Koloni nüfus artış hızı

Alper

Pupa
Üye
Herkese selam. Benim gibi yeni, tecrübesiz hobicilerin bir çoğu kraliçe bulayım ya da boostlayayım çatır çutur işçi üresin, koloni genişlesin outworldün ve formikaryumun içinde bıcır bıcır gezsinler diye heyecan duyuyor eminim. Fakat bugün bir yerde, mesela camponotus sanctus kolonisi (ben de bu türe sahibim) boostlasak bile sezonda maksimum 15-20 adet işçi verir diye okudum🤦🏻 Bu ne kadar doğru. Tabiki her türün koloni gelişim hızı farklıdır. Yaşam şartlarına göre, beslenmesine göre illaki gelişim değişiyordur. Sizlerin beslediği türe göre gelişim hızınız nasıl. Merak ettim. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. 😊

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
boostlasak bile sezonda maksimum 15-20 adet işçi verir
Bu cümleyi kuran kişi tecrübeli ve bilgili biri aslında ancak buna katılmıyorum. Camponotuslarda işçi çıkma süresi diğer cinslere göre uzundur, yaklaşık 2.5 ay civarı, aynı zamanda da küçük cinslerde olduğu gibi yumurta yığınları görmeniz zordur fakat bırakın 1 sezonu, 3 ayda 20 işçi çıkardığım bile oldu. Campolar için konuşuyorum. Ayrıca yabancı forumlarda +500 işçili campo kolonileri bile gördüm 1 sezonda. Buna hala inanamıyorum ama adamlar yapıyor. Bu sizin sağladığınız şartların yanın da kraliçeye de bağlı bir durum. Bazı kraliçeler çok verimli oluyor ve aşırı yumurta veriyorlar, bazıları ise verimsiz oluyor. Ben sezonda +50 işçi alınabileceğini düşünüyorum.

Lasiuslarda ilk çıkan işçilerimin sayısının 150 olduğunu hatırlıyorum, multi solenopsis kolonimde +200 işçi çıkarmıştım. Multi pheidole kolonimde de ilk işçilerim +100 civarıydı. Küçük cinsler genel olarak böyleler, çok hızlı ürüyorlar.

İşçi çıkana kadar boost yapmayın, stresli bir cinsse ki camponotus gayet stresli, bu daha da zorlaştırıyor işleri. İşçi çıktıktan sonra boost yapın. Hızlı üremelerini istiyorsanız da yumurta eklemesi yapabilirsiniz.

Alper

Pupa
Üye
Bu cümleyi kuran kişi tecrübeli ve bilgili biri aslında ancak buna katılmıyorum. Camponotuslarda işçi çıkma süresi diğer cinslere göre uzundur, yaklaşık 2.5 ay civarı, aynı zamanda da küçük cinslerde olduğu gibi yumurta yığınları görmeniz zordur fakat bırakın 1 sezonu, 3 ayda 20 işçi çıkardığım bile oldu. Campolar için konuşuyorum. Ayrıca yabancı forumlarda +500 işçili campo kolonileri bile gördüm 1 sezonda. Buna hala inanamıyorum ama adamlar yapıyor. Bu sizin sağladığınız şartların yanın da kraliçeye de bağlı bir durum. Bazı kraliçeler çok verimli oluyor ve aşırı yumurta veriyorlar, bazıları ise verimsiz oluyor. Ben sezonda +50 işçi alınabileceğini düşünüyorum.

Lasiuslarda ilk çıkan işçilerimin sayısının 150 olduğunu hatırlıyorum, multi solenopsis kolonimde +200 işçi çıkarmıştım. Multi pheidole kolonimde de ilk işçilerim +100 civarıydı. Küçük cinsler genel olarak böyleler, çok hızlı ürüyorlar.

İşçi çıkana kadar boost yapmayın, stresli bir cinsse ki camponotus gayet stresli, bu daha da zorlaştırıyor işleri. İşçi çıktıktan sonra boost yapın. Hızlı üremelerini istiyorsanız da yumurta eklemesi yapabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Evet hızlı üremelerini istiyorum. Şuan 15 işçili. Önlerine hergün un kurdunu koyuyorum. Bazen yiyip bazen dokunmuyorlar bile. 20 gündür bende olmasına rağmen yumurtalardan çıkan olmadı.

typhoonates35

Yumurta
Üye
Teşekkür ederim. Evet hızlı üremelerini istiyorum. Şuan 15 işçili. Önlerine hergün un kurdunu koyuyorum. Bazen yiyip bazen dokunmuyorlar bile. 20 gündür bende olmasına rağmen yumurtalardan çıkan olmadı.
Hobiye daha başlama kararını vermeye çalışan birisi olarak yaptığım araştırmalarda un kurdu yerine buffalo kurdu vermenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum hiç denediniz mi? Ya da hiç araştırma yaptınız mı? Hızlandırma işlemi için bolca protein gerekiyor diye biliyorum ama dediğim gibi yanlışlarım olabilir. Her neyse un kurdu %48 civarında protein içeriyor ve geri kalanı ise neredeyse yağ ama buffalo kurdu %70+ bir protein içeriyor ve yağ oranı da daha az olmuş oluyor belki biraz daha pahalı olabilir fakat bence hızlandırma için buffalo daha mantıklı bir tercih olabilir bir de mite galiba böyle yazılıyordu karınca kenesi yani onu da yiyormuş yani mite şansı da diğerlerine göre daha azmış. Bunların hepsi benim 1 gecede edindiğim bilgiler tecrübeli kişilerin yorumunu bekliyorum ☺️

Gala2000

Nanitik
Üye
Sa, üreme süresini cok fazla belirleyen faktör var besleme, sicaklik ve koloni büyüklügü gibi. Kolonin büyüdükce gelisim cok daha hizlanacaktir. Misal benim kolonimde tahminen günde 30-40 tane yeni karinca doguyordur

typhoonates35

Yumurta
Üye
Sa, üreme süresini cok fazla belirleyen faktör var besleme, sicaklik ve koloni büyüklügü gibi. Kolonin büyüdükce gelisim cok daha hizlanacaktir. Misal benim kolonimde tahminen günde 30-40 tane yeni karinca doguyordur
Camponotus Sanctus mu ? Ve kaç senelik? Benim bildiğim kadarıyla ilk 2 sene yavaş 3. Sene patlama yapan bir tür.