Kraliçe 3 Aydır beslenmiyor sorun olur mu?

araxios

Yumurta
Üye
Kraliçe karıncam var ve 25-26 derece sıcaklıkta sürekli ve yumurtaları şekil aldı gözleri ve vücut yapıları oluştu fakat 3 aydır beslenmiyor ortlama işçi karıncaların çıkmasını bekliyim mi beslemek için yoksa beklememi mi önerirsiniz

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Fully claustral bir cinsse(ki o kadar yaşadıysa fully claustraldir.) beslenmesine gerek yok. Bekleyebilirsin zaten işçilerin 1 haftaya kalmaz çıkar.

BerknatKurt

Yumurta
Üye
Bence acele etme. Karanlık bir ortamda hiç kurcalamadan bir süre daha bekle.

AXAS

Yumurta
Üye
İşcilerin 3 ayda çıkması normal mi? Tuğkan abi "Birkaç haftada çıkar." dedi diye hatırlıyorum.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
İşcilerin 3 ayda çıkması normal mi? Tuğkan abi "Birkaç haftada çıkar." dedi diye hatırlıyorum.
"Birkaç" ile ne anlamamız gerekiyor? Yetersiz bir açıklama eğer öyle açıklamışsa. Her evre ortalama 2 hafta sürer. Yumurta evresi + larva evresi + pupa evresi 2 + 2 + 2'den 6 hafta civarında bir süreç söz konusu. Bu süre ortalama. 3 ay gibi bir süre bahar ve yaz dönemi içerisinde normal denemeyecek bir süre ama kış döneminde geçen bir süreyse normal olduğunu düşünüyorum.

araxios

Yumurta
Üye
"Birkaç" ile ne anlamamız gerekiyor? Yetersiz bir açıklama eğer öyle açıklamışsa. Her evre ortalama 2 hafta sürer. Yumurta evresi + larva evresi + pupa evresi 2 + 2 + 2'den 6 hafta civarında bir süreç söz konusu. Bu süre ortalama. 3 ay gibi bir süre bahar ve yaz dönemi içerisinde normal denemeyecek bir süre ama kış döneminde geçen bir süreyse normal olduğunu düşünüyorum.
evet katılıyorum sıcaklık 21 derecedeyken gelişimleri yavaştı ama 25-26 dereceye sabitledim oldukça hızlandır gelişimleri.

AXAS

Yumurta
Üye
Yanlış hatırlıyor da olabilirim.
3 ay sürmesine şaşırdığım için sordum.

Vazonax

Pupa
Üye
3 ay beslenmemiş olsada seni bile besler merak etme 😁 max ne kadar dayanabilen var bilmiyorum ama 1 yıl beslenmeden bekleyen tecrübe ettim

drusus

Nanitik
Üye
3 ay beslenmemiş olsada seni bile besler merak etme 😁 max ne kadar dayanabilen var bilmiyorum ama 1 yıl beslenmeden bekleyen tecrübe ettim
Bunlar bu kadar dayanıklıysa niye iki gün protein vermeyince kamikazeye bağlıyorlar ki yav

Vazonax

Pupa
Üye
Bunlar bu kadar dayanıklıysa niye iki gün protein vermeyince kamikazeye bağlıyorlar ki yav
Kraliçe ayrı koloni ayrı sadece kraliçe varken kraliçe hareket bile etmeden yumurtlamak için uygun gördüğü zamanı bekler calustural bir cinsse besin ihtiyacı duymaz ama koloni sürekli besin arar ve besin oldugu sürece daha fazla yumurta besler ve koloni besin miktarının imkan sagladıgı max işçi sayısına ulaşır fakat besin miktarı azalırsa işçi sayısı besin ölçüsünde tekrar düşer ve denge saglanır işte bu sebeple kamikazeye baglıyorlar :)

araxios

Yumurta
Üye
Kraliçe ayrı koloni ayrı sadece kraliçe varken kraliçe hareket bile etmeden yumurtlamak için uygun gördüğü zamanı bekler calustural bir cinsse besin ihtiyacı duymaz ama koloni sürekli besin arar ve besin oldugu sürece daha fazla yumurta besler ve koloni besin miktarının imkan sagladıgı max işçi sayısına ulaşır fakat besin miktarı azalırsa işçi sayısı besin ölçüsünde tekrar düşer ve denge saglanır işte bu sebeple kamikazeye baglıyorlar :)
koloniyi sabit işçide tutmak için besin miktarını azaltmak işe yarar mı peki

drusus

Nanitik
Üye
koloniyi sabit işçide tutmak için besin miktarını azaltmak işe yarar mı peki
Valla doğru cevap nedir bilmiyorum ama bana riskli gibi geldi ben denemezdim, hem neden sabit işçide tutmak istiyorsun ki

araxios

Yumurta
Üye
10.00 işçiye kadar koloni çıkabiliyo çünkü stabil hale getirmem gerekicek bir yerden sonra bakımı zor olur yoksa benim yediğim öğün kadar yer
tek oturuşta öyle bir koloni tabi bunun için yıllar var ama geleceği planlayarak ilermem lazım
Valla doğru cevap nedir bilmiyorum ama bana riskli gibi geldi ben denemezdim, hem neden sabit işçide tutmak istiyorsun ki