Kraliçe döllenmiş mi

itslysan

Yumurta
Üye
Kraliçe karıncanın döllenmiş olup olmadığını nasıl anlıyoruz

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Kraliçe karıncalar genelde çiftleşme uçuşundan sonra kanatlarını döker. Kanatlarını dökmüşse çiftleşmiştir diyebiliriz. Ama çiftleşmeden sonra kanatlarını dökmeyen kraliçeler de olabiliyor. Anlamanın en iyi yolu tamamen karanlıkta bırakıp, strese sokmayıp yumurtlamasını beklemek. Başka bir yolu bildiğim kadarıyla yok.

cruell

Yumurta
Üye
Kraliçe karıncalar genelde çiftleşme uçuşundan sonra kanatlarını döker. Kanatlarını dökmüşse çiftleşmiştir diyebiliriz. Ama çiftleşmeden sonra kanatlarını dökmeyen kraliçeler de olabiliyor. Anlamanın en iyi yolu tamamen karanlıkta bırakıp, strese sokmayıp yumurtlamasını beklemek. Başka bir yolu bildiğim kadarıyla yok.
döllenirse illaki dökülür değil mi döllenmediği halde dökülme şansı var mı ?

EnesAnT

Larva
Üye
bazen döl tutmadığı zamanlarda oluyor ama çok az bir şansla denk gelirsin ama kanadını döktüyse %90 döllenmiştir

İgnifer

Nanitik
Üye
biraz ramiz dayı hesabı olacak ama ("bilemem kardeş , bilemem portakalı soymadan içinden ne çıkacak bilemem ") bilemessin yani
Bildiğim kadarıyla evet çiftleştikten sonra kesin döküyor.
böyle bir şey yok kanat dökmeyen verimli dölü olan bir çok kraliçeye denk geldim
var , ayrıca kanatlarını döküp verimli döl veremeyen de var

kanat dökme olayı genelde uçuşla ilgili uçuş yapan karınca genelde kanatlarını döker
kanat dökme ile döllenme arasında bir pozitif korelasyon var elbet ama sadece bununla kalarak bir şey diyemezsiniz
şansınız varsa gördüğünüz kraliçeler arasından kanatlarını dökmüş olanı almak en mantıklısı

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Eğer bir kraliçe bulurken çiftleşme uçuşundan hemen sonra alıp çiftleştiğine şahit olursanız bu kraliçeye %99 ihtimalle döllenmiş olduğunu söyleyebilirsiniz. Diğer bir ihtimalden bahsedelim, ya kanat dökmüşse? Eğer kanat dökmüşse bulduğunuz kraliçe döllendiğinden söz edebilirsiniz. Yani döllenmiştir. Peki ya kanat dökmediyse? O zaman ihtimallerden söz etmek zorundayız. Eğer kraliçe kanat dökmemişse söyleyeceğimiz sey sadece tahminden ibaret olacaktır. Kısaca kanatsız ise döllenmiş, kanatlıysa da döllenmiş ya da döllenmemiş olabilir. Çünkü kraliçeler çiftleşme uçuşu yaptıktan sonra genellikle kanatlarını dökerler.

İgnifer

Nanitik
Üye
şunu da ekleyeyim döllenmemiş kraliçenin en belirgin özelliği yumurtlamamasıdır diye bir bilgi var dı forumda çok da doğrudur aslında ama eski forumda bi arkadaşın kraliçesinin ilk çıkan yavrusu alate ydi yani kraliçe çiftleşmemiş ve tek n olarak döllenmemiş yumurta yumurtlamıştı ama bu duruma sadece bir kere denk geldik

KayraGcr

Yumurta
Üye

Dölendiye illaki dökülür evet ama bazen bu süre uzayabiliyor eğer kanatları düşmeden döllenip döllenmediğini anlamak için kanatları üst üste değilde yanlara doğru olması gerek . Yani bakınca uçtuğunu anlayabilirsin. Ayrıca çıktıği koloninin yanındaysa, yakınlarında işe alma çünkü bu daha uçuşa başlamadığıni gösterir. Tamamen Tuğkan abinin kraliçe karınca nasıl bulunur videosundan konuştum 40 dk kim olan bakabilirsin.

İgnifer

Nanitik
Üye
h
Dölendiye illaki dökülür evet ama bazen bu süre uzayabiliyor eğer kanatları düşmeden döllenip döllenmediğini anlamak için kanatları üst üste değilde yanlara doğru olması gerek . Yani bakınca uçtuğunu anlayabilirsin. Ayrıca çıktıği koloninin yanındaysa, yakınlarında işe alma çünkü bu daha uçuşa başlamadığıni gösterir. Tamamen Tuğkan abinin kraliçe karınca nasıl bulunur videosundan konuştum 40 dk kim olan bakabilirsin.
hocam dediğini doğru bulmuyorum verimli dölü olup kanatlarını tutan çok kraliçe gördüm ayrıca kraliçe uçmadan önce de çiftleşebiliyor bunuda kendi gözlerimle deneyimledim

kanat dökmeyle uçuş arasında bir ilişki var bunu kabul ediyorum ama uçmadan çiftleşen kraliçeler oluyor

Bora

Larva
Üye
Knk ben sana kesin bilgi vereyim Kanatları var ve yana bakıyorsa Döllenmiş Kanatları var ama kapalı ( Birleşik ) ise %99 Döllenmemiştir Kanatları olmayanlarıda Çlılıklarda değilde yolda bulduysan ve yanında bir sürü ile birlikte değil Tek başına bulduysan Döölenmiştir {Kesin bilgi}

KayraGcr

Yumurta
Üye
h

hocam dediğini doğru bulmuyorum verimli dölü olup kanatlarını tutan çok kraliçe gördüm ayrıca kraliçe uçmadan önce de çiftleşebiliyor bunuda kendi gözlerimle deneyimledim

kanat dökmeyle uçuş arasında bir ilişki var bunu kabul ediyorum ama uçmadan çiftleşen kraliçeler oluyor
Haklısın da dediklerimde bilgi olarak hatta göremedim ben kanatları kapalı olanları almama taraftarıyım şahsen bunu söyledim yani ucmadan önce karınca dolenmez gibi bsi söylemek istemedim yanlış anlatiysam kusura bakmayın haklisiniz dediklerimde şu video da geçiyor:
Tuğkan abide zaten diyor.

Son düzenleme:

bulutsensei

Nanitik
Üye
hocam genelde döllendikten sonraki uçuşlarının ardından kanatlarını dökerler ve boyutları da diğer işçilere oranla daha büyük olduğu için bu şekilde anlayabilirsiniz fakat her zaman kanat dökme olayı yaşanmayabiliyor. bundan kesin emin olmak için videolara bakabilirsiniz. :)