Kraliçe karıncam yumurtlamıyor (Solenopsis Fugax)

Qeyfi

Yumurta
Üye
Arkadaşlar merhaba. Hobiye yeni başladım ve bir yerden iki adet kraliçe temin ettim. Bir işçisi olan Camponotus Sanctus ve işçisi olmayan Solenopsis Fugax.. Kraliçeler bana kargoyla geldi geldiklerinde ikisininde yumurtası yoktu. (Soğuk, stres vs yumurtalarını yemişler) Yaklaşık on gün oldu ballı su ve biraz un kurdu verip kendi hallerine bıraktım. Tek işçisi olan C. Sanctus dün gece yumurtladı ama Fugax da henüz bir hareket yok pamuğun üstünde nemli tarafta duruyor öyle sadece.. ilk besleme vs yaptıktan sonra bir yere kaldırıp üç dört günde bir hafif açıp baktım sadece.

Sizce ne yapmam gerekiyor ters giden birşey mi var? Bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden çok teşekkürler.

Argentavis

Kraliçe
Moderatör
Yardımsever
Üye
Biraz daha bekleyip gözlemleyebilirsiniz. Sonuçta her kraliçe aynı özelliklere sahip olmuyor. Bazıları daha dirençliyken bazıları stresten kolay kurtulamıyor. Uzun bir süre sonra yine yumurtlamazsa döllenmemiş bir kraliçe almış olabilirsiniz (tabi kargodan önce de yumurtası yoksa).

Qeyfi

Yumurta
Üye
Biraz daha bekleyip gözlemleyebilirsiniz. Sonuçta her kraliçe aynı özelliklere sahip olmuyor. Bazıları daha dirençliyken bazıları stresten kolay kurtulamıyor. Uzun bir süre sonra yine yumurtlamazsa döllenmemiş bir kraliçe almış olabilirsiniz (tabi kargodan önce de yumurtası yoksa).
Evet haklısınız dediğiniz gibi olabilir. Kargodan önce yumurtası vardı. Biraz daha bekleyip gözlemleyeceğiz artık. Teşekkür ederim.

Alper

Pupa
Üye
Şu solenopsis fugaxların daha kargoda yumurtasını yemeyenini görmedim. Bende de aynı. Artık iyiden iyiye kıllanmaya başladım. Büyük ihtimal herkes aynı satıcıdan aldı. Şuan kıllanmamdaki en büyük sebep yumurtalı diye attığı videodaki tüple gelen tüp arasındaki fark. Zira videodaki tüpün pamuğu baya kirli. Bana gelen tertemiz. Bekleyip göreceğiz artık.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Yumurtlamama "sorunu" diyebilmek için çok kısa bir süre gözlem yapılmış ama kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki genel olarak myrmicinae alt familyası üyesi olan cinsler kış döneminde uykuya yatırılmasa, uygun sıcaklık sağlansa dahi yumurtlamayı kesiyorlar. Bu myrmicinae alt familyasının karakteristik bir özelliği olabilir bilemiyorum.
Kolonileri/kraliçeleri eğer kış döneminde bir başkasından alacaksanız ya da aldıysanız yapacağınız ilk şey, veren kişiye kış uykusu sürecini tamamlayıp tamamlamadıklarını sormak olmalıdır. Eğer kraliçeler kış uykusuna girmemişlerse siz yatırmalısınız. Uyku süreci bittikten sonraki süreçte yumurtlamama sorunu olacağını düşünmüyorum.

Qeyfi

Yumurta
Üye
Yumurtlamama "sorunu" diyebilmek için çok kısa bir süre gözlem yapılmış ama kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki genel olarak myrmicinae alt familyası üyesi olan cinsler kış döneminde uykuya yatırılmasa, uygun sıcaklık sağlansa dahi yumurtlamayı kesiyorlar. Bu myrmicinae alt familyasının karakteristik bir özelliği olabilir bilemiyorum.
Kolonileri/kraliçeleri eğer kış döneminde bir başkasından alacaksanız ya da aldıysanız yapacağınız ilk şey, veren kişiye kış uykusu sürecini tamamlayıp tamamlamadıklarını sormak olmalıdır. Eğer kraliçeler kış uykusuna girmemişlerse siz yatırmalısınız. Uyku süreci bittikten sonraki süreçte yumurtlamama sorunu olacağını düşünmüyorum.
Birkaç gün daha rahat bırakıp gözlemledikten sonra yumurtladığını farkettim sorun çözüldü. Yorum ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.