Karıncalarım Bağlantıyı Kapattı

IAkinI

Yumurta
Üye
Merhaba arkadaşlar, 2 kolonim var. Biri 15+ işçili, diğeri ise 6-7 işçili. Iki koloni de 3 tüp + outworld şeklinde yaşıyor. Ancak tuhaftır ki, 2 kolonide aynı olay oldu. Outworlde bağlanan bağlantı kısmını outworldden kum alarak kapattılar. Nedeni ne olabilir?

Ekli dosyalar

• IMG20220804202234.jpg
    IMG20220804202234.jpg
    26 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG20220804202227.jpg
    IMG20220804202227.jpg
    28.7 KB · Görüntüleme: 37

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Yuva girişlerini kendilerine göre ayarlıyorlar. Anormal bir şey değil.

IAkinI

Yumurta
Üye
Yuva girişlerini kendilerine göre ayarlıyorlar. Anormal bir şey değil.
Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak: Outworld'e çıkmıyor karıncalar. Bunun bir sebebi olabilir mi? Dediğim gibi 3 tüp + outworld şeklinde. 1 tüpte koloni var, 1 tüpte yem var, diğer tüpte şekerli su. Yanlış bir sistem kurmuş olabilir miyim?

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak: Outworld'e çıkmıyor karıncalar. Bunun bir sebebi olabilir mi? Dediğim gibi 3 tüp + outworld şeklinde. 1 tüpte koloni var, 1 tüpte yem var, diğer tüpte şekerli su. Yanlış bir sistem kurmuş olabilir miyim?
Muhtemelen yem ihtiyaçlarını karşılayabildikleri için çıkma gereği duymuyorlardır. Outworldu bu yüzden kapatmış da olabilirler. Onları dışarıya çıkmaya itmek istiyorsanız çıkarabilirsiniz diğer 2 tüpü. Ama tohumları outworlde koysanız bile içeri taşıyacaklar onları.

IAkinI

Yumurta
Üye
Muhtemelen yem ihtiyaçlarını karşılayabildikleri için çıkma gereği duymuyorlardır. Outworldu bu yüzden kapatmış da olabilirler. Onları dışarıya çıkmaya itmek istiyorsanız çıkarabilirsiniz diğer 2 tüpü. Ama tohumları outworlde koysanız bile içeri taşıyacaklar onları.
Ilk başta öyle yaptım zaten, bir gecede belki 20-30 tane tohumu tüpe taşımışlardı. Sizce mevcut şekilde durması daha mı mantıklı, koloni büyüdükçe outworlde çıkma olasılığı yükselir mi? Ya da outworld'ü kaldırıp 3 tüp şeklinde mi devam etmek daha iyi olur?

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Ilk başta öyle yaptım zaten, bir gecede belki 20-30 tane tohumu tüpe taşımışlardı. Sizce mevcut şekilde durması daha mı mantıklı, koloni büyüdükçe outworlde çıkma olasılığı yükselir mi? Ya da outworld'ü kaldırıp 3 tüp şeklinde mi devam etmek daha iyi olur?
Eğer besleme için ekstra bir şey vermiyorsanız böyle kalabilir. Fakat bu şekilde durması sizin için sıkıcı olabilir. Her iki türlü de koloni gelişir. Ama tohum ve proteini birlikte verirseniz gelişim daha hızlı olacaktır.

IAkinI

Yumurta
Üye
Eğer besleme için ekstra bir şey vermiyorsanız böyle kalabilir. Fakat bu şekilde durması sizin için sıkıcı olabilir. Her iki türlü de koloni gelişir. Ama tohum ve proteini birlikte verirseniz gelişim daha hızlı olacaktır.
Çok teşekkür ederim

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Messorlar herlade kendilerine fazlaca tohum verdiğinizde bu davranışı yapacaklardır çünki fazla fazla stokları var ihtiyaçları yok gayet normal bir haraket

Ben parka dere kenarına gidip yabani otları tohumların olduğu kısımlarını makaz ile kesip outworlde koyuyorum bu sayede messorlarım hem kendilerine tohum topluyorlar hemde bu sayede outworlde aktif oluyorlar fakat bu uygulamayı yapabilmek için kolonizin 100 işçiye gelmesini beklemenizi tavsiye ederim ayrıca bu herzaman parazit taşıma riski var dikkatli olmalısınız

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bu doğadaki kolonilerde de sıklıkla gözlemlediğim bir şey. Büyük bir yuvanın pek çok girişi oluyor ve bazı dönemlerde bu girişlerin kapanıp açıldıklarını gözlemliyorum. Kış uykusu döneminde hiçbir girişi göremezsiniz mesela. Ya da uçuş yapacakları zaman tüm girişler açık olur. Koloni, güvenliği için girişleri düzenli olarak kontrol ediyor diye düşünüyorum. Sorun yaratmaz.