Küçük Bir Deney

Kutay

Nanitik
Üye
C. Sanctus kolonime ölenC. Herculenus(yanlıs yazmıs olabilirim) kraliçemin pupalarını eklemiştim 2 hafta önce ve dün ilk herculenus işçisi çıktı 30 işçinin hepsi geldi inceledi antenlerini değdirdiler çok güzel gidiyordu şekerli su içmeye çıkmıştı ve kraliçe onu besliyordu fakat bugün baktığımda ölmüştü hala çıkmayı bekleyen 2 herculenus pupası var yuvada güncellemeyi eklerim

yuhi

Yumurta
Üye
Çıkan işciyi nasıl ayırt ettin?

Kutay

Nanitik
Üye
Haa orayı kacırdım ama farklı cinsleri birlestiremessinki
internette birçok deney ve video var feromon işleri sanırım bunlar bende tam bilmiyorum ama başarılı olanlar veya bir süre uyum sağlatanlar olmuş bende denemek istedim

Kutay

Nanitik
Üye
internette birçok deney ve video var feromon işleri sanırım bunlar bende tam bilmiyorum ama başarılı olanlar veya bir süre uyum sağlatanlar olmuş bende denemek istedim
yumurta takası yapanlar var, köle yapıcı türler var, sosyal parazitik türler var

xqewz

Larva
Üye
Bence bir tanesi uyum sağlayabilir, takipteyim.

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
bildiğim kadarıyla geçenlerde ilk defa türk birisi parazitik bir camponotus keşfetti.
Sanctusa ekleme yapmaya çalışmayın kabul etmeyeceklerdir, illaki denemek istiyorsanız herculanus değil de fellah pupası eklemeye çalışın.
Besin aktarımını büyük ihtimal işçiyi sömürmek için yapmışlardır sömürülecek birşey kalmayınca öldürdüklerini düşünüyorum.

Ares

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Üye
bildiğim kadarıyla geçenlerde ilk defa türk birisi parazitik bir camponotus keşfetti.
Sanctusa ekleme yapmaya çalışmayın kabul etmeyeceklerdir, illaki denemek istiyorsanız herculanus değil de fellah pupası eklemeye çalışın.
Besin aktarımını büyük ihtimal işçiyi sömürmek için yapmışlardır sömürülecek birşey kalmayınca öldürdüklerini düşünüyorum.
Camponotus universitatis türü C.aethiops ve C.pilicornis'in sosyal parazitidir. Ancak tek bilinen parazitik tür bu değildir.

Kaynak:

Kutay

Nanitik
Üye
sadece denemek istedim kraliçesi öldükten sonra pupalar boşa gitmesin diye koydum

Kutay

Nanitik
Üye
aynı koloniye gecen yaz Camponotusun siyah bi türünün pupalarını koymuştum onları direkt yemişlerdi pupayı bunu neden büyüttüler anlamadım