Karıncalarım Ne ile Besleniyor

Efe_4534

Yumurta
Üye
Arkadaşlar merhaba yakın zamanda 150+ işçili tapinoma sessille kolonimi test tüpünde formicarium a transfer ettim beslemesi imkansız hala gelmişti transfe süreci 3 gün sürdü ve tüm yumurtaları yediler outworldlerine ballı su, şekerli su, su, un kurdu, bal, vb. koydum önceden un kurdu verdiğimde artık bırakmayan koloni şimdi hiç birine el sürmüyor ve neredeyse hiç outworld e çıkmıyor (arda bir 3-4 işçi ballı su içmeye çıkıyor) transfer sürecinde 30-40 işçi kayıp verdiler ve baya bir strese girdiler acaba ölüleri yiyiyor olabilirler mi ? yada ne ile besleniyorlar çünkü su içtiklerini neredeyse hiç görmedim. Şimdiden cevaplarınız için sağ olun.
272999700_1069298900309408_1591084854412113244_n.jpg

Berk1497

Pupa
Üye
Karıncalar açlığa dayanıklı canlılardır. Bir kaç hafta bile bir şey yiyip içmeden yaşayabilir birçok cinsleri. Yemeklerini outworldün formikaryum girişine yakın koy. Formikaryum çok büyük gelmiş. Ondan böyle bişey yaşamışlardır. Sıcaklık ve neme özen göster. Birkaç haftaya toparlayacaklarını düşünüyorum
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Sağ alt ve sol üstteki odaları kapatmak imkanın varsa pamuk vs ile kapat onları. Faydası olacaktır
Karıncalar açlığa dayanıklı canlılardır. Bir kaç hafta bile bir şey yiyip içmeden yaşayabilir birçok cinsleri. Yemeklerini outworldün formikaryum girişine yakın koy. Formikaryum çok büyük gelmiş. Ondan böyle bişey yaşamışlardır. Sıcaklık ve neme özen göster. Birkaç haftaya toparlayacaklarını düşünüyorum

Efe_4534

Yumurta
Üye

Sağ alt ve sol üstteki odaları kapatmak imkanın varsa pamuk vs ile kapat onları. Faydası olacaktır
bilgi için teşekkürler sağ alt ve sol üstte ölüler vardı normalde ama şimdi hepsini sağ alta taşıdılar normalde formicarium dışına çıkarmaları gerekiyor ama sanki yiyecekmiş gibi stokladılar o yüzden sordum. Pamukla kapatma fikri benimde aklıma geldi ama formicarium vidalı yani anlık açıp kapayamam çok fazla işçi kaçabilir.

MuratErfidan

Larva
Üye
bilgi için teşekkürler sağ alt ve sol üstte ölüler vardı normalde ama şimdi hepsini sağ alta taşıdılar normalde formicarium dışına çıkarmaları gerekiyor ama sanki yiyecekmiş gibi stokladılar o yüzden sordum. Pamukla kapatma fikri benimde aklıma geldi ama formicarium vidalı yani anlık açıp kapayamam çok fazla işçi kaçabilir.
Stoklamak değil de formicarium büyük geldiği için formicariumu outworld gibi kullanıyorlar. Biraz daha küçük olsa outworlde çıkarırlar.

Berk1497

Pupa
Üye
Stoklamak değil de formicarium büyük geldiği için formicariumu outworld gibi kullanıyorlar. Biraz daha küçük olsa outworlde çıkarırlar.
Öyle yapmalarının sebebi tam olarak bu. Bence yol yakınken bazı odaları kapatmaya bak. Ben olsam öyle yapardım açıkçası. İnşallah sıkıntısız atlatırlar süreci

Formikaryum büyük olduğu için içinde bazı kısımları çöp olarak kullanacaklardır. Bu da ilerleyen zamanlar ciddi sıkıntılara, küflere, mite'lara sebebiyet verecektir.

Efe_4534

Yumurta
Üye
Öyle yapmalarının sebebi tam olarak bu. Bence yol yakınken bazı odaları kapatmaya bak. Ben olsam öyle yapardım açıkçası. İnşallah sıkıntısız atlatırlar süreci

Formikaryum büyük olduğu için içinde bazı kısımları çöp olarak kullanacaklardır. Bu da ilerleyen zamanlar ciddi sıkıntılara, küflere, mite'lara sebebiyet verecektir.
Tekrardan bilgiler için teşekkürler ama bunu yaparlarken kraliçenin bile kaçma riski var şimdilik kendi hallerine bırakıcam napalım artık.

merhabalar dediğinizi bir daha düşündüm ve gereksiz odaları pamukla kapatmaya verdim bunun için önce koloniyi test tüpüne transfer etmeye çalışıyorum etrafı coverlı bir test tüpünü outworld ün içine koydum formicarium un üstüne ışık ttum dün gece biraz panik ve kıpırtılar yaşamışlardı sabah uyandığımda tekrar kümelenmiş ve normal biçimde formicariumdalardı bende outworldü coverlama kararı aldım ve şuan ışık alamayacak şekilde kapadım şimdi 5-10 işçi şuan cover yaptığım outworld de geziyor ama hala en ufak transfer belirtisi yok. Sizce yapmam gereken başka bir şey var mı ? sormamın sebebi test tüpünden outword e 1 saatte yerleşmiştiler acaba bu kadar uzamasının sebebi ne ?

Son düzenleme:

Berk1497

Pupa
Üye
Formikaryumdan çıkıp test tüpüne kolay kolay yerleşmeyebilirler. Benim hiç duymadığım biraz metod bu açıkçası. Geniş alandan kapalı dar alana girmeyebilirler. Bence formikaryumu geniş bir leğen gibi bir şeyin içine koy, vidaları aç pamuğu koy, kaçanları lependen alır outworlde atarsın sonra tekrar. Sıkıntı olmaz

Efe_4534

Yumurta
Üye
Formikaryumdan çıkıp test tüpüne kolay kolay yerleşmeyebilirler. Benim hiç duymadığım biraz metod bu açıkçası. Geniş alandan kapalı dar alana girmeyebilirler. Bence formikaryumu geniş bir leğen gibi bir şeyin içine koy, vidaları aç pamuğu koy, kaçanları lependen alır outworlde atarsın sonra tekrar. Sıkıntı olmaz
tamamdır yemekten sonra deniyeceğim bu gün bana eziyet oldular komple leğenin kenarlarına kalınca bariyer sürdüm kurusun diye bekliyorum bilgiler için sağ olun iyi günler

bulutsensei

Nanitik
Üye
hocam tuğkan abi gibi yemekleri ve suları outworldün girişine yani formikaryumun tam kapısına koyarsan bulmaları ve kullanmaları daha kolay olur diye tahmin ediyorum. stres yaptılarsa bir süre rahatsız etme bence.

Berk1497

Pupa
Üye
tamamdır yemekten sonra deniyeceğim bu gün bana eziyet oldular komple leğenin kenarlarına kalınca bariyer sürdüm kurusun diye bekliyorum bilgiler için sağ olun iyi günler
Uğraşmak da kıymetli yapıyor. Bakma arada insanı bıktırıyor üzüyor, hatalar oluyor. Ama düzeltiyor zamanla 😅 geçen karıncanın üstüne suluk düşürdüm ben de, Allah affetsin 😅😅

Sydrotik

Yumurta
Üye
Üstündeki pleksiyi ortada kestirebilme imkanın varsa ileride koloni büyünce daha az kaçakla pamukları çıkarabilirsin.

Mundereous

Yumurta
Üye
Arkadaşlar merhaba yakın zamanda 150+ işçili tapinoma sessille kolonimi test tüpünde formicarium a transfer ettim beslemesi imkansız hala gelmişti transfe süreci 3 gün sürdü ve tüm yumurtaları yediler outworldlerine ballı su, şekerli su, su, un kurdu, bal, vb. koydum önceden un kurdu verdiğimde artık bırakmayan koloni şimdi hiç birine el sürmüyor ve neredeyse hiç outworld e çıkmıyor (arda bir 3-4 işçi ballı su içmeye çıkıyor) transfer sürecinde 30-40 işçi kayıp verdiler ve baya bir strese girdiler acaba ölüleri yiyiyor olabilirler mi ? yada ne ile besleniyorlar çünkü su içtiklerini neredeyse hiç görmedim. Şimdiden cevaplarınız için sağ olun.
272999700_1069298900309408_1591084854412113244_n.jpg
Karıncalar kendi ölülerini yemezler extra olarak bilgi

haryn

Larva
Üye
Geçmiş olsun dostum toparlanır inşallah.

Efe_4534

Yumurta
Üye
gelişmelerden lütfen haber ver merak ediyorum da
Merhabalar öncelikle Berk1497 olmak üzere sorunuma çözüm bulmaya çalışan herkese teşekkürler sorun çözüldü şimdi nasıl çözdüğümden bahsedeceğim ilk olarak formicariumu leğenin içine koyup outworld ile formicarium arasındaki silikonu kesip ikisini ayırdım dağa sonra outworld girişine pamuk tıkayıp formicarium camının vidalarını çıkarıp söktüm zaten karıncalar dışarı hücum etti dağa sonra içinde kalanları leğenin içine döktüm (bu arada leğen kenarları bariyer sürülmüş şekilde) nemli oda ve üstündeki küçük kuru oda hariç odaların hepsini pamuk la kapattım
(benim kolonin türü tapinoma subboreale yani küçük bir tür onlar için bu kadar alan yeterli)
sonra karıncaları tek tek outworlde aldım daha sonra formicarium camını takıp vidalarla sabitledim outworld girişindeki pamuğu çıkardım ve formicarium ile outworldü tekrardan birbirine silikonladım ve karıncaları ışığa bıraktım 2 gün sonra açıp baktım formicariuma yerleşmişlerdi ve yaklaşık 20 ölüleri vardı sorun şuyduki ölüleri yine kuru odaya taşımışlardı kendileri koridor ve nemli odada yaşıyordu aynı zamanda da outworld de gezen bir sürü karınca vardı her şey iyiydi ölü sıkıntısı hariç ben yine emeklerim boşa gitti dedim ve karanlık bir çekmecemde kadere bıraktım

nemlendirmek ve beslemek hariç 15 gün hiç ellemedim (çok streslilerdi kıyma, su ve şekerli su hariç beslemede bulunmadım) ve 3 gün önce beslemek için çekmecemi açtığımda ölülerini ve kirlerini ufak ufak outword ün sol üst köşesine taşıdıklarını fark ettim aynı zamanda kraliçe yeniden yumurtladı şuanlık her şey sıkıntısız umarım böyle gider... buradan tekrardan yardımları için Berk1497 isimli arkadaşa teşekkürler çoğu konuda yardımcı oldu(y)

Berk1497

Pupa
Üye
Ne demek rica ederim. Yardımcı olmuş olmak beni de mutlu etti. İnstagramdan da yazabilirsin sormak istediğin olursa. Kolonin için sevindim, havalar da ısınıyor, yardırırlar artık inşallah 🙂

Efe_4534

Yumurta
Üye
Ne demek rica ederim. Yardımcı olmuş olmak beni de mutlu etti. İnstagramdan da yazabilirsin sormak istediğin olursa. Kolonin için sevindim, havalar da ısınıyor, yardırırlar artık inşallah 🙂
amin inşallah bende sayfanı yeni fark ettim takibe aldım şimdi iyi akşamlar