Kraliçe karıncaların davranışı hakkında

polat42

Yumurta
Üye
Ben bu hobiye başlayalı birkaç hafta oluyor. Zaman zaman uğradığımda fotoğrafı çektiğim parkın dış duvarında bu çeşit kraliçelere rastlıyorum. Ancak benim öğrendiğim bilgilerin aksine bu karıcalar kendi başına yuva aramak yerine sürüde işçi karıncalarla beraber hareket etmeyi seçiyorlar. Bu davranışın sebebi ne olabilir ve bu kraliçeleri almamda sakınca var mıdır? Resimde eklediğim karıncalar aynı yerde yaklaşık 1 dakikalık zaman aralığıyla çektiğim farklı karıncalardır. Daha yakından fotoğraf görmek isterseniz geçen gün buradan aldığım bir kraliçenin tür tespiti için konu açmıştım onun linki de burada https://karincaciftligim.com/threads/antalya-tur-tespit.12285/

Ekli dosyalar

• 20230508_171153.jpg
    20230508_171153.jpg
    37.5 KB · Görüntüleme: 41
  • 20230508_171321.jpg
    20230508_171321.jpg
    38.9 KB · Görüntüleme: 39

Niko990

Minör
Üye
Koloninin kraliçesi olabilir. Lütfen yuvadan kraliçe karınca almayınız. Aldıysanızda geri bırakmanızı öneriyorum.

polat42

Yumurta
Üye
Koloninin kraliçesi olabilir. Lütfen yuvadan kraliçe karınca almayınız. Aldıysanızda geri bırakmanızı öneriyorum.
Kolonin aktif kraliçesi olduğunu sanmıyorum. 2 haftadır arada sırada uğrarım. Uçuş zamanında da rast gelmiştim. Kısa süre içinde aynı yuvanın etrafında farklı kraliçelere rastlıyorum

Niko990

Minör
Üye
Kolonin aktif kraliçesi olduğunu sanmıyorum. 2 haftadır arada sırada uğrarım. Uçuş zamanında da rast gelmiştim. Kısa süre içinde aynı yuvanın etrafında farklı kraliçelere rastlıyorum
Koloninin aktif bir kraliçesi yok ise zaten koloni yok olur. Yuvanın etrafındaki kraliçe karınca dedikleriniz kraliçe karınca olmayabilir. Bir daha görürseniz fotoğrafını atabilirmisiniz.

Onur

Pupa
Üye
Ben de görüyorum tapinomalarda bu durumu işçi gibi çalışıyorlar almanı tavsiye etmem yumurtlamaz muhtemelen.

polat42

Yumurta
Üye
Koloninin aktif bir kraliçesi yok ise zaten koloni yok olur. Yuvanın etrafındaki kraliçe karınca dedikleriniz kraliçe karınca olmayabilir. Bir daha görürseniz fotoğrafını atabilirmisiniz.
Eklediğim linkteki karıncalardan bunlar
(Aktif kraliçe yok derken fotoğraflarımdaki söz konusu ve bahsettiğim diğer kraliçelerden bahsediyordum)

EArslan

Minör
Üye
Sürekli böyle görüyorsanız o kraliçe değildir. Bazı prensesler uçuş zamanı uçmayıp kanatlarını koparıyor ve kendi kolonisinde işçi gibi çalışıyorlar. Yani o karınca yumurtlamaz.

Onur

Pupa
Üye
Sürekli böyle görüyorsanız o kraliçe değildir. Bazı prensesler uçuş zamanı uçmayıp kanatlarını koparıyor ve kendi kolonisinde işçi gibi çalışıyorlar. Yani o karınca yumurtlamaz.
Acaba bu kraliçeler işçi gibi kısa ömürlü mü yoksa kraliçe gibi yıllarca kolonide kalıyor mudur😀

EArslan

Minör
Üye
Acaba bu kraliçeler işçi gibi kısa ömürlü mü yoksa kraliçe gibi yıllarca kolonide kalıyor mudur😀

Kraliçelerin uzun ömürlü olma sebepleri kurucu aşamadan sonra sadece yumurtalama ile uğraşmasıdır. Yumurtlama dışındaki zamanlarda uyur/dinlenir ama işçiler kış dışında neredeyse hiç durmaksızın çalışırlar. Bu yüzden ömürleri kısalıyor maalesef.

Bu durumda baktığımızda bu kolonideki prenses işçi gibi durmaksızın çalışıyor. Yani ömrü işçi gibi kısa olur ama büyük ihtimalle normal işçilerden daha uzun süre yaşar.

enesxx

Yumurta
Üye
Çok bilmem ama bu türü alamanı önermem.

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Tapinoma cinsine benziyor bu şeklide işçilerle gördüğünüz hiçbir kraliçeyi almayın transfer oluyorlardır.

polat42

Yumurta
Üye
Ben elimdeki karıncayı birkaç gün daha elimde tutucam. Yumurtamazsa aldığım yere aynı koloninin yakınına bırakırım. Yumurtlarsa size de haber veririm.

EArslan

Minör
Üye
Tapinoma cinsine benziyor bu şeklide işçilerle gördüğünüz hiçbir kraliçeyi almayın transfer oluyorlardır.
Hocam arkadaş 2 haftadır ara sıra uğradığını ve 2 haftadır farklı ( aynı da olabilir ) kraliçeleri yuva etrafında gördüğünü belirtmiş. Transferler 2 hafta sürmez herhalde, sürse bile kraliçe 2 hafta dışarıda beklemez. Bence o bir işçi olmuş ama siz kraliçe diyorsanız sizin bilginize saygısızlık etmek istemem.

EArslan

Minör
Üye
Öncelikle sebebi şu:yeni başlayanlar için önermem analmında söyledim
Görseldeki hayvan tapinoma veya lasius. Lasius kolay bir cinsdir. Tapinoma Lasius' a göre biraz zor olabilir ama bence yeni başlayan birisi bakabilir.

enesxx

Yumurta
Üye
Görseldeki hayvan tapinoma veya lasius. Lasius kolay bir cinsdir. Tapinoma Lasius' a göre biraz zor olabilir ama bence yeni başlayan birisi bakabilir.
Ben bakamaz demedim ki evet ama lasiusa göre zor zaten bu mevsimde genelikle uçmazla yani 10-15 güne uçuşları başlar diye düşünüyorum

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Tapinoma ve Lepisiota cinslerinde bu durumu sürekli gözlemliyorum. İşçi olarak çalışmıyorlar, etrafındaki işçiler o kraliçeleri koruma davranışı sergiliyor. Transfer olduklarını da düşünmüyorum, arkadaşın dediği gibi sürekli transfer olacaklarını sanmam. Muhtemelen çiftleşme uçuşu olmayan ve işçilerle birlikte dağılarak üreyen türlerden. Bu türlerin alateleri koloni içerisinde çiftleştikten sonra dişiler birkaç işçiyle birlikte yeni koloni oluşturmaya çıkıyor. Semi claustral oluyorlar çünkü işçiler besin sağlayabilecekleri için vücutlarında besin depolamıyorlar. Benim tahminim bu. Ayrıca kanatlı olmuyorlar çünkü çiftleşme uçuşu yapmıyorlar. Kanatları olmadığı için de kanat kaslarından besin elde etmiyorlar. Yani eğer alırsanız işçilerle birlikte alın ve beslemeye başlayın.

enesxx

Yumurta
Üye
Tapinoma ve Lepisiota cinslerinde bu durumu sürekli gözlemliyorum. İşçi olarak çalışmıyorlar, etrafındaki işçiler o kraliçeleri koruma davranışı sergiliyor. Transfer olduklarını da düşünmüyorum, arkadaşın dediği gibi sürekli transfer olacaklarını sanmam. Muhtemelen çiftleşme uçuşu olmayan ve işçilerle birlikte dağılarak üreyen türlerden. Bu türlerin alateleri koloni içerisinde çiftleştikten sonra dişiler birkaç işçiyle birlikte yeni koloni oluşturmaya çıkıyor. Semi claustral oluyorlar çünkü işçiler besin sağlayabilecekleri için vücutlarında besin depolamıyorlar. Benim tahminim bu.
Bu 2tür bana göre çok kafa karıştırıcı