ezerek verebilirsiniz mesela ya da illa besin takviyesi yapmak istiyorsanız protein de verebilirsiniz.

ELVERiCi1453

Pupa
Üye
Bazen kraliçelerde çiftleşmemiş olup kanat dökme durumu görülebiliyor.Böyle olunca kraliçe doğada prens yumurtluyor ve bu yumurtalar çok çok yavaş gelişiyor diye biliyorum konuya çok hâkim değilim daha tecrübeli birileri yardım edebilir.Birde o çim tohumlarını temizleyiniz lütfen. Ek olarak çim tohumlarının çoğunda ilaç var kuş yemi kullanmanızı tavsiye ederim.
Bu döllenmemiş kraliçelerin kanat dökmesi benim başıma çok sık geldi, prens yumurtaları yavaş değil hiç büyümüyordu resmen, ve bütün bu olayı yaşadığım kraliçelerim öldü.

AcemiHobici06

Yumurta
Üye
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Çim tohumunu Tuğkanın videolardan görmüştüm, ilk nesil işçiler kuş yemlerini kıramıyor diye daha yumuşak olan çim tohumlarını vermiştim. Şuan iyi gibi görünüyorlar yaklaşık 3 haftadır yiyorlar sorun yok gibi. Dolapta bekletmeyi deneyeceğim inş düzelir yoksa ölmesini bekleyecek gibiyiz maalesef 😓

Emir123

Media
Üye
Bende yaşadım tek kanadı vardı, baktım büyümüyor yumurtalar güze bir yer hazırladım baya gidecek tohum ve jöle de verdim (erimeyenlerden) üstünü kapadım 2 ay sonra birkaç işçi vardı bazen şans bu işler :D