Karıncalarda Tür Tespiti Problemi

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
Evet işin zaten Lasius'un Niger olduğunu kanıtlama noktası işin can alıcı kısmı, rahatlıkla Niger diyebilirsin bir Lasius'a fakat o Lasius'a benzeyen de çok türler var. Hatırladığım kadarıyla complex'lerde bu sebeple ortaya çıkıyor.

Edit: Rahatlıkla bulabilirsin derken tahminde bulunabilirsin anlamında
evet o kriptik türler olayı daha da can sıkıcı bir durum ve yanlış hatırlamıyorsam türkiyedeki lasius, tetralar vs için düşük bir oranda değil kriptik türler

Mia

Yumurta
Üye
bakın mesela bu forumda en çok karıştırılan 2 tür solenopsis fugax ve tetramorium caespitum dur ve aradaki fark beldeki çıkıntı ve kafa büyüklüğüdür en basit olarak ve genelde bulunan karıncaların çooğunluğu solenopsis fugax çıkar daha kolay bulunabilen bir tür olduğundan
yani hadi biz yapamıyoruz , bu işin ticaretini yapan yabancı forumlarda nasıl tür tespiti yapıp satış yapıyolar ?
Ekli dosyayı görüntüle 99
En cok karıştırılan iki "cins" demek istedin sanırım

İgnifer

Pupa
Üye
En cok karıştırılan iki "cins" demek istedin sanırım
yoo tür demek istedim cins örneği vermedim spesifik olarak tür örneği verdim tür demem de herhangi bir sıkıntı yok

konunun geri kalanı için fikrim Tuğkan abinin ki ile aynıdır biraz abartmış olabilirim arkadaşlara görüşleri için teşekkür ediyorum

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
yoo tür demek istedim cins örneği vermedim spesifik olarak tür örneği verdim tür demem de herhangi bir sıkıntı yok

konunun geri kalanı için fikrim Tuğkan abinin ki ile aynıdır biraz abartmış olabilirim arkadaşlara görüşleri için teşekkür ediyorum
Sorun değil dostum, iyi hobiler. :)

enesrx

Yumurta
Üye
333. Tetramorium anatolicum Csősz & Schulz, 2007 AN 334. Tetramorium aspina Wagner, Karaman, Aksoy & Kıran, 2018 AN 335. Tetramorium bellerophoni Salata & Borowiec, 2017 AN 336. Tetramorium bicarinatum (Nylander, 1846) ?, (i) 337. Tetramorium brevicorne Bondroit, 1918 AN 338. Tetramorium caespitum (Linnaeus, 1758) AN, TH, EI, MI 339. Tetramorium chefketi Forel, 1911 AN, TH, EI 340. Tetramorium davidi Forel, 1911 TH 341. Tetramorium densopilosum Radchenko & Arakelian, 1990 AN 342. Tetramorium diomedeum Emery, 1908 AN, TH 343. Tetramorium ferox Ruzsky, 1903 AN, TH, EI 344. Tetramorium feroxoide Dlussky & Zabelin, 1985 AN, TH 345. Tetramorium flavidulum Emery, 1924 AN, TH 346. Tetramorium galaticum Menozzi, 1936 AN, TH, EI, MI 347. Tetramorium goniommoide Poldi, 1979 AN 348. Tetramorium hippocratis Agosti & Collingwood, 1987AN, TH, EI 349. Tetramorium hungaricum Röszler, 1935** AN, TH 350. Tetramorium immigrans Santschi, 1927 AN, (i) 351. Tetramorium impurum (Förster, 1850) AN, TH 352. Tetramorium inerme Mayr, 1877 AN 353. Tetramorium lanuginosum Mayr, 1870 AN, (i) 354. Tetramorium lucidulum Menozzi, 1933 AN, TH, EI, MI 355. Tetramorium moravicum Kratochvil, 1941 AN, TH 356. Tetramorium punctatum Santschi, 1927 AN 357. Tetramorium punicum (Smith, F., 1861) TH 358. Tetramorium rhodium Emery, 1924 AN 359. Tetramorium schmidti Forel, 1904 AN 360. Tetramorium staerckei Kratochvil, 1944 TH 361. Tetramorium syriacum Emery, 1924 A

türkiyedeki tüm tetramorium türlerinin listesi şimdi bu listeden neye göre %70 doğrulukla tür belirleyebiliriz
Türkiye'de tramp tetramorium türlerini saymazsak ve parazitik tetramoriumları karıştırmazsak caepestium tür grubu altında 4 complex bulunmaktadır:

Tetramorium caespitum species group:​

Tetramorium ferox species complex​

.sp

Tetramorium caespitum species complex​

.sp

Tetramorium chefketi species complex​

.sp

Tetramorium semilaeve species complex​

.sp

Bulduğu bir tetramoriumun türünü belirleyen bir hobici muhtemelen sadece bu 4 kümeyle ilişkisini bulabilcek tam tür tahmini yapması için hem tür komplekslerinin varlığını bilmesi hem de bunun üzerinden kompleksin içindeki hangi tür oldupunu ID Keyler üzerinde -genelde bir hobiciyi aşan bir şekilde- bulması gerekecek. Bu sebepten tam türü şudur demek yerine örneğin semilaeve olduğunu düşünüyorsa tetramorium cf. semilaeve ya da tetramorium semilaeve complex olduğunu belirtmesi daha uygun düşecektir.

Fakat belirtmem gerekir ki haklı olsanız bile tetramorium basit, yetersiz bir örnek olmuş. Çünkü tramp species hariç bulunan her tetramorium'a caespitum demek hobi adına hiçbir soru işareti bırakmıyor çünkü aynı tür grubundalar hepsi. -semilaeve kompleksin renkli olması hariç-

İgnifer

Pupa
Üye
Türkiye'de tramp tetramorium türlerini saymazsak ve parazitik tetramoriumları karıştırmazsak caepestium tür grubu altında 4 complex bulunmaktadır:

Tetramorium caespitum species group:​

Tetramorium ferox species complex​

.sp

Tetramorium caespitum species complex​

.sp

Tetramorium chefketi species complex​

.sp

Tetramorium semilaeve species complex​

.sp

Bulduğu bir tetramoriumun türünü belirleyen bir hobici muhtemelen sadece bu 4 kümeyle ilişkisini bulabilcek tam tür tahmini yapması için hem tür komplekslerinin varlığını bilmesi hem de bunun üzerinden kompleksin içindeki hangi tür oldupunu ID Keyler üzerinde -genelde bir hobiciyi aşan bir şekilde- bulması gerekecek. Bu sebepten tam türü şudur demek yerine örneğin semilaeve olduğunu düşünüyorsa tetramorium cf. semilaeve ya da tetramorium semilaeve complex olduğunu belirtmesi daha uygun düşecektir.

Fakat belirtmem gerekir ki haklı olsanız bile tetramorium basit, yetersiz bir örnek olmuş. Çünkü tramp species hariç bulunan her tetramorium'a caespitum demek hobi adına hiçbir soru işareti bırakmıyor çünkü aynı tür grubundalar hepsi. -semilaeve kompleksin renkli olması hariç-
haklısın hocam benim amacım tür tespiti , türün tespitine de şu yüzden önem veriyorum cins içi türler ararsı bakım farklılaşıyor o sebeple dediğiniz gibi comlexlerin tespitinde adamlar erkek karınca nın cinsel oragnının şekline kadar bakıyor (metafor yapmıyorum cidden bakıyolar) onuda ben zaten yapamam ufak tefek morph tespitleri hariç ötesine gidemem

enesrx

Yumurta
Üye
haklısın hocam benim amacım tür tespiti , türün tespitine de şu yüzden önem veriyorum cins içi türler ararsı bakım farklılaşıyor o sebeple dediğiniz gibi comlexlerin tespitinde adamlar erkek karınca nın cinsel oragnının şekline kadar bakıyor (metafor yapmıyorum cidden bakıyolar) onuda ben zaten yapamam ufak tefek morph tespitleri hariç ötesine gidemem
Evet öyle hatırlıyorum.

fureagle

Pupa
Üye
ben tüm tür tahminlerimde sonuna sp ekliyorum yetiyor o bana:)