Mantis yumurtası(?) Nakli

Emperorofinsects

Larva
Üye
IMG_20220420_215925.jpgIMG_20220420_215937.jpg
Mantis yumurtasını taşımam gerektiğini çok önceki zamanlara söylemiştim. Ve ip ile altından yavaşça kaldırarak çıkardım. Yumurta(?) Zarar görmüş mü? Not: boşluk olan bir yer var orası engebeli bir yerdeydi yani yumurtanın şekli bu.
Not2: mantisler yumurtadan uzun süredir çıkmıyor. Boş olma ya da ölme ihtimalleri var mı? Baya uzun bir süredir.

Son düzenleme:

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Yumurtalara zarar geldiğini sanmıyorum. Boş olma ihtimali var, döllenmemiş oothecalar bırakabiliyor dişiler. Fakat ılıman iklimlerdeki oothecalarda kışlama diye bir şey var. O nedenle hava soğuksa uzun bir süre yumurtadan çıkmıyor nimfler. Bundan dolayı da olabilir. Oothecayı yeni yerlerşireceğin yerde eskisiyle aynı yöne bakmasını sağlamaya çalış.

mertcelebi

Yumurta
Üye
Ekli dosyayı görüntüle 4610Ekli dosyayı görüntüle 4611
Mantis yumurtasını taşımam gerektiğini çok önceki zamanlara söylemiştim. Ve ip ile altından yavaşça kaldırarak çıkardım. Yumurta(?) Zarar görmüş mü? Not: boşluk olan bir yer var orası engebeli bir yerdeydi yani yumurtanın şekli bu.
Not2: mantisler yumurtadan uzun süredir çıkmıyor. Boş olma ya da ölme ihtimalleri var mı? Baya uzun bir süredir.
mantisi nerden aldın bende almak istiyorum fakat bulamıyorum

Hassomme

Yumurta
Üye
Mantis ben de beslemek istiyorum. Nerden temin edebilirim bilmiyorum. Doğada görmüşlüğüm çok ama doğadan almak istemiyorum.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Türkiye'de şu an mantis üretip de satan (en azında bunu açıktan yapan) olmadığı için mecburen ithal edilmesi gerekiyor. Uzun zamandır da böyle bir girişimde bulunan olmadı. Yani her ne kadar bazı isimlerin "spoiler" tarzı bilgiler verdiğini duymuş olsam da şu an Türkiye'de yerli tür olmayan mantis yok ve yakın zaman içinde de olacağını sanmıyorum, üzgünüm.

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Bizim üretim planımız var şuan da nymphlerin bir çoğu tecrübesizlikten veya rastgele ölümlerden kaynaklı öldü. Hayırlısı artık.

mertcelebi

Yumurta
Üye
Bizim üretim planımız var şuan da nymphlerin bir çoğu tecrübesizlikten veya rastgele ölümlerden kaynaklı öldü. Hayırlısı artık.
hangi tür acaba? başlangıç olarak üretimi basit bir tür biliyorsanız söyler misiniz?