Karıncaya neler oluyor?

AvcBahadir

Yumurta
Üye
Arkadaşlar merhaba,
Satın aldığım messor barbarus kraliçesi 2 gündür hiç rahatsız edilmedi deney tüpü içerisinde duruyordu hiç bakmadım bile diyebilirim. Akşam geldim dışardan koruyucunun üzerinden baktığımda deney tüpü içerisinde bir sağa bir sola koşuşturup durduğunu gördüm. Kraliçe yerinde durmuyor bunun sebebi ne olabilir?

Sürekli kırmızı bir koruyucu ile çevrili ve hiç hareket ettirmiyorum deney tüpünü. Hiç strese sokacak bişey yapmadım. Yanlış veya eksik bir şey mi yapıyorum?

Ballı su veya tohum vermeli miyim bilgisi olan hızlıca cevaplayabilirse çok sevinirim.
Herkese iyi akşamlar

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Hiçbir besin vermemelisin, yaşam alanına yabancı hiçbir şey girmemeli. Tehdit olarak algılanabilir ve stresi arttırır.

Kırmızı cover üstünde vs. ışık varsa tamamen karanlıkta durmuyorsa ışık almasını engelleyebilirsin. Işığı tamamen engelleyen bir cover takabilirsiniz.

Titreşim ve sarsıntı da olmasın bulunduğu yerde. Ani sıcaklık değişimleri de strese sebep olabilir. Ciddi bir sorun yaratmaz muhtemelen ama yumurta üretimini geciktirir. Stresin hızlıca geçmesi için minimum rahatsızlık yaratacak bir ortam sağlayın.

Ortama alışma süreci olarak yorumlanabilir. Bu davranışları tüpe yeni koyulan kraliçelerde sık gözlemliyoruz. Günlerce pamuğu çekiştiren Camponotuslar ve Cataglyphisler bir örnek. Alışmalarının ardından yumurtlamaya başlarlar.

AvcBahadir

Yumurta
Üye
Hiçbir besin vermemelisin, yaşam alanına yabancı hiçbir şey girmemeli. Tehdit olarak algılanabilir ve stresi arttırır.

Kırmızı cover üstünde vs. ışık varsa tamamen karanlıkta durmuyorsa ışık almasını engelleyebilirsin. Işığı tamamen engelleyen bir cover takabilirsiniz.

Titreşim ve sarsıntı da olmasın bulunduğu yerde. Ani sıcaklık değişimleri de strese sebep olabilir. Ciddi bir sorun yaratmaz muhtemelen ama yumurta üretimini geciktirir. Stresin hızlıca geçmesi için minimum rahatsızlık yaratacak bir ortam sağlayın.
Anladım çok teşekkür ederim dinleyeceğim söylediklerinizi ancak stresini yok etmek için biraz maalesef ballı su koydum bir damla kadar deney tüpüne ve biraz raahtsız etmiş olabilirim inşallah daha fazla strese girmemiştir.
Tüpte su bir miktar azalmış suya yetişemiyor mu diye düşünüyorum ancak pamuk tamamen deyiyor suya. Sorunun bu olduğunu da düşünmüyorum. Umarım daha fazla strese girmez.
Teşekkürler tavsiyeler için

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Su ile alalakalı bir sorun değildir, yazımın sonunda sebebine dair bir ekleme yaptım. Besin vermeniz hatalı olmuş ama çok da sorun yaratmaz diye düşünüyorum. İyi hobiler.

AvcBahadir

Yumurta
Üye
Evet pamuğu benimki de çekiştirmiş baya da dağıtmış aslında Allahtan ince bir pamuk değil ancak baya dağıtmış pamuğunu da. Umarım toparlar şuan hala deli dana gibi sağa sola koşuşturuyor. Siyah tişört ile bulunduğu kutunun ışık ile bağını kopardım. Zifiri karanlıkta şuan olduğu yer umarım kısa zamanda normale döner..