Makale çevirisi - Ogre faced spider (deinopidae)

Mercan_duman

Yumurta
Üye
Basit araştırmalar yaparken bulduğum makaleleri çevirip kaydediyorum. Bunları buraya da atarsam hem bilgisi olanlar düzeltme-ekleme yapabilir hemde ingilizce bilmeyenler için bilgilendirici kaynak üretmiş oluruz diye düşündüm. Araştırmalarıma örümcek türlerinden başladım. aşağıya deinopidae Wikipedia makalesinin çevirisini ekliyorum. İyi okumalar 😸
.
.
.
Deinopidae, ilk olarak 1850'de Carl Ludwig Koch tarafından tanımlanan bir cribellate örümcek ailesidir. Kendilerini öne doğru itmeden önce, ön bacakları boyunca ağlarını gererek avını yakalayan çubuk benzeri uzun bacaklı örümceklerden oluşur. Bu sıra dışı ağlar, kendilerine dokunan herhangi bir avı dolaştırarak, boyutlarının iki veya üç katı kadar rahatça esneyebilir. Arka medyan gözler, düşük ışık koşullarında ağları doğru bir şekilde atmalarını sağlayan mükemmel gece görüşüne sahiptir. Bu gözler diğerlerinden daha büyüktür ve bazen bu örümceklerin sadece iki gözü varmış gibi görünmesini sağlar. Dev yüzlü (ogre faced) örümcekler (Deinopis) bu ailenin en iyi bilinen cinsidir. İsim, aynı adı taşıyan (ogre) mitolojik yaratığa fiziksel benzerliği ifade eder. Bu aile aynı zamanda kambur sırtlı örümcekleri (Menneus) içerir.
Avustralya'dan Afrika'ya ve Amerika'ya dünya çapında tropik iklim boyunca dağılırlar. Florida'da, Deinopis genellikle gün boyunca palmetto yapraklarının altında ipek bir çizgiden baş aşağı sarkar. Geceleri, alışılmadık av yakalama yöntemini omurgasız avına uygulamak için ortaya çıkar. Gözleri kedi ve baykuş gözlerinden daha verimli bir şekilde yansıtıcı katmanla değil ışığa duyarlı bir zar ile gece görüşü elde etmektedir323b26fdc286c5bbce45a99f9045b571.jpgf5f14487f347775980348d8ddd8e4f59.jpg8ef4279ae3fd0e972bc29ae39080274d.jpgccb5f236e692306df8fe9e53cbf2b014.jpgd92e6ae1e20721da5a66c7ba36d39b09.jpg.

Son düzenleme: