Koloni içi çiftleşen Lasius

Antlantis

Nanitik
Üye
Arkadaşlar öncelikle merhabalar burda tamamen kendi tecrübe ve gözlemime dayanan bir olay anlatacam konumuz ev içine kurulmuş ve kendi uçuşlarına başlamış ancak evden çıkamadığı için kendi kolonisiyle çiftleşen Lasius kraliçeleri ve sonrasında benim çaba ve gözlemlerim.

İlk karşılaşmam:
Evin içinde değişik hareketlerle yürüyen kraliçeler görmeye başladım pek anlam vermemiştim o zaman çünkü hobiye ilk başladığım yıldı yeterli Bilgi ve donanıma sahip değildim kraliçelerin çiftleşmeden önce normal birer karınca gibi davrandıkları ancak çiftleşen karıncalar aradan 1-2 dk geçmesiyle sersemlidekileri, düşüp durduklarını ve en kötüsü sanki iskeleti erimiş gibi ayakları yere yapışık bi şekilde sürünerek ilerliyordu.
IMG_1140.png

12A9CE52-4870-4CAA-B100-724BFE1CB48F.jpeg
Müdahalelerim ve sonrası: Kraliçelerden 3-4 adet aldım ve enerji kaynağı verip düzeltmeyi amaçladım. Bu süre zarfında evde bu uçuşların ne kadar zaman önce başladığını öğrenmek için anneme danıştım ve her sene yerde bir sürü ölü kraliçenin olduğunu söyle. Karıncalar şekerli suyun ardından tekrar yürümeye başladılar ilk başlarda düşmelerin ardından saatlerce harektis kaldılar öldüklerini düşünüp tüpü titrettiğimde ise, yürüme kabiliyetlerinin artığını gördüm ve dinlenmeleri için yarına kadar bekledim. Ertesi gün karıncalar hareketlenmişti ama sadece birazcık yürüyebiliyorlardı ve değişik siyah sıvılar çıkartıyorlardı. Bir tanesi dışında hepsi tekrar dışarı saldım o elimde kalan ise yumurtlamıştı aradan haftalar geçti ve 3 adet büyük yumurta topları oluştu ama hiç larva olmadı. Yaklaşık bir ay geçti ve ben işçi eklemesi yapmaya çalıştım. Ancak kraliçe kabul etmeyince işçiyi çıkartmak zorunda kaldım ve 1 hafta sonra yaklaşık kraliçe öldü.
IMG_1143.png

2. Karşılaşmam ve deneyler

Planlama:
Lasius uçuşlarının başlaması ardından evin içindeki koloniyi sıkı bir takibe aldım. Prensesleri oluşmuş ancak yuva ağzına çok nadir çıkıyorlardı. Uçmaya başladılar evin içinde bir müddet sonra onlarca kraliçe ve prenses vardı. Yuva ağzından 1 adet prenses aldım ve sonradan çiftleşmiş

Deney 1: Aklımda çiftleşmemiş olan prensesi dışardan bulduğum bir prensesle çiftleştirmek vardı, ikisini bir araya getirdim ve bir müddet sonra çiftleştiler. Kraliçe kanatlarını döktü ve onu ertesi gün bir problem olucak mı diye bir kenera kaldırdım. Ertesi gün kraliçe gayet sağlıklı görünüyordu enerji kaynağı verip onu daha sonra bakmak üzere kaldırdım. 1 ay sonra yumurta topları vardı ve onların yanı sıra 1-2 adet larvasıda bulunmaktaydı. Bu başarılı olduğumun göstergesiydi.

Deney 2: Burda önceki yıl bulduğum gibi olacaklar mı diye 3 çiftleşmiş kraliçeye bakmaya başladım biri bulduğumda ölü gibiydi ikisinede enerji kaynakları verdim ve beklemeye başladım ertesi gün bulduğumda ölü gibi olan ölmüş ancak diğerileri hayatta ve hareketlenmişti bunlardan birini farklı bi deney için ayırdım. 1 ay sonra ayırmadığım yumurta topları vardı ancak larva yoktu. Sonradan kraliçe öldü.

Deney 3: Ayırdığım hareketlenmiş çiftleşmiş kraliçenin yanına dışardan koyduğum bir prensi koydum ancak çiftleşip çiftleşmediklerini göremedim 2-3 gün sonra prens ölü bir şekilde yuva ağzının orda duruyordu. Kraliçe 1 ay sonra yumurtaların yanında 1 larvası oldu ama yaklaşık 2 haftam sonra hiç bir gelişme olmadı kraliçe yumurtaları ve larvaları yedi ardından öldü.

Burda sizlere 2 senelik bir gözlem ve deneylerimi anlattım umarım ilginizi çekmiştir sonuç olarak hobiye ara verdiğimden hiç bir lasius kalmamıştı.

Sevgilerimle Yusuf Yaman (Antlantis)

Son düzenleme: