Makale çevirisi - Wolf spider (kurt örümcekleri)

Mercan_duman

Yumurta
Üye
Basit araştırmalar yaparken bulduğum makaleleri çevirip kaydediyorum. Bunları buraya da atarsam hem bilgisi olanlar düzeltme-ekleme yapabilir hemde ingilizce bilmeyenler için bilgilendirici kaynak üretmiş oluruz diye düşündüm. Araştırmalarıma örümcek türlerinden başladım. Aşağıya wolf spider Vikipedi makalesinin çevirisini atıyorum. İyi okumalar dilerim 😸

.
.
.
Kurt örümcekleri Lycosidae familyasının üyeleridir (Eski Yunanca λύκος (lúkos) 'kurt'). Mükemmel görüşe sahip sağlam ve çevik avcılardır. Çoğunlukla yalnız yaşarlar ve yalnız avlanırlar. Bazıları fırsatçı avcılardır, avın üzerine atlarlar ya da kısa mesafelerde kovalarlar; diğerleri avın yuvalarının ağzından ya da yakınından geçmesini bekler.
Kurt örümcekleri Pisauridae familyasına benzerler, ancak kurt örümcekleri yumurta keselerini ağ ürettikleri kısmın olduğu alt karnın üst kısmına bağlayarak taşırken, Pisauridae yumurta keselerini kafa (ağız?) bölgesindeki uzantıda taşır. Kurt örümceğinin sekiz gözünden ikisi büyük ve belirgindir; Bu onları, gözleri kabaca eşit büyüklükte olan pisauridae familyası örümceklerinden ayırır. Bu aynı zamanda onları benzer görünümlü çim örümceklerinden ayırmaya yardımcı olabilir.
Kurt örümceklerinin birçok cinsinde vücut büyüklüğü (bacaklar dahil değildir) 10 ila 35 mm'den daha azdır. Üç sıra halinde düzenlenmiş sekiz gözü vardır. Alt sıra dört küçük gözden oluşur, orta sıranın iki çok büyük gözü vardır (onları Pisauridae'den ayıran) ve üst sıranın iki orta boy gözü vardır. Genellikle kör olan veya zayıf görüşe sahip olan diğer araknidlerin çoğundan farklı olarak, kurt örümcekleri mükemmel görüşe sahiptir.
Tapetum lucidum, gözlerde bulunan retroreflektif bir dokudur. Bu yansıtıcı doku sadece kurt örümceğinin dört büyük gözünde ("ikincil gözler") bulunur. Örümceğin üzerinde bir ışık kaynağının yanıp sönmesi göz farı üretir; Bu göz farı, aydınlatma kaynağı izleyici(kaydedici) sensöre sahip olduğunda görülebilir. Işık kaynağından gelen ışık (örneğin, bir el feneri veya güneş ışığı) örümceğin gözlerinden doğrudan kaynağına doğru yansıyarak kolayca fark edilebilen bir "parıltı" üretir. Kurt örümcekleri, Salticidae ailesinin (renkleri ayırt edebilen) ve avcı örümceklerin daha iyi hale getirilen tüm örümcek gruplarının üçüncü en iyi görüşüne sahiptir.
Kurt örümcekleri yumurtalarını taşıma şekilleri bakımından eşsizdir. Yuvarlak, ipeksi bir küre olan yumurta kesesi, karnın ucundaki iplikçiklere bağlanır ve örümceğin yavrularını onunla birlikte taşımasına izin verir. Yumurta gövdesinin yere sürüklenmesini önlemek için karın yükseltilmiş bir konumda tutulmalıdır. Bu engele rağmen, hala avlanma yeteneğine sahipler. Kurt örümcekler için eşsiz bir başka yönü de, yavru bakımı yöntemlerine sahiptir. Örümcek yavruları koruyucu ipek kılıflarından çıktıktan hemen sonra annelerinin bacaklarını kaldırıp karnının dorsal tarafına doğru kalabalıklaşırlar. Anne, örümcek yavrularını kendileri için dağılıp savuşturacak kadar büyük olmadan önce birkaç hafta taşır. Şu anda, başka hiçbir örümceğin yavrularını herhangi bir süre sırtlarında taşımadığı bilinmektedir.
Kurt örümcekleri sürekli kışkırtılırsa zehir enjekte eder. Isırıklarının belirtileri şişlik, hafif ağrı ve kaşıntıdır. Geçmişte, nekrotik ısırıklar bazı Güney Amerika türlerine atfedilmiştir, ancak daha fazla araştırma, ortaya çıkan sorunların muhtemelen aslında diğer cinslerin üyeleri tarafından ısırılma ile kaynaklandığını göstermiştir. Avustralyalı kurt örümcekleri de nekrotik yaralarla ilişkilendirilmiştir, ancak dikkatli bir çalışma da bu tür sonuçlar üretmediklerini göstermiştir.
Kurt örümcekler her iki kıyı ve karasal habitatların geniş bir yelpazesinde bulunurlar. Bunlara çalılıklar, ormanlık alanlar, ıslak kıyı ormanları, dağ çayırları, banliyö bahçeleri ve evler dahildir. Örümcekler antenle dağılır; sonuç olarak, kurt örümceklerinin geniş dağılımları vardır. Bazı türler çok özel microhabitat ihtiyacı duyar. Bazıları açık bırakılabilen veya bir tuzak kapısına sahip olan yuvalar inşa eder (türlere bağlı olarak). Kurak bölge türleri, sel sularından korunmak için yağmur mevsimi boyunca kuleler inşa eder veya deliklerini yaprak ve çakıl taşlarıyla tıkarlar. Genellikle, hangarlar ve diğer dış mekan ekipmanları gibi insan yapımı yerlerde bulunurlardfb7ed61198c1de3689a47c20df5148d.jpg7ca7b4052ddbf8797d9ea216b1aed4f1.jpg88327059ea6061d68ea60bdcf2552c5c.jpgf3708a2e64eff2da64f7c14813622f77.jpg.

Ekli dosyalar

• 5bfd5ddea699e984f3104be0960ed59c.jpg
    5bfd5ddea699e984f3104be0960ed59c.jpg
    39.8 KB · Görüntüleme: 2