Lasius Yumurtlamıyor

nyaniki

Yumurta
Üye
IMG-20230705-WA0011.jpg
IMG-20230705-WA0004.jpg

Lasius olduğunu düşündüğüm kraliçem 3 haftadır benimle. 1 hafta boyunca evde bile değildim o yüzden 1 hafta boyunca bakmadım. Lasiuslar nazlı değiller diye biliyorum acaba döllenmemiş olma ihtimali var mı? Belki enerjisi düşük olabilir mi?

Claw

Media
Üye
Eğer çok hareketsiz ise şekerli su vermekte fayda var. Bence 1-2 hafta daha bekleyin eğer hâlâ bir hareketlilik yoksa salmak mantıklı olacaktır

Emir123

Media
Üye
Parazitik lasius Değilmi bu,

Mustafay

Pupa
Üye
İşin ehli olan Barkın abime soralım @Barkın parazit bir tür mü abi

Mustafay

Pupa
Üye
Bende parazitten anlamıyorum barkın abi gelsin baksın bir.

nyaniki

Yumurta
Üye
Çok bilgim yok ama bana da değil gibi geldi petiolesi gözükmüyor neredeyse kafası da köşeli değil. Lazım olursa üstten görüntü atabilirim.

EArslan

Minör
Üye
Normal bir Lasius kraliçesi. Dediğiniz gibi fazla nazlı bir cins değil. Kraliçe kanat döktüyse büyük ihtimalle döllenmiştir. Stres, nem seviyesi, kılıf veya kraliçeyle alakalı bir durum olabilir. Kılıf olarak ne kullanıyorsunuz?

Belki ufak bir şekerli su takviyesi yapılabilir.

Mustafay

Pupa
Üye
Bulunduğu bölgede titreşim falan oldu mu.

nyaniki

Yumurta
Üye
Şekerli su verdim. Lasiusların kırmızıyı görmede en başarılı türlerden biri olduğunu okumuştum bir yerde o yüzden kapkaranlık bir yerde tutuyordum coversız. Titreşim yoktu çünkü diğer karıncaların olduğu yerde duruyor ve hepsi baya gelişti 3 haftada bir tek bunda tık yok.

Son düzenleme:

Mustafay

Pupa
Üye
Bu doğruda olabilir yanlışta kanatını dökmüş olsa bile döllenmeye bilir mi.

nyaniki

Yumurta
Üye
Evet nadir bir şekilde olabiliyor hatta yumurtalayabiliyorlar da ama yumurtadan prens çıkıyor sadece. Tabi yumurtanın şekli ve çıkma süresinden anlaşılabiliyor.

nyaniki

Yumurta
Üye
Bakıp göreceğiz artık belki ben bir şeyleri yanlış yapıyorumdur. Semi-claustral bir türü var mı lasiusun Türkiye'de?

nyaniki

Yumurta
Üye
Şekerli su verdim. Lasiusların kırmızıyı görmede en başarılı türlerden biri olduğunu okumuştum bir yerde o yüzden kapkaranlık bir yerde tutuyordum coversız. Titreşim yoktu çünkü diğer karıncaların olduğu yerde duruyor ve hepsi baya gelişti 3 haftada bir tek bunda tık yok.
Buralarda öyle yazıyor. Galiba doğru bir bilgi. Aşağıdaki yorumlarda ise algılayabildikleri ama beyaz ışık kadar rahatsız olmadıkları söyleniyor. Net bir bilgi yok sanırsam.

Son düzenleme: