Manuel karınca çiftleştirme

Adoganf

Yumurta
Üye
Merhaba benim elimde bir prens ve bir prenses var. Ben yakalamadım birisi bana verdi. Uçuş dönemi henüz başlamadı sorum şu: ben bu iki karıncaya baksam bunlar kendileri çiftleşir mi, yoksa koloninin olduğu yere geri bırakayım mı?

Ekli dosyalar

• IMG_20220319_102131_1.jpg
    IMG_20220319_102131_1.jpg
    24.2 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20220319_101914.jpg
    IMG_20220319_101914.jpg
    14.5 KB · Görüntüleme: 25

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Ben orada prens görmüyorum. Onların ikisi de dişi. Eğer prens var da fotoğrafını eklemediysen aynı koloniden alındılarsa çiftleşmezler. Ensest üremiyorlar. Yapay çiftleştirme mümkün olabiliyor uygun şartlarda ama zor. Özellikle bu ortamlarda böyle konuların açılmaması gerekiyor. Uçuşlarda bulunan prens ve prenseslerin toplanması doğru değil.

Adoganf

Yumurta
Üye
Ben orada prens görmüyorum. Onların ikisi de dişi. Eğer prens var da fotoğrafını eklemediysen aynı koloniden alındılarsa çiftleşmezler. Ensest üremiyorlar. Yapay çiftleştirme mümkün olabiliyor uygun şartlarda ama zor. Özellikle bu ortamlarda böyle konuların açılmaması gerekiyor. Uçuşlarda bulunan prens ve prenseslerin toplanması doğru değil.
Normalde sağdaki prens sırtı daha küçük ve antenler düz ama dediğin gibi aynı koloniden alındılar o yüzden bırakıcam ve ben almadım bunları karıncaya çok ilgilenmeyen bir arkadasim almıştı bilgi için teşekkürler
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Normalde sağdaki prens sırtı daha küçük ve antenler düz ama dediğin gibi aynı koloniden alındılar o yüzden bırakıcam ve ben almadım bunları karıncaya çok ilgilenmeyen bir arkadasim almıştı bilgi için teşekkürler
Özür dilerim dişiymiş fark etmemişim

Son düzenleme:

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Sağdaki prens değil dostum. Antenden prens/prenses ayrımı yapılmaz. Thorax - kafa orantısına bakarız. Prenslerin kafaları thoraxlarına göre çok daha küçük olur. Abdomenleri daha ince olur. Hem sağdaki hem de soldaki çok bariz bir şekilde dişi bir alate. İkisinin de cinsi messor.

Özür dilerim dişiymiş fark etmemişim
(y)

1647682795669.png
Bu bir messor prensi. Kafa boyuna bakın, thoraxına(sırt) göre ne kadar küçük görünüyor.
1647682860549.png
Bu da prenses, kafası thoraxına orantılı, küçük ya da büyük değil.
Yardımı olur belki ayırt etmenizde.

Adoganf

Yumurta
Üye
Sağdaki prens değil dostum. Antenden prens/prenses ayrımı yapılmaz. Thorax - kafa orantısına bakarız. Prenslerin kafaları thoraxlarına göre çok daha küçük olur. Abdomenleri daha ince olur. Hem sağdaki hem de soldaki çok bariz bir şekilde dişi bir alate. İkisinin de cinsi messor.

(y)

Ekli dosyayı görüntüle 2352
Bu bir messor prensi. Kafa boyuna bakın, thoraxına(sırt) göre ne kadar küçük görünüyor.
Ekli dosyayı görüntüle 2353
Bu da prenses, kafası thoraxına orantılı, küçük ya da büyük değil.
Yardımı olur belki ayırt etmenizde.
Teşekkürler yardımı gerçekten dokundu şunu fark ettim şu anda ortamda hiç erkek yok sadece dışı var ve biraz önce etrafta deli gibi koşarken bu karıncayı buldum bunu besliyicem fakat diğerlerini bırakayım mı etrafta hiç erkek yok ölü kraliçler var

Ekli dosyalar

• IMG_20220319_124721.jpg
    IMG_20220319_124721.jpg
    34.2 KB · Görüntüleme: 5

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bırakın hocam onları koloniden aldıysanız, çiftleşmemişler muhtemelen.

Adoganf

Yumurta
Üye
Bırakın hocam onları koloniden aldıysanız, çiftleşmemişler muhtemelen.
Koloniden alınmadı etrafta dolaşırken alınmışlar kanatsız olan tam yeni kraliçe gibiydi deli gibi koşuyordu ve kanadını dökmüş ve arkadaşım karıncaların uçtuğunu görmüş daha sonra yerde bulmuş bu kanatlılar döllenmiş olabilir ama çok bir bilgim olmadığı için yine de bırak derseniz bırakacağım

onronl

Yumurta
Üye
Koloniden alınmadı etrafta dolaşırken alınmışlar kanatsız olan tam yeni kraliçe gibiydi deli gibi koşuyordu ve kanadını dökmüş ve arkadaşım karıncaların uçtuğunu görmüş daha sonra yerde bulmuş bu kanatlılar döllenmiş olabilir ama çok bir bilgim olmadığı için yine de bırak derseniz bırakacağım
biraz test tüpünde bekletin kraliçeyi döllenmiş olabilir

biraz test tüpünde bekletin

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Çiftleşmiş olabilirler o zaman ama zaten kanatsız bulmuşsun direkt, aynı cinsten 2 3 tane kraliçeye bakarım diyorsan sen bilirsin.

Adoganf

Yumurta
Üye
biraz test tüpünde bekletin kraliçeyi döllenmiş olabilir
Öyle yapacağım teşekkürler

Çiftleşmiş olabilirler o zaman ama zaten kanatsız bulmuşsun direkt, aynı cinsten 2 3 tane kraliçeye bakarım diyorsan sen bilirsin.
Farklı bir proje var aklımda o proje için çok büyük ve fazla sayıda karıncaya ihtiyacım var onun için besliyecem