Kayra'nın Günlüğü

Jurnest

Yumurta
Üye
Merhaba aceleci vermiş olduğum bi kararla karides akvaryumu kurdum. Deneyimlerimi ve maliyetini sizlere de aktarmak isterim. Öncelikle bu konuda bana yardımcı olan Utgea ve Mertali'ye teşekkürlerimi sunmak isterim.

8 Ekim 2022:

Sahibinden de bulduğum evime yakın bi akvaryumcudan 45x32x36h boyutlqrında bi akvaryum satın aldım. Fiyat: 150₺.

Hepsiburada üzerinden Armatür'k 40cm eko akvaryum aydınlatmasının siparişini verdim. Fiyat: 165₺(normalde 240₺ ancak çeşitli kuponlar, kampanyalar ve puan ile bu fiyata geldi).

9 Ekim 2022:
N11'den Tetra Crusta Granules karides yemi sipariş verdim(Yanlış sipariş vermişim tetra Crusta Menu vermek istiyordum normalde 😁). Fiyat 60tl(Normal fiyatı 100₺).

10 Ekim 2022:
Hepsiburada'dan 60mm petri kabı sipariş ettim(65mm petri kabı hediye yollamışlar). Fiyat: 24₺.

Hepsiburada'dan Reeflowers Bactaria Feeder 85ml sipariş verdim(Henüz kullanma fırsatım olmadı). Fiyat: 43₺

12 Ekim 2022:
Atakan Petshop'dan;
1×Bacopa Monnieri Saksı Canlı Bitki
2×Hygrophila Polysperma Ceylon Zeytin Saksı Canlı Bitki
2×Marimo Moss Ball
2×Limnophila Sessiliflora Saksı Canlı Bitki
1×Fissidens Sp Fox Moss Tele Sarılı(Farklı poşette kağıda sarılı geliyormuş benim gibi düz kağıt zannedip açıp bakmadan çöpe atmayın 😔)
5Kg 1-2mm dere kumu
1Kg Lav kayası
1×Dophin SFP16 Motorlu Pipo Filtre(Daha kullanamadım)
Fiyat: 450₺.

Toplam fiyat:892₺

Henüz bakteri döngüsü oluşmadan karidesleri sipariş etmeyeceğim. Düşündüğüm karides "Bloodmary Karides" 10 adet ile başlamayı planlıyorum.

14 Ekim 2022:
Saat 7 gibi gelen kargomu teslim alıp apar topar kuruluma geçtim. Bitkileri bi miktar suyun içine koyup, önce akvaryumu ardından; dere kumu ve lav kayasını yıkadım.
Akvaryumun altına kaydırmaz serip geçici olarak salonumun bi köşesine yerleştirdim(Muhtemelen sonsuza kadar orada kalacak😁). Ardından yıkamış olduğum kumu zemine yerleştirdim, bi köşeye de lav kayamı koydum. Yaklaşık 30Lt su koyup bitkileri dikmeye başladım. Maalesef cımbız almayı atladığım için biraz kaba davranarak elimle bitkileri tek tek diktim. Ardından akvaryumun üstünü tamamladım. Tam pipo filtre ile armatürü çalıştıracaktım ki en önemli şeyi almadığımı fark ettim, uzatmalı kablo... Biraz yerinden haraket ettirerek armatürü takabildim ancak pompayı takamadım bundan dolayı da bakteri kültürü diye satılan ancak bakteri besini olan ürünü kullanmaya başlayamadım.

Bugün bi uzatmalı kablo alıp pompayıda çalıştırmaya başlayacağım.
Tüm deneyimlerim bunlar umarım karides akvaryumu kurmak isteyenlere süreç ve maliyet açısından bilgi vermiştir ilerleyen dönemlerde güncellemeler yapacağım.
Şu an elimde tek fotoğraf var farklı açılardan çekim zaten pek ilginç bir şey de yok. Koca bi yeşillik salatasına benziyor😁. Bence biraz bitki işini abartmışım.

20221014_213830.jpg
Fotoğrafta nedense bitkiler az gözüküyor ama daha çok.

Biraz uzun bir yazı oldu kusra bakmayın.

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Güzel bir kurulum olmuş, elinize sağlık. Devamını bekliyorum:)

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Hayırlı olsun hocam. Umarım devamında aldığınız yavrularıda görürüz 👍

Jurnest

Yumurta
Üye
Ufak bi güncelleme;
Sessiflora yaprakları beyazladığı için forum da bir soru açmıştım ancak gözlemlediğim kadarıyla boy atarken en üstte ki yapraklar beyaz oluyor ardından yeşil rengini alıyor.

Sessiflora ve zeytinin kökleri çok güzel tutundu ama bacopalar pek iyi tutunmadı gibi geliyor(Bugün bir tanesi zeminden ayrılmıştı).

Evvelsi gün bitkilerde beyazlama(O durumun normal olduğunu daha yeni fark ettim) olduğu için "Reeflowers Aquaplants All Inculusive" sıvı gübre kullanmaya başladım. Şimdiden fark etti. Bitkiler akvaryumun üstüne çıkıyor neredeyse.

Sizlere de bir sorum olacak. Kurulum esnasında kumların arasında hava kabarcıkları kaldı ve hala geçmiyor. Bu durum zamanla düzelir mi? Düzelmez ise ne yapabilirim? Teşekkürler
20221019_223114.jpg

Sessiflora'ları belli bir yerden kesip tekrar dikersem kök tutar mı? Çünkü sağ tarafta biri akvaryumdan ayrılma kararı aldı😁.

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Bahsettiğiniz kabarcıklar anladığım kadarıyla kumla oynayınca açığa çıkıyor. Normal bir durum dert etmenize gerek yok. Zamanla balıklar kumla oynadıkça, bitkiler kök saldıkça, suda hareketlilik oldukça geçer ama hemen gitsin istiyorsanız kumu hafif karıştırarak kurtulabilirsiniz fakat bitkilerin yerinden çıkmasına ve amonyak-nitrit-nitrat patlamasına sebep olabilirsiniz. Bence sizi rahatsız etmiyorsa hiç gerek yok.

Budadığınız sessifloraları da tekrardan ekebilirsiniz. aklınızda bulunsun budanan bitki budandığı yerden uzamaz sürgün vererek gelişmeye devam eder.

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Ufak bi güncelleme;
Sessiflora yaprakları beyazladığı için forum da bir soru açmıştım ancak gözlemlediğim kadarıyla boy atarken en üstte ki yapraklar beyaz oluyor ardından yeşil rengini alıyor.

Sessiflora ve zeytinin kökleri çok güzel tutundu ama bacopalar pek iyi tutunmadı gibi geliyor(Bugün bir tanesi zeminden ayrılmıştı).

Evvelsi gün bitkilerde beyazlama(O durumun normal olduğunu daha yeni fark ettim) olduğu için "Reeflowers Aquaplants All Inculusive" sıvı gübre kullanmaya başladım. Şimdiden fark etti. Bitkiler akvaryumun üstüne çıkıyor neredeyse.

Sizlere de bir sorum olacak. Kurulum esnasında kumların arasında hava kabarcıkları kaldı ve hala geçmiyor. Bu durum zamanla düzelir mi? Düzelmez ise ne yapabilirim? Teşekkürler
Ekli dosyayı görüntüle 19549

Sessiflora'ları belli bir yerden kesip tekrar dikersem kök tutar mı? Çünkü sağ tarafta biri akvaryumdan ayrılma kararı aldı😁.
Öncelikle iyi akşamlar Mertali hocam zaten çoğu konuya değinmiş onlar için bir daha yazmayayım.. Bacopalarda bitki formları bozulmaya başlar ya da çoğu topraktan ayrılmaya başlarsa birde hepsini ayrı ayrı değilde bir arada birbirine yakın şekilde ekmeyi dene istersen kök yapısı gereği sık bir şekilde ekilince kuma daha iyi tutunuyorlar. Bu arada karides akvaryumlarında gübre kullanımı gerçekten tehlikeli bir işlemdir şu an akvaryumda karides olmadığı için sorun olmayabilir fakat karidesleri ekledikten sonra da kullanmaya devam edersen karides ölümleri yaşayabilirsin bu yüzden tavsiyem gübre vermeyi karidesleri eklemeden önce yapacağın son su değişiminden önce bıraz zaten bitkiler kolay bitkiler olduğu için gübresiz de hızlı bir şekilde gelişeceklerdir.

Jurnest

Yumurta
Üye
Bahsettiğiniz kabarcıklar anladığım kadarıyla kumla oynayınca açığa çıkıyor. Normal bir durum dert etmenize gerek yok. Zamanla balıklar kumla oynadıkça, bitkiler kök saldıkça, suda hareketlilik oldukça geçer ama hemen gitsin istiyorsanız kumu hafif karıştırarak kurtulabilirsiniz fakat bitkilerin yerinden çıkmasına ve amonyak-nitrit-nitrat patlamasına sebep olabilirsiniz. Bence sizi rahatsız etmiyorsa hiç gerek yok.

Budadığınız sessifloraları da tekrardan ekebilirsiniz. aklınızda bulunsun budanan bitki budandığı yerden uzamaz sürgün vererek gelişmeye devam eder.
Kumun öyle olması çok rahatsız etmiyor, bi kaç gündür gözüme çarpıyordu ondan dolayı merak ettim. Sessiflora'nın birinde gövdesinden farklı bi gövde gibi uzayan bi parçası var belki onu kesip ekersem ana bitki de sorun olmaz diye düşünüyorum. Bi deneyeceğim.

Cevabınız için teşekkür ederim.
Öncelikle iyi akşamlar Mertali hocam zaten çoğu konuya değinmiş onlar için bir daha yazmayayım.. Bacopalarda bitki formları bozulmaya başlar ya da çoğu topraktan ayrılmaya başlarsa birde hepsini ayrı ayrı değilde bir arada birbirine yakın şekilde ekmeyi dene istersen kök yapısı gereği sık bir şekilde ekilince kuma daha iyi tutunuyorlar. Bu arada karides akvaryumlarında gübre kullanımı gerçekten tehlikeli bir işlemdir şu an akvaryumda karides olmadığı için sorun olmayabilir fakat karidesleri ekledikten sonra da kullanmaya devam edersen karides ölümleri yaşayabilirsin bu yüzden tavsiyem gübre vermeyi karidesleri eklemeden önce yapacağın son su değişiminden önce bıraz zaten bitkiler kolay bitkiler olduğu için gübresiz de hızlı bir şekilde gelişeceklerdir.
Bacopa'lar sol alt köşede ekili. Aralarında 2-3cm farkla ektim daha hoş gözüktüğünü düşündüğüm için şu ana kadar sadece biri kök tutmadı bi daha topraktan ayrılırsa başka bacopayla aynı yere ekerim belki diğerinin kökü onu tutar.
Gübre konusunda da çok araştırdım kimileri kullanın diyor, kimileri kullanmayın diyor emin olamadım kullanayım dedim. Bi hafya daha gübreleme yapar, sonra gübreyi keserim 1 hafta sonra da %35 su değişimi yaparım umarım öyle yapınca sorun olmaz.

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Kumun öyle olması çok rahatsız etmiyor, bi kaç gündür gözüme çarpıyordu ondan dolayı merak ettim. Sessiflora'nın birinde gövdesinden farklı bi gövde gibi uzayan bi parçası var belki onu kesip ekersem ana bitki de sorun olmaz diye düşünüyorum. Bi deneyeceğim.

Bacopa'lar sol alt köşede ekili. Aralarında 2-3cm farkla ektim daha hoş gözüktüğünü düşündüğüm için şu ana kadar sadece biri kök tutmadı bi daha topraktan ayrılırsa başka bacopayla aynı yere ekerim belki diğerinin kökü onu tutar.
Gübre konusunda da çok araştırdım kimileri kullanın diyor, kimileri kullanmayın diyor emin olamadım kullanayım dedim. Bi hafya daha gübreleme yapar, sonra gübreyi keserim 1 hafta sonra da %35 su değişimi yaparım umarım öyle yapınca sorun olmaz.
Su değişiminden sonra tekrar gübreleme yapmazsanız sorun olacağını sanmam.

Jurnest

Yumurta
Üye
Güncelleme;
Kuzenim sürpriz olsun diye karides besleyeceğimi bilmeden bir miktar balık almış. Satın aldığı yer de iadeyi kabul etmeyince benim karides akvaryumu oldu balık akvaryumu... Mutsuz değilim ama mutlu da değilim açıkçası. Balıklardan birinin türünü bile bilmiyorum zebra ve lepistes'i biliyorum sadece. Bi kaç tane de vatozla çöpçü var.
Fotoğrafdaki beyaz balığın türünü söyler misiniz lütfen?
1eloshp.jpg

rp3b77a.jpg

20221030_093558.jpg20221029_185210.jpg
Bir kaç ay sonra karides akvaryumunda kurmayı planlıyorum ya da bu akvaryumdan balıkları alacağım emin değilim 😁.