Messor kolonim ile ilgili yardım talebi

asilroll

Yumurta
Üye
Merhaba bugün bir messor kolonisi aldım ama fazla bilgi sahibi değilim karıncalar kraliçenin etrafına toplanmışlar kraliçe hareket etmiyor neden olabilir yardımınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• sas.jpg
    sas.jpg
    16.9 KB · Görüntüleme: 25

Nebi

Yumurta
Üye
Normal bir şeydir karanlık ve titreşimsiz ortamda beklet, çok fazla rahatsız etme.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Merhaba bugün bir messor kolonisi aldım ama fazla bilgi sahibi değilim karıncalar kraliçenin etrafına toplanmışlar kraliçe hareket etmiyor neden olabilir yardımınızı bekliyorum
Kraliçe genellikle pek haraket etmez zaten. Bir anormallik yok, gerekli ortamı sağlaman, düzenli besin vermen ve temizlik yapman kafi.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Merhabalar, koloni kargodan geldiği için soğuktan etkilenmiş olabilir, titreşimden etkilenmiş olabilir, bol bol strese girmiş olabilir. Bu kargo etkisini atlatacaklardır kısa sürede. Tüpün etrafına tüpü karanlık yapacak bir şeyler sarmalısınız. Koloniyi stresten uzak tutun mümkün olduğunca. Eğer tüpünüz pis ise transfer yapıp, koloni yeni tüpe alıştıktan sonra normal beslemeye devam edersiniz zaten. Tohum ve protein ile besleme yapabilirsiniz. Şeker ihtiyaçlarını genel olarak tohumdan karşıladıkları için şekerli suyu az tüketeceklerdir, vermenize gerek yok. İyi günler.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Merhabalar, koloni kargodan geldiği için soğuktan etkilenmiş olabilir, titreşimden etkilenmiş olabilir, bol bol strese girmiş olabilir. Bu kargo etkisini atlatacaklardır kısa sürede. Tüpün etrafına tüpü karanlık yapacak bir şeyler sarmalısınız. Koloniyi stresten uzak tutun mümkün olduğunca. Eğer tüpünüz pis ise transfer yapıp, koloni yeni tüpe alıştıktan sonra normal beslemeye devam edersiniz zaten. Tohum ve protein ile besleme yapabilirsiniz. Şeker ihtiyaçlarını genel olarak tohumdan karşıladıkları için şekerli suyu az tüketeceklerdir, vermenize gerek yok. İyi günler.
Çok kirli değilse bence transfer yapmamalı, koloni yeni gelmiş sanırım. Biraz alışsınlar atsınlar o stresi. Sonra yapılabilir.

ardaacar25

Yumurta
Üye
merhaba hobiye başlangıç için uygun bir cinsle başlamışsınız zamanla tecrübe ederek ve internetten araştırarak daha fazla bilgi edinirisniz yavaş hareket etmelerinin sebebi soğuk olabilir ışığa temasları olabilir üstünü birşeyle kaplayıp ya da örtüp uygun bir sıcaklığa koyarsanız kısa sürede alışacaklardır iyi hobiler

asilroll

Yumurta
Üye

Ekli dosyalar

• 67ed3059-0b8c-40db-aced-acd513c6c16f.jpg
    67ed3059-0b8c-40db-aced-acd513c6c16f.jpg
    17.5 KB · Görüntüleme: 12

MrPinka

Yumurta
Üye
Yeni geldilerse stresten olabilir karanlık bir yerde veya kırmızı kağıt ile etrafını sararsanız ve sessiz şekilde bir süre strese sokmadan bırakırsanız alışırlar

asilroll

Yumurta
Üye
arkadaşlar bilgiler için çok teşekkür ederim hepsi çok yardımcı oldu