Kraliçenin döllendiği nereden anlaşılır?

efesaygili

Yumurta
Üye
Merhaba karıncayı aldım, ama döllendiğini nasıl anlarım?

Moderatör tarafında düzenlendi:

fureagle

Nanitik
Üye
Yumurta gelişim göstermeden anlayamayız şahsi görüşüm.Kanat dökme olayi bazı kraliçelerde olmuyor yanıltıcı olabiliyor.

Vazonax

Pupa
Üye
Yumurtlamasıda döllenmiş oldugunun kanıtı degildir döllenmemiş kraliçe partenogenz yoluyla erkek bireyler oluşturabilir yani ilk işçinin çıkmasını beklemeniz lazım

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Kanat olayının evet istisnaları var(istisna denebilir mi emin değilim.) ama genel olarak kanatlarına bakarak döllenmiş ya da döllenmemiş tahminini yapabiliyoruz. En azından uçuşta gördüğümüz kanatlıları almamaya çalışıyoruz henüz çiftleşmediklerini düşünerek. Bu açıdan onların işlerini de bölmemiş oluyoruz.

Vazonax

Pupa
Üye
Kanat olayının evet istisnaları var(istisna denebilir mi emin değilim.) ama genel olarak kanatlarına bakarak döllenmiş ya da döllenmemiş tahminini yapabiliyoruz. En azından uçuşta gördüğümüz kanatlıları almamaya çalışıyoruz henüz çiftleşmediklerini düşünerek. Bu açıdan onların işlerini de bölmemiş oluyoruz.
Diger türleri bilmem ama componotuslarda çok fazla denk geliyorum bu güne kadarki tüm yumurtlayan componotus kraliçelerim kanatlıydı bu yaz aldıgım 4 componotus kraliçesinin 2 si kanatlı 2 si kanatsızdı kanatsız olanlar öldü daha öncede kanatsız componotus cf. Ligniperda kraliçem yumurtlamadan 1 yıl bekledi ve öldü aynı şekilde yumurtlamadan ölen 1 tane daha vardı componotus kraliçem tabi bunlar sadece kendi gözlemlerim dediğiniz gibi istisna olmayabilir bu konuyu iyice araştırmak gerek

Son düzenleme:

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Olayın mantığı basit. Kanatlı olmalarının sebebi elbette uçmalarıdır ki zaten genelde çiftleşme havada olur. Havada eş bulamayanlar, yerde de çiftleşebilir. Kanadın tek varlık sebebi bu, çiftleşme uçuşu. Çiftleşme uçuşu bittiyse, çiftleştiyse, uzuv görevini tamamladıysa mantıken kanat vasıfsız bir parça olarak kalacaktır. Rekabetçi bir ortamda vasıfsız olan bir uzva yer yoktur, bu yalnızca onları yavaşlatır. Dolayısıyla yuva arayan bir kraliçe kanatlarını atar. Bazen atamayanlara rastlıyoruz ki @Vazonax arkadaşın kanatlı kraliçeye bu kadar fazla denk gelmesini tesadüf olarak görüyorum çünkü olayın bir mantığı var, yalnızca tecrübelere dayanarak söylediğimiz bir şey değil. Ayrıca 4 yılı geçen bir süredir hobideyim, yüzleri geçmiştir baktığım koloni sayısı. En fazla 5 tane kanatlı kraliçem var oldu.

Bahsettiğim şekilde konuya bakarsak kanattan çiftleşip çiftleşmedikleri hakkında bir varsayıma varmak mantıksız olmaz, aksine gayet mantık ile çerçevelenmiş bir varsayım olur ki varsayımlar, bu tarz makro yaşama sahip canlılarda sık kullandığımız şeydir. Aranan bir kanıtsa elbette bu bir kanıt değil.

Son düzenleme:

efesaygili

Yumurta
Üye
Olayın mantığı basit. Kanatlı olmalarının sebebi elbette uçmalarıdır ki zaten genelde çiftleşme havada olur. Havada eş bulamayanlar, yerde de çiftleşebilir. Kanadın tek varlık sebebi bu, çiftleşme uçuşu. Çiftleşme uçuşu bittiyse, çiftleştiyse, uzuv görevini tamamladıysa mantıken kanat vasıfsız bir parça olarak kalacaktır. Rekabetçi bir ortamda vasıfsız olan bir uzva yer yoktur, bu yalnızca onları yavaşlatır. Dolayısıyla yuva arayan bir kraliçe kanatlarını atar. Bazen atamayanlara rastlıyoruz ki @Vazonax arkadaşın kanatlı kraliçeye bu kadar fazla denk gelmesini tesadüf olarak görüyorum çünkü olayın bir mantığı var, yalnızca tecrübelere dayanarak söylediğimiz bir şey değil. Ayrıca 4 yılı geçen bir süredir hobideyim, yüzleri geçmiştir baktığım koloni sayısı. En fazla 5 tane kanatlı kraliçem var oldu.

Bahsettiğim şekilde konuya bakarsak kanattan çiftleşip çiftleşmedikleri hakkında bir varsayıma varmak mantıksız olmaz, aksine gayet mantık ile çerçevelenmiş bir varsayım olur ki varsayımlar, bu tarz makro yaşama sahip canlılarda sık kullandığımız şeydir. Aranan bir kanıtsa elbette bu bir kanıt değil.
dediğini okudum yani %50 şansımız var 1 kanatlı çiftleşmiş yuva arıyor 2 kanatlı ama çiftleşmemiş olabilir şimdi niye karıncaları test tüpüne alıyorlar şimdi anladım bu olayda biraz şanslı olmak lazım.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

kanat dökmüş mü
yok daha yakalayamdım martın 15 şinde uçuş dönemi başlayacağı için soru sordum

Son düzenleme:

The_Arthropod

Majör
Ansiklopedik İnsan
Üye
Kısaca özetlemek gerekirse, kanatlarını dökmüş kraliçeler çiftleşmiştir ve kolonilerini başlatmak için bir yuva arıyordur, onları toplayabilirsin. Kanadını dökmemişlerde ise kesin bir şey diyemeyiz. Kimi kraliçeler kanatlarını ilk başlarda dökmüyor, tüpe konulduktan saatler, hatta günler sonra dökebiliyor, kimisi ise hiç dökmeyebiliyor. Biraz şans işi yani, fakat uçuşun başlarında veya bir koloninin içinde ya da hemen yuva ağzında bulacağın kanatlı alate'ler muhtemelen henüz döllenmemiştir.