Kraliçe karınca uçuş

SemihSeberr

Yumurta
Üye
Ankara'da yaşıyorum buralarda bulabileceğim karınca türleri ve uçuş zamanları ne zaman?

cntralperen

Yumurta
Üye
Genelde zaten Türkiye'de en kolay ve yaygın bulunan 3 tür biliyorum ben Messor, Lasius ve Componotus diye biliyorum. Daha sonrasında uçuş zamanı dersen mart-temmuz arası çiftleşme uçuşu oluyor. Ankara'da betonlaşma çok olduğundan bol yeşillikli bir alan bulman lazım.

haryn

Larva
Üye
Genelde zaten Türkiye'de en kolay ve yaygın bulunan 3 tür biliyorum ben Messor, Lasius ve Componotus diye biliyorum. Daha sonrasında uçuş zamanı dersen mart-temmuz arası çiftleşme uçuşu oluyor. Ankara'da betonlaşma çok olduğundan bol yeşillikli bir alan bulman lazım.
Ben Ankara'nın Elmadağ ilçesindeyim bura yemyeşil evimin hemen yanı dağ zaten 500-600 metre uzağımda dönüm dönüm tarlalar var İlk bahar gelsin 5-6 Kraliçe burulup ayrı ayrı koloniler kurmayı planlıyorum.

bulutsensei

Nanitik
Üye
Ben Ankara'nın Elmadağ ilçesindeyim bura yemyeşil evimin hemen yanı dağ zaten 500-600 metre uzağımda dönüm dönüm tarlalar var İlk bahar gelsin 5-6 Kraliçe burulup ayrı ayrı koloniler kurmayı planlıyorum.
fotoğraflı şekilde günlükte görmek isteriz hocam, başarılar.

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Cordiocondyla bulma ihtimalim nedir? Nadir midir?
Selamlar Cordiocondyla bulma ihtimaliniz biraz düşüktür. Kendisi genellikle Myrmica cinsi karıncalar ile karıştırılır, Cordiocondyla-Myrmica ayrımı da bilhassa zordur. Yani anlayabilmemiz için öncelikle Cordiocondyla'nın spesifik özelliklerini bilmemiz gerekir.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ankara'da yaşıyorum buralarda bulabileceğim karınca türleri ve uçuş zamanları ne zaman?
Selamlar, uçuş için hava koşullarının sağlandığı her zaman karınca uçuşuna denk gelebilirsin. Karınca uçuşu için gereken hava koşulu da Mart-Eylül arası gözlemlenir.