Messor Kolonisi

Scylla

Yumurta
Üye
Arkadaşlar selam. Bir messor kolonim var. 10 işçili şu an. Bir pupa var içerde ve 9 10 kadar yumurta var. Bunların yumurtadan çıkma süresini kısaltmak ve yumurta sayısını artırmak için ne yapmam gerekir ? Daha fazla yumurta ve işçi olsun istiyorum. Şimdiden teşekkürler 😊

Krestav

Larva
Üye
Karıncalarını daha karanlık bir ortamda bulundurup fazla yemleme yapabilirsin ama yemleme şu şekilde; eğer çoğalsınlar diye haftada 3 kere verip çoğaldıktan sonra yeter artık bu kadar der ve yemi azaltırsan karıncaların çoğunun ölmesine yol açabilirsin en basit yolu karanlık bir ortamda saklamandır onun dışında pek bir şey yok. Zaten kolonide karınca sayısı arttıkça üreme de doğru oranda artar (başka yolları varsa da ben bilmiyorum)

DanqeR

Larva
Üye
Karıncalarını daha karanlık bir ortamda bulundurup fazla yemleme yapabilirsin ama yemleme şu şekilde; eğer çoğalsınlar diye haftada 3 kere verip çoğaldıktan sonra yeter artık bu kadar der ve yemi azaltırsan karıncaların çoğunun ölmesine yol açabilirsin en basit yolu karanlık bir ortamda saklamandır onun dışında pek bir şey yok. Zaten kolonide karınca sayısı arttıkça üreme de doğru oranda artar (başka yolları varsa da ben bilmiyorum)
Hergün versek?

Scylla

Yumurta
Üye
Yani zaten tohumları var her gün mikro un kurdu mu atayım hızlı olması için ?

Krestav

Larva
Üye
Yani zaten tohumları var her gün mikro un kurdu mu atayım hızlı olması için ?
Her gün vermek abartı olabilir, zaten messor bakıyorsun haftada 2 vermen yeter bence benimde messor kolonim var ben haftada 1 veriyorum ama sen hızlı büyümesini istiyorsan 2 ver fark etmez o kadar takılmana gerek yok diye düşünüyorum.
Karınca çiftliğimin kanalında boostlama ile ilgili video vardı sanırım onu izleyebilirsin
katılıyorum orası daha bilgilendirici olur.

DanqeR

Larva
Üye
Her gün vermek abartı olabilir, zaten messor bakıyorsun haftada 2 vermen yeter bence benimde messor kolonim var ben haftada 1 veriyorum ama sen hızlı büyümesini istiyorsan 2 ver fark etmez o kadar takılmana gerek yok diye düşünüyorum.

katılıyorum orası daha bilgilendirici olur.
Daha sonradan yavaş yavaş azaltsak ?