Messor İşçi Ekleme

erennn

Larva
Üye
2 haftadır yumurtalarını besleyen messor kraliçeme hizmet etmesi için bu 2 işçiyi eklemem sorun olur mu?(koyduktan sonra kuş yemim var tüpe ondan eklerim)IMG_20230118_143857.jpg

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Evet sorun olur. İşçileri eklemeniz fayda değil, kraliçeye olumsuz yönde etki edeceklerdir. Kendi işçilerinin çıkmasını bekleyin.

KAANDBK01

Larva
Üye
2 haftadır yumurtalarını besleyen messor kraliçeme hizmet etmesi için bu 2 işçiyi eklemem sorun olur mu?(koyduktan sonra kuş yemim var tüpe ondan eklerim)Ekli dosyayı görüntüle 20809
Messor lerde işçi ekleme tavsiye edilmez. Zaten bulduğunuz işçilerin türlerinin kraliçe ile aynı olduğundan asla yüzde yüz emin olamazsiniz. Tavsiye edilmesede ben geçen sezon iki tane Messor kralicemde denedim işçi eklemsini benim şansıma hiç bı kraliçeye yada işçiye zarar gelmedi ekledikten 10 dk sonra işçi kraliçe ile ilgilenmeye başladı. Hatta bu sayede yumurtalarin gelisimide hızlandı. Ama size denemenizi tavsiye etmem nerdeyse 1000 de 1 ihtimal bı durum sadece benim şansım biraz yaver gitti

avare

Larva
Üye
Merhabalar, yumurtalı Messor kraliçeme uçtuğu yuvadan (%90 oranında*) minör işçi eklemesi deneyeceğim ve sonrasında sonuçları paylaşacağım buradan. Messorlarda işçi eklemesinin tavsiye edilmediğini biliyorum, tür ayrımının çok zor olması sebebiyle farklı tür riskinin de farkındayım.

*Prensesin yuvadan uçuşunu ve havada takibini yaptım, bir noktada kaybettim prensesi ama o bölgede bulduğum için aynı tür olacağını var sayıyorum.

Not: Yeni konu açıp kirlilik yaratmak istemedim hazır konu varken.

avare

Larva
Üye
Sonuç başarısız oldu.
İşçiyi ekledim, ilk 2-3 dakika boyunca kraliçe ve yumurtaların yanında dolandı, herhangi bir tepki gözlemlemedim. Daha sonra eklediğim işçi kraliçeye saldırmaya kalktı ve kraliçe tarafından idam cezası infaz edildi. Ruhu şad olsun.