Kraliçem neden böyle davraniyor?

FDD

Yumurta
Üye
Kraliçe 1 haftadir elimde, açlıktan olmesin diye 1 damla sekerli-balli su verdim 2 gun sonra boyle davranmaya basladi hasta mi yoksa isik görünce mi boyle davraniyor anlamadim bir de resimdekini yumurtaya benzettim ama bi bakar mısınız? Video :

Ekli dosyalar

• IMG_20220417_034710.jpg
    IMG_20220417_034710.jpg
    22 KB · Görüntüleme: 28

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Yan yatması pek iyiye işaret değil. Bana ölecekmiş gibi geldi. Ölüyor da olsa yapacak herhangi bir şey yok. Yapılabilecek tek şey minimum düzeyde rahatsız etmek, sık sık kontrol etmemek, ışıkla temas etmesini engellemek. Bunları yapıp kendi halinde bırakınız.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca besin vermenize gerek yok.

drusus

Nanitik
Üye
Yan yatması pek iyiye işaret değil. Bana ölecekmiş gibi geldi. Ölüyor da olsa yapacak herhangi bir şey yok. Yapılabilecek tek şey minimum düzeyde rahatsız etmek, sık sık kontrol etmemek, ışıkla temas etmesini engellemek. Bunları yapıp kendi halinde bırakınız.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca besin vermenize gerek yok.
Hocam bence ayaklarına şekerli su bulaşmış, kurtulmaya çalışıyor gibi geldi. Şekerli su yüzünden strese girip koşuştururken olduğunu düşünmekteyim.

FDD

Yumurta
Üye
Hocam bence ayaklarına şekerli su bulaşmış, kurtulmaya çalışıyor gibi geldi. Şekerli su yüzünden strese girip koşuştururken olduğunu düşünmekteyim.
Benim bisey yapmam gerekiyor mu nasil bi yol izlemeliyim sade su koysam kendini temizler mi? Bir de resimdeki yumurta mi pek anlasilabilir degil ama kontrol ederseniz sevinirim

drusus

Nanitik
Üye
Benim bisey yapmam gerekiyor mu nasil bi yol izlemeliyim sade su koysam kendini temizler mi? Bir de resimdeki yumurta mi pek anlasilabilir degil ama kontrol ederseniz sevinirim
Valla ben şekerli su bulaşan işçileri nasıl kurtarabileceğimizi biliyorum ancak kraliçede aynı yöntem kullanılıyor mu pek fikrim yok, @Pratensis üstad biliyordur

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bu durum devam ederse sıkıntı olur gibi. Ben normal sulu bir pamuk parçasını alıp, kraliçeyi thoraxından tutup o pamuk parçasının üzerinde temizlerdim ama bu sağlam strese sokar. Stres falan geçici şeyler, ben risk alıyorum böyle durumlarda.

Azoreal

Larva
Üye
Kraliçeye şekerli su vermene gerek yoktu sonuçta daha yumurtası bile yok illa vericeksen de küçük bi pamuğu şekerli suyla biraz ıstalabilirdin bence şu sekilde çözüm sağlanabilir pamuk ya da peçeteyi ıslat tüpün içine kraliçenin yakınına ittir şekerli suya bulaşmıssa o şekilde kendini kurtarabilir