Kışın uçuş olur mu?

selam

Yumurta
Üye
Messorlar ocak ortası yani kışın uçar mı uçarsa hangi türler uçar?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Sonbaharda son kez messor crematogaster gibi bazı cinsler uçuşunu yaparlar ve sezon kapanır kış boyunca uçuş olmaz kıştan sonra martın ortasında yavaştan yeni sezon açılmaya başlar

enesxx

Yumurta
Üye
bu tarz videolara bakabilirsiniz uçma derken ağaçlarda oluyor demek istedim yanlış anlaşıldıysam özür dilerim (bağlantı yı aç)

selam

Yumurta
Üye
Sonbaharda son kez messor crematogaster gibi bazı cinsler uçuşunu yaparlar ve sezon kapanır kış boyunca uçuş olmaz kıştan sonra martın ortasında yavaştan yeni sezon açılmaya başlar
Ben ocakta kraliçe bulmuştum o yüzden sordum. Yuva kazmaya çalışıyordu yani taşınırken falan almadım.

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Siz beni yanlış anladınız evet kış aylarında da rastlayabilirsiniz kraliçelere, yuvayı su basmıştır çıkar başka yuva arar işçileri ölmüştür ... birsürü durum olabilir. Ama uçuş olmaz

AnAntlas

Yumurta
Üye
Messorlar ocak ortası yani kışın uçar mı uçarsa hangi türler uçar?
Şubat uçuşu olabilir, aralığın başında sıcak iklimlerde uçuş olabilir, genelde bu tarz zamanlarda sonbahar türleri veya Max prenolepis falan uçuş yapar ama bulma şansınız çok yoktur

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Şubat uçuşu olabilir, aralığın başında sıcak iklimlerde uçuş olabilir, genelde bu tarz zamanlarda sonbahar türleri veya Max prenolepis falan uçuş yapar ama bulma şansınız çok yoktur
Prenolepis nites sonbaharda uçuş yapmaz sezon başında, baharda uçarlar…

AnAntlas

Yumurta
Üye
Prenolepis nites sonbaharda uçuş yapmaz sezon başında, baharda uçarlar…
Şubat ilk bahara dönerken dedim zaten bende.
Sonbahar türlerinden sonra prenolepis dedim ve ayırdım. Şubat sonu sıcak iklimlerde prenolepis uçabilir efendim :)

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
“Aralığın başında sıcak iklimlerde uçuş olabilir”

Aralığın başında sıcak olsa bile karıncalar uçamazlar sonbaharda uçtuktan sonra kraliçe yeni alete yumurtası yapacak o yumurtlar gelişecek kraliçeler dronlar olgunlaşacak sonra yuva ağzına çıkıp başka yuvalardan feramon bekleyeclerde. En erken mart başı mart ortası uçabilirler (Türkiye şartlarında)