Lepistes Balığı

Kimliksiz

Yumurta
Üye
Neredeyse akla gelebilecek her türlü biyotopa uyum sağlayabilen bir türdür.

Kendi türüne ve karşı türlere davranış biçimi barışçıldır.

Cinsiyet ayrımı kolaydır.Dişiler daha iri olur. Anal yüzgeçleri üçgen şeklinde ve geniştir. Erkeklerin arka yüzgeci çok daha geniş ve gösterişlidir. Anal yüzgeçleri hafif sivri uçlu, uzun ve dardır.

Canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi kolaydır. Erkek sürekli dişinin peşinde takipte olacağı için her erkeğe birçok dişi düşmesi tavsiye edilir. Genelde 3dişi/1erkek oranını tavsiye ederler. Bir dişi 5-100 civarında yavru doğurabilir ve gebelik 4-6 hafta arası sürebilir.

17°C - 28°C sıcaklıkları arasında bakılması tavsiye edilir.

Akvaryum ortamında erkekler 4cm, dişiler 6 cm'ye kadar büyüyebilir.

En az akvaryum hacmi 40 litredir.

7.0 - 8.5 pH seviyelerinde bakılması tavsiye edilir.

Lepistesler gerek barışçıl yapılarıyla, gerekse kolay üretilmeleriyle akvaryum severlerin gönüllerinde ve akvaryumlarında taht kurmuşlardır. Pek çok hobicinin ilk başladığı balık olmuştur. Akvaryumda doğal seleksiyonla çok değişik renk ve biçimlerde lepistesler üretilmiştir. Erkekleri dişilerin yarısı kadar olup dişilerden daha gösterişlidirler. Gebelik süresi yaklaşık 28 gün olup bu süre sıcaklık ve genetik faktörler yüzünden 21-40 gün arası değişebilmektedir. Aynı dişilerin erkekler tarafından devamlı kovalanmaması için dişi sayısını erkek sayısının 2 katından fazla tutmakta fayda var. Balıklar 3 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Su üstü bitkilerinin bulunduğu bitkili tankları beğenirler. Akvaryumlarında güçlü akıntı bulunmamalıdır. Kaplan barbus, Serpae tetra gibi yüzgeçlerini ısıracak türlerle birlikte beslenmemelidir. Diğer canlı doğuranlar, rasboralar, corydoraslar, küçük loricariidler ve tetraların bulunduğu barışçıl bir karma tankta rahatlıkla yaşayabilirler. Ne yazık ki birçok ticari üretici akraba çiftleştirmesi ve aşırı üretim yaptığı için çok dayanıklı değildir, hastalık ve erken ölüme yatkındır.

Akvaryum.com dan alıntı + benim eklemelerim ile hazırlanmıştır. Eksiğim, yanlışım olduysa uyarabilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru varsa sorabilirsiniz.

IMG_0203.JPGIMG_0205.JPG

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
şuanda mevcut olarak 13 tane yetişkin ve yaklaşık 30-40 tane de yavru beslemekteyim hocam elinize sağlık. merak eden arkadaşlar için görsel olarak ekleyebilirim. :)

Ekli dosyalar

• 96141281-0159-40F3-B48E-A84A45E294EC.jpeg
    96141281-0159-40F3-B48E-A84A45E294EC.jpeg
    74.1 KB · Görüntüleme: 20
  • 7374F17B-543F-40A4-BACC-E988B3D19E78.jpeg
    7374F17B-543F-40A4-BACC-E988B3D19E78.jpeg
    45.5 KB · Görüntüleme: 20

ozanpasa

Yumurta
Üye
Erkek lepistesim dik şekilde yüzmeye başladı 1 gün boyunca öyle devam etti ilk defa baktığım bir tür olduğundan sebebini tam olarak çözemedim ve şuan kaybettim o balığı sizce sebebi neden

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
hocam denge mekanizmalarıyla alakalı sanırım benimde şuan bir dişim öyle yüzüyor ve diğlerinden farklıydı.
Maşallah hocam ,yerli türmü cinsmi
12si ital 1i yerli hocam fakat yerli olandı sanırsam şuan benimde dik yüzüyor birkaç gündür :(
Erkek lepistesim dik şekilde yüzmeye başladı 1 gün boyunca öyle devam etti ilk defa baktığım bir tür olduğundan sebebini tam olarak çözemedim ve şuan kaybettim o balığı sizce sebebi neden

Sydrotik

Yumurta
Üye
4. sınıfta bakıyordum. Bir gün kalkıp okula gidecektim bir baktım 1 ölü var. Ağlamıştım. Hey gidi şimdi 11.sınıfım.

Kimliksiz

Yumurta
Üye
Hava kesesi patlamış olabilir
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

hocam denge mekanizmalarıyla alakalı sanırım benimde şuan bir dişim öyle yüzüyor ve diğlerinden farklıydı.

12si ital 1i yerli hocam fakat yerli olandı sanırsam şuan benimde dik yüzüyor birkaç gündür :(
Fotoğraf, video ekleme şansınız varmı yardımcı olabiliriz.

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
Hava kesesi patlamış olabilir
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Fotoğraf, video ekleme şansınız varmı yardımcı olabiliriz.
hocam bugün biri normal hiçbir sıkıntısı olmayan, diğeri de dik yüzen balığım öldü maalesef. :(

Kimliksiz

Yumurta
Üye
hocam bugün biri normal hiçbir sıkıntısı olmayan, diğeri de dik yüzen balığım öldü maalesef. :(
Geçmiş olsun :(
Su değişimini ne sıklıkla yapıyorsunuz, akvaryumun ölçüleri neler ,akvaryumun yaşı kaç, balıkların dışkısında bir değişim varmı,hangi yemi ne sıklıkla kullanıyorsunuz?
Bu soruları cevaplayabilirseniz yardımcı olabiliriz.

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
Geçmiş olsun :(
Su değişimini ne sıklıkla yapıyorsunuz, akvaryumun ölçüleri neler ,akvaryumun yaşı kaç, balıkların dışkısında bir değişim varmı,hangi yemi ne sıklıkla kullanıyorsunuz?
Bu soruları cevaplayabilirseniz yardımcı olabiliriz.
sağolun hocam, bende çok üzüldüm. akvaryumun ölçüleri 30*15*25 olması gerekiyor, akvaryumun yaşını tam bilmiyorum fakat bi 4-5 yaşında olması gerekiyor, balıkların dışkısı normaldi aslında renk olarak soruyorsanız birkaçı kırmızı birkaçı koyu renkti. pul yem kullanıyorum ekstra olarak dip yemi atıyorum iki çöpçüm için, onu 3 günde bir veriyorum. pul yemini sabah akşam veriyorum. su değişimi için ise şuan bir bilgi veremeyeceğim çünkü tekrardan aktif edeli uzun süre olmadı ve suyunu değiştirmedim fakat üzerinde kapağını kapatmıyorum bu yüzdne su buharlaşıyor ve geçen gün üzerine 1,5 litre daha su ekledim.

Kimliksiz

Yumurta
Üye
sağolun hocam, bende çok üzüldüm. akvaryumun ölçüleri 30*15*25 olması gerekiyor, akvaryumun yaşını tam bilmiyorum fakat bi 4-5 yaşında olması gerekiyor, balıkların dışkısı normaldi aslında renk olarak soruyorsanız birkaçı kırmızı birkaçı koyu renkti. pul yem kullanıyorum ekstra olarak dip yemi atıyorum iki çöpçüm için, onu 3 günde bir veriyorum. pul yemini sabah akşam veriyorum. su değişimi için ise şuan bir bilgi veremeyeceğim çünkü tekrardan aktif edeli uzun süre olmadı ve suyunu değiştirmedim fakat üzerinde kapağını kapatmıyorum bu yüzdne su buharlaşıyor ve geçen gün üzerine 1,5 litre daha su ekledim.
Akvaryumunuzun hacmi 11 litre çok küçük ve balık sayısıda bu hacime görede bi hayli fazla, bundan dolayı nitrat birikimi hızlı olur bunun içinde düzenli şekilde dip çekimi yapmanız gerekir. (Her akvaryumda dip çekimi gerekir ama küçük hacimlerde daha çok gerekir)
Lepistesler daha da çoğalacaklardır. Benim tavsiyem , balıklarınızı yeriniz varsa 60litrelik bir akvaryuma geçirmeniz.

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
Akvaryumunuzun hacmi 11 litre çok küçük ve balık sayısıda bu hacime görede bi hayli fazla, bundan dolayı nitrat birikimi hızlı olur bunun içinde düzenli şekilde dip çekimi yapmanız gerekir. (Her akvaryumda dip çekimi gerekir ama küçük hacimlerde daha çok gerekir)
Lepistesler daha da çoğalacaklardır. Benim tavsiyem , balıklarınızı yeriniz varsa 60litrelik bir akvaryuma geçirmeniz.
hocam bugünde 6 tane kaybım var, yani buraya yazmadan önce her şey iyi güzeldi. iki-üç haftadır bir sıkıntı yoktu. yavrulardan biri ölmüş sadece ve geriye 4 dişi 2 erkek 2 çöpçü 1 de vatoz kaldı. akvaryumdan çıkardığım malzemeler yosunlu gibi vıcık vıcık olmuştu. sebebi nedir?

Kimliksiz

Yumurta
Üye
hocam bugünde 6 tane kaybım var, yani buraya yazmadan önce her şey iyi güzeldi. iki-üç haftadır bir sıkıntı yoktu. yavrulardan biri ölmüş sadece ve geriye 4 dişi 2 erkek 2 çöpçü 1 de vatoz kaldı. akvaryumdan çıkardığım malzemeler yosunlu gibi vıcık vıcık olmuştu. sebebi nedir?
nitrat patlaması olmuş yüksek ihtimal , %50 su değişimi yapınız

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
nitrat patlaması olmuş yüksek ihtimal , %50 su değişimi yapınız
tamamdır teşekkür ederim, değiştirdikten sonra süreç hakkında tekrar danışabilir miyim? kalan balıklar da yavrular da sürekli suyun yüzeyinde yüzüyorlar.

Kimliksiz

Yumurta
Üye
tamamdır teşekkür ederim, değiştirdikten sonra süreç hakkında tekrar danışabilir miyim? kalan balıklar da yavrular da sürekli suyun yüzeyinde yüzüyorlar.
Tabikide danışabilirsiniz.
Su yüzeyinde nitrat daha az olduğundan orada yüzmeleri normal. Sizin bir hortum yardımıyla dipten %50 su değişimi yapmanız yeterli.

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
Tabikide danışabilirsiniz.
Su yüzeyinde nitrat daha az olduğundan orada yüzmeleri normal. Sizin bir hortum yardımıyla dipten %50 su değişimi yapmanız yeterli.
dediğiniz gibi yaptım hocam, zaten su değişimi için hortum vardı bu şekilde boşalttım yarısını ve beklemiş suyu ilave ettim üzerine.