Kraliçe besleme

semirik

Yumurta
Üye
Kraliçeyi test tüpüne aldıktan sonra işçi çıkmadan önce de besleme yapılır mı (yapılıyorsa ne sıklıkla ve hangi miktarda) yoksa işçinin çıkmasını mı beklemek durumundayız?

Uçangecko

Larva
Üye
Merhaba iyi forumlar dilerim kraliçe karınca işçilerini çıkarana kadar besleme yapılmasına gerek yoktur. İşçiler çıktıktan sonra besleme yapılması gerekmektedir kraliçe karıncayı strese sokmadan hafta bir bakarak kendisini ve yumurtaları gözlemleyebilirsiniz. İyi forumlar dilerim 🙂

Emir1

Larva
Üye
Hayır, bazı türler hariç yapmanıza gerek yok.Ben sadece şekerli su veriyorum ne kadar doğrudur bilmiyorum ama.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

İşçi çıkarmadan beslenen kraliçelere de semi-clustral deniyor.Googledan Türkiyedeki cinslere bakabilirsin.

efesaygili

Yumurta
Üye
Kraliçeyi test tüpüne aldıktan sonra işçi çıkmadan önce de besleme yapılır mı (yapılıyorsa ne sıklıkla ve hangi miktarda) yoksa işçinin çıkmasını mı beklemek durumundayız?
Besleme yapmana gerek yok işçi çıktıktan sonra şekerli suyu biküçük cam kavanozun yada bi tabağın içerise şekerli suyu hazırlayıp kürdanla test tüpünün içerisne sürerek işlem uygulayın (TEST TÜPÜNÜ SARSMADAN) sonra pamuğu deliğe tıkayın bu kadar işlem bu ama protein le karıncaları beslemek için kıyma,tartara,unkurdu bana göre un kurdu ve kıymayla deneme yapman 2 side işe yaraya biliri.

semirik

Yumurta
Üye
Besleme yapmana gerek yok işçi çıktıktan sonra şekerli suyu biküçük cam kavanozun yada bi tabağın içerise şekerli suyu hazırlayıp kürdanla test tüpünün içerisne sürerek işlem uygulayın (TEST TÜPÜNÜ SARSMADAN) sonra pamuğu deliğe tıkayın bu kadar işlem bu ama protein le karıncaları beslemek için kıyma,tartara,unkurdu bana göre un kurdu ve kıymayla deneme yapman 2 side işe yaraya biliri.
Anladığım kadarıyla protein içerikleri besinleri ara ara veriyoruz doğru mudur hocam ?

efesaygili

Yumurta
Üye
yani 2 günde bir 3 günde bir bu işlem yapıla bilir ama şöyle yani bazı karıncalar var hemen herşeyi yalayıp yutabiliyorlar o zaman o durum oluşursa eyer günde 1 defa protein takviyesi yapa bilirsin

The_Arthropod

Majör
Ansiklopedik İnsan
Üye
Semi-claustral türlerde işçiler çıkmadan takviye yapılması gerekiyor. Fakat yaygın görülen türlerin çoğu tam claustral olacaktır. Emin olmak için kraliçenin cinsini tespit etmen ve semi-claustral mı değil mi öğrenmen gerek. Yine de dediğim gibi, çoğu yaygın cinsin kraliçeleri böyle bir şeye ihtiyaç duymaz. Messor spp, Formica spp, Camponotus spp, Lasius spp, Tetramorium spp. türlerinin çoğu tam claustral'dır.