Lasius umbratus

umz

Yumurta
Üye
Merhaba, daha sonra messor ile ilgili konu açmıştım, 45 gündür yavruları bekliyorum ama sanırım doğmak üzereler, siz de yorum yazarsanız sevinirim

Benim esas sorum lasius umbratus ile ilgili, bahçede bir saksı içinde koloni de 20-30 işçi ile kum dolu kavanoza koydum, işçiler toprağı kazmaya ve yolları açmaya başladı, bu sırada kraliçe Toprak içinde değilde kapağın altında tek başına takılıyordu.

Ben de kraliçeyi alıp başlangıç aşaması cam tüpe aldım.

Siz de ne yapmalıyım, kavanoza mi tekrar koymalıyım işçilerin yanına yoksa yeni kraliçe bulmuş gibi ayrı tüpte mi durmalı

Teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20230419_174441.jpg
    IMG_20230419_174441.jpg
    68.8 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20230419_234234.jpg
    IMG_20230419_234234.jpg
    29.3 KB · Görüntüleme: 34

Emre52ege52

Nanitik
Üye
Eger saksinin icinden aldiysan kraliceyi koloniyi patlatmissin demektir cabuk geri koy kraliceyi

Emre52ege52

Nanitik
Üye
Koloniyi buldugun yere koysan daha iyi olur

Niko990

Minör
Üye
1. Yaptığınız doğru bir şey değil koloniyi patlatmışsınız anladığım kadarıyla.

2. Neden işçiler ile kraliçe ayrı yerde?

Kraliçeyi koloniden ayırdığınız için çok yaşıyıcağını düşünmüyorum. Birleştirseniz bile kavanozda karınca bakamazsınız. En iyisi koliniyi kraliçesiyle birleştirip aldığınız yere geri bırakmak olur.

Son düzenleme:

umz

Yumurta
Üye
Sevdiğimiz bir bitkinin saksısında olduğu için temizlemek zorundaydim, maalesef geri koyma şansım yok,

Formikaryum tadında bir kavanoz görmüştüm, kavanoz ortasına daha küçük bir kavanoz koyup çevresini toprakla doldurdum, böylece açılan yollar dış camdan kolaylıkla görülebilecek, bakalım yaşayacakmi?

Teşekkürler yorumlar için

EArslan

Minör
Üye
Lasius umbratus olduğundan nasıl emin olabiliyorsun? Umbratus parazitik bir tür.

Herba

Yumurta
Üye
Sevdiğimiz bir bitkinin saksısında olduğu için temizlemek zorundaydim, maalesef geri koyma şansım yok,

Formikaryum tadında bir kavanoz görmüştüm, kavanoz ortasına daha küçük bir kavanoz koyup çevresini toprakla doldurdum, böylece açılan yollar dış camdan kolaylıkla görülebilecek, bakalım yaşayacakmi?

Teşekkürler yorumlar için
Toprakla olmaz hocam o iş, nemini ayarlayamazsınız çöker vs olmaz yani. Koloni bozulduysa ve yapacak birşey yok diyorsanız en azından bir tüpe alın standart kurulumdan devam

Kutay

Nanitik
Üye
hocam bi kap ayarlayın kendinize sonra toprağın içindeki işçileri toprakla birlikte kaba boşaltın sonra kaba ağzı açık bir şekilde kraliçenin olduğu standrat tüp kurulumunu koyun işçiler kraliçeyi bulucaktır ve eğer başarılı olurlarsa tübe yerleşeceklerdir